Przyjemniejsze drukowanie

Rok 1995 to pożegnanie z drukarkami uderzeniowymi jako sprzętem powszechnego użytku i przejęcie ich roli przez drukarki atramentowe.

Rok 1995 to pożegnanie z drukarkami uderzeniowymi jako sprzętem powszechnego użytku i przejęcie ich roli przez drukarki atramentowe.

W krajach rozwiniętych udział urządzeń igłowych w rynku spadł do poziomu kilkunastu procent (np. w Szwajcarii ok. 10%), a drukarki atramentowe stanowią ponad połowę sprzedaży. Podobną tendencję można też wyraźnie zaobserwować w Polsce. Nie oznacza to, że urządzenia te przestają być oferowane - przechodzą raczej na pozycję sprzętu do zastosowań specjalnych - nowe modele drukarek uderzeniowych zaprezentowały w 1995 roku m.in. Star i Fujitsu.

Główną przyczyną wzrostu popularności technologii atramentowej oraz, nieco wolniejszego, laserowej jest spadek cen przy jednoczesnej istotnej poprawie jakości oraz nowa jakość - możliwość druku w kolorze, która choć nie jest często zbyt użyteczna i niezbędna stanowi jednak silny magnes dla użytkowników.

Atrament i kolor podbija świat

Liderem rynku drukarek atramentowych na świecie i w Polsce jest niewątpliwie Hewlett-Packard. Firma ta prezentuje mniej więcej co pół roku nową serię urządzeń przeznaczonych dla pełnego kręgu odbiorców - drukarki popularne stacjonarne i przenośne oraz modele wydajniejsze i mogące pracować w sieciach. W tym roku, na wiosnę Hewlett-Packard zaprezentował linię DeskJet z modelami 540, 660C, 850C, 1600C i 1600CM ogłaszając jednocześnie, że wszystkie drukarki tej firmy będą miały możliwość druku w kolorze. Na jesieni HP zastąpiło DeskJet 540 przez ulepszony model DeskJet 600 wprowadzając na rynek nowy model atramentowej drukarki przenośnej (zasilanej z akumulatora) - DeskJet 340. Najważniejszymi osiągnięciami Hewlett-Packarda w rozwoju technologii "ink-jet" są nowe czarne atramety pigmentowe, wzrost rozdzielczości do 600 dpi oraz poprawa jakości druku.

Wzrost jakości wydruków w technologii atramentowej, to problem złożony na którego rozwiązanie składa się wiele elementów - nie tylko rozdzielczość urządzeń. Nie mniej ważne są właściwości atramentu, materiału podłoża, kształt i wielkość kropel tuszu, możliwość sterowania intensywnością oraz sposobem nakładania atramentu. W sumie określenie odpowiednich parametrów technicznych i opracowanie oprogramowania, które jest w stanie optymalnie nimi sterować, składa się na ostateczny sukces. Hewlett-Packard proponuje tu zarówno atramenty, materiały podłoża, jak i technologię ColorSmart umożliwiające uzyskanie kolorowych wydruków o jakości zbliżonej do fotografii nawet przy względnie niskiej rozdzielczości 300 dpi, co jest istotnym elementem sukcesu - niskiej, dostępnej dla wielu użytkowników cenie.

Inni producenci też intensywnie opracowują nowe technologie dające lepszą jakość druku przy umiarkowanej cenie urządzeń i prezentując nowe modele drukarek atramentowych, również dostępne na polskim rynku. W roku 1995 Epson zaprezentował, wysoko ocenione przez specjalistów modele Stylus Pro XL i Color, Canon - miniaturowe drukarki BJ-30 i BJC-70, a Olivetti - JP-450.

Lasery na biurkach

Podobnie jak w wypadku urządzeń atramentowych rośnie popularność drukarek laserowych. Tutaj też producentem narzucającym standardy jest Hewlett-Packard. Na początku tego roku wprowadził on modele LaserJet 5P, a na jesieni LaserJet 5L z wykorzystaniem nowego typu niskotemperaturowego tonera oraz technologii PrintSmart poprawiającej szybkość i jakość wydruków. Nowy toner pozwolił na wyeliminowanie wentylatora chłodzącego w LaserJet 5L, dzięki czemu drukarka ta pracuje prawie bezgłośnie. Jednocześnie można zauważyć, że już wkrótce standardem nawet dla urządzeń popularnych będzie rozdzielczość 600 dpi. Rozwój technologii takich jak PrintSmart, która jest zestawem rozwiązań optymalizujących proces drukowania, umożliwia wzrost jakości wydruków i ich przyspieszenie bez konieczności stosowania drogich elementów sprzętu, takich jak duża pamięć czy wysoko wydajne procesory. Ważnymi elementami PrintSmart jest MEt (Memory Enhancement technology) - rozwiązanie istotnie ograniczające zapotrzebowanie drukarki na pamięć RAM oraz nowy język opisu strony zmniejszający liczbę danych, które muszą być przekazywane z komputera do urządzenia, co ma duży wpływ na szybkość druku.

Konkurenci HP też zaprezentowali nowe modele drukarek laserowych. Można tu zauważyć, że często starają się oni rozwijać technologie odmienne od stosowanych w standardowych urządzeniach laserowych. W roku 1995 Fujitsu zaprezentowało drukarki VM4 i VM8 wykorzystujące technologię LED, OKI - modele drukarek OL810ex, OL1200ex. Urządzenia pracujące pod Windows wprowadziły na rynek Canon - LBP-430W oraz NEC - modele SuperScript 610 Plus, 660. Drukarki windowsowe (GDI) - nie oferowane przez Hewlett-Packarda, są pozbawione procesora oraz pamięci RAM i stanowią tańszą wersję drukarek laserowych - ich cena niewiele odbiega od modeli atramentowych, ale nie oferują one możliwości druku kolorowego.

Najwyższą profesjonalną jakość druku kolorowego zapewniają drukarki termiczne i sublimacyjne, ale ze względu na cenę przeznaczone są one dla stosunkowo wąskiego kręgu odbiorców. Nowe modele tego typu urządzeń zaprezentowały na polskim rynku m.in. Tetronix (Phaser) oraz Fargo (Primera Pro).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200