Przyjemny, przystępny, pożyteczny

Program graficzny Windows Draw amerykańskiej firmy Micrografx, znanego producenta oprogramowania graficznego pracującego w środowisku Windows i OS/2, pokazano po raz pierwszy w roku 1991 na jesiennych targach komputerowych COMDEX w USA.

Program graficzny Windows Draw amerykańskiej firmy Micrografx, znanego producenta oprogramowania graficznego pracującego w środowisku Windows i OS/2, pokazano po raz pierwszy w roku 1991 na jesiennych targach komputerowych COMDEX w USA. Wzbudził on tam olbrzymie zainteresowanie. W Europie pojawił się prawie w tym samym czasie. Pierwsza prezentacja odbyła się 21 października 1991 r. w czasie monachijskich targów SYSTEMS. I tam odniósł nie mniejszy sukces. W drodze przez Europę trafił w styczniu br. do Warszawy na wystawę KOMPUTER'92, lecz faktycznie jego polska premiera odbyła się na INFOSYSTEM'92 w Poznaniu. Dopiero tutaj został pokazany szerszej publiczności. Prezentacje Windows Draw organizowane przez polskich dystrybutorów firmy Micrografx zgromadziły wiele osób.

Cóż jest w Windows Draw, że wszędzie wzbudza takie zainteresowanie? Jest to program do malowania i rysowania w pełnym kolorze dla przeciętnego użytkownika bez przygotowania graficznego, choć może z niego korzystać i profesjonalista. Windows Draw pozwala szybko przygotować nagłówek listu, papier firmowy, zaproszenie, logo firmy lub dowolną ilustrację. Wystarczy komputer zgodny z IBM PC, mysz i Windows 3.0. Ponieważ program pracuje wektorowo, zawsze, bez względu na wielkość i skalę powiększenia, otrzymamy obraz najwyższej jakości. Dochodzi do tego łatwość obsługi, wiele trybów pracy, możliwość współpracy z najpopularnieszymi programami graficznymi, DTP, edytorami tekstów i korzystanie z bogatej biblioteki gotowych rysunków na każdą okazję. Stosunkowo niska cena (ok. 150 USD w USA i poniżej 300 DM w Niemczech), ustalona w Polsce na około 1,9 mln zł, (podczas gdy inne pakiety graficzne o nie większych możliwościach, a często i mniejszych, kosztują ok. 7 mln zł), robi swoje.

Instalacja

W pakiecie Windows Draw otrzymujemy podręcznik obsługi, kartę licencji i 10 dyskietek instalacyjnych (w przypadku 1,44 MB 3,5 cala). 7 z nich zawiera potężną bibliotekę 2600 gotowych rysunków, a sam program to tylko 3 dyskietki.

Na początku warto przejrzeć podręcznik. Jest on bardzo pomocny w pracy z programem. Niestety o instalacji niewiele się dowiemy. Jest to istotna wada przy założeniu, że program skierowany jest do przeciętnego użytkownika komputera a nie specjalisty. Co prawda przy instalacji możemy korzystać z pomocy (Help), lecz nie jest to rozwiązanie najszczęśliwsze.

Przystępujemy do instalacji programu z kopii oryginalnych dyskietek - strzeżonego Pan Bóg strzeże! - komendą MS-DOS diskcopy. Uruchamiamy Windows i z menu File wybieramy Run. Wypisujemy a:install i dalej... wystarczy odpowiadać na pytania wyświetlane na ekranie.

Program zajmie na twardym dysku prawie 2 MB. Dodatkowo wszystkie rysunki biblioteki ClipArt - ok. 6 MB. Możemy wybrać szybką instalację - Quick Installation - i wtedy komputer sam wgra program. Po zorientowaniu się co nam potrzebne doinstalujemy sobie później niezbędne moduły użytkowe i rysunki z ClipArt. Trudniejszą drogą choć zapewniającą od razu dopasowane do potrzeb środowisko pracy jest instalacja kierowana przez nas - czyli Custom Installation. Wgrywamy po kolei niezbędne fonty, sterowniki dodatkowych drukarek lub ploterów (program automatycznie wykorzystuje drukarki, które już mamy zainstalowane w Windows), filtry pozwalające przenosić zbiory z/do innych programów, rysunki ClipArt. Na końcu podręcznika znajdziemy katalog rysunków ClipArtu. Pozwoli on nam wybrać te, które będziemy używać. Jeszcze tylko automatyczna modyfikacja zbioru Window win.ini i możemy zacząć podróż w krainę fantazji.

Blat biurka

Ekran uruchomionego Windows Draw przypomina blat biurka. Widzimy na nim "kartkę papieru" i wszystkie "przybory rysunkowe". Z lewej strony mamy paletę z farbami - dysponujemy 16,7 mln kolorów, przybornik, a w nim opcje: efekty specjalne, rysowanie (gotowe elementy, rysunek odręczny), wprowadzanie tekstów, skala podglądu rysunku. U góry ikony - symbole graficzne operacji dostępnych w zależności od wybranej opcji przybornika oraz 6 pozyji rozwijanego menu programu. Do pomocy w zachowaniu wysokiej dokładności rysunku służą nam skalowane linijki (cm lub cale) i, z prawej strony u góry, okienko informacji o położeniu (współrzednych) kursora i stanie innych wykonywanych operacji np. obracania. Ostatni u dołu wiersz widoczny na ekranie zawiera kometarze do naszych działań. Ukazują sie tu podpowiedzi co możemy robić lub informacje o aktualnym stanie wykonywania operacji.

Pole naszych działań jest praktycznie nie ograniczone. Decyduje o tym tylko urządzenie wyjściowe drukarka lub ploter i wolne miejsce w pamięci komputera. Możemy np. tworzyć rysunek formatu A0. Cechą charakterystyczną Windows Draw jest to, że pole robocze jest równoznaczne z polem podglądu tzn. zawsze niezależnie od skali widzimy "prawdziwy" obraz (full previuw mode).

Wyzwala Twoją fantazję

Dzięki Windows Draw możemy narysować wszystko co sobie zamarzymy. W realizacji naszych wizji pomogą nam funkcje programu, a jest ich niemało. Do dyspozycji mamy 14 różnych rodzajów linii i ich zakończeń, stałe elementy geometryczne, jak prostokąty, koła, wycinki kół, elipsy, proste i krzywe. Można też rysować odręcznie. Są też krzywe Bezier. Do tego różne rodzaje tła, przenikające się barwy przechodzące jedna w drugą z ustalonym nasycenie.

Tworzone obrazy możemy wzbogacać tekstami. Wprowadzamy je za pomocą wbudowanego w program prostego edytora lub importujemy z bardziej rozbudowanych edytorów. Znaki muszą być w kodach Windows 3.1 lub w zbiorze Windows win.ini musimy mieć zadeklarowany filtr, który pozwala na automatyczne przekodowywanie. Z programem otrzymujemy 18 rodzajów pisma firmy Bitstream i URW. Są to fonty Bitstream: Courier, Dutch, Swiss. Każdy w czterech odmianach (normalny, pogrubiony, pochyły, pochyły pogrubiony). Z fontów URW dysponujemy pismem Century w czterech odmianach, jedną odmianą Vivaldi i symbolami URW w postscripcie. Wszystkie fonty są skalowane. Teoretycznie mogą przyjąć wielkość do 999 punktów. Litery i teksty mogą być obracane, opisywane na dowolnej krzywej, kolorowane i zmieniane w krzywe Beziera. Windows Draw potrafi posługiwać się też różnymi rodzajami pismą firmy Adobe. Na tym jeszce nie koniec. Jeżeli mamy PolWina 2.1 program instalujący polskie litery w Windows 3.0 i dodatkowe czcionki Bitstreama FaceLift for Windows. Otrzymujemy 13 rodzajów skalowanego pisma z polskimi literami. Wszystkie nasze prace mogą być z polskimi "ogonkami". Czy to nie wspaniałe?

Jeśli tego jest mało, można stosować efekty specjalne. Każdy narysowany element może być obracany ze skokiem co 1 stopień, rozciągany proporcjonalnie lub deformowany, pochylany. Gdy zachodzi potrzeba, możemy powielać część obrazu stosując dowolną skalę powiększania lub pomniejszania i przesuwając go w dowolnie wybrane miejsce.

Wszystko to odbywa się z najwyższą z możliwych dokładnością ponieważ Windows Draw pracuje WEKTOROWO.

Gdy nie starcza fantazji

Brak fantazji lub/i umiejętności nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć wspaniały rysunek lub barwny obraz. Czasem niezbędny jest jakiś obrazek lub element, choćby rysunek komputera typu notebook. Rysowanie takich elementów pochłaniało by mnóstwo czasu. Autorzy programu przewidzieli takie przypadki. Do Windows Draw bibliotekę rysunków i symboli na każdą okazję. Nazwano ją ClipArt. Mamy do dyspozycji 2600 obrazków, od telefonu, zwierząt, roślin, ludzi po komputery, samochody, mapy i różne narzędzia. Komu 2600 obrazków jest za mało może dokupić dodatkowe biblioteki. W sumie we wszystkich bibliotekach ClipArt, podzielonych na różne typy, zawarto ponad 15 tys. rysunków. Wszystkie one są obiektami wektorowymi i co za tym idzie dowolnie skalowalnymi, gotowymi do wykorzystania.

Windows Draw ma wbudowany specjalny moduł do wyszukiwania odpowiedniego rysunku. Przydatny przy tym jest zwykły drukowany katalog. Nie jest on jednak niezbędny. Wystarczy włączyć podgląd, rysunki będą się pojawić na ekranie.

Poliglota

Windows Draw jest swojego rodzaju poliglotą wśród programów graficznych. Potrafi czytać wiele formatów rysunków przygotowanych za pomocą innych programów. Może też przetłumaczyć swój rysunek na inny format. Możemy korzystać ze zbiorów zapisanych w taki formatach jak: AI, EPS (Adobe Illustrator), CGM, DRW (Micrografx), GEM, GRF (Charisma), PCT (Macintosh), PCX, PIC, TIFF, TXT (ANSI), WMF, WPG. Windows Draw tworzy też zbiory w: AI, CGM, DRW, EPS, GEM, HP, PCX, PIC, PS, SCD, TIFF, WMF. Dzięki tak wielu formatom dzięki Windows Draw możemy wyjść poza świat komputerów zgodnych z IBM PC i połączyć się ze światem Macintosha i unixowych stacji graficznych. Można też za pomocą tego programu przygotowywać ilustracje do programów DTP, np. do popularnego PageMakera w wersji 4.0.

Windows Draw jest nowością na polskim rynku. Przewiduję, że dzięki swoim cechą - doskonałości rysunku, łatwości obsługi, możliwości współpracy z wieloma programami, pracy wektorowej, bibliotece ClipArt, bogatym funkcjom rysunkowym - stanie się popularnym w Polsce i wyprze pirackie kopie Corel Draw. Oczywiście znaczącą, dodatnią cechą jest cena. Dzisiaj Windows Draw jest tańszy niż Windows 3.0 i należy do jednych z najtańszych programów na rynku. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do możliwości jest rewelacyjnie tani. Pracuję też z polskimi literami co daje mu następny plus. Windows Draw przyda się każdemu użytkownikowi Windows. Warto go mieć, przecież wyzwala Twoją fantazję.

Wymagania: komputer zgodny z IBM PC lub PS/2 z procesorem 286 lub lepszym, pamięć RAM minimum 1 MB - zalecane 2 MB lub więcej, karta grafiki VGA lub lepsza, twardy dysk, mysz, MS- DOS 3.1 lub późniejszy, MS Windows 3.0.

Producent: Micrografx, Niemcy, 8000 Monachium 2, Josephspitalstr. 6, tel. (049-89)2603830, fax (049- 89)263277 Windows Draw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200