Przyjaciele pingwina

Zapowiadane przez IBM rozwiązania mogą uczynić z bezpłatnego Linuxa poważnego konkurenta dla innych systemów operacyjnych.

Zapowiadane przez IBM rozwiązania mogą uczynić z bezpłatnego Linuxa poważnego konkurenta dla innych systemów operacyjnych.

IBM systematycznie przenosi rozwiązania sprzętowe i programowe ze swoich dużych i średnich systemów: mainframów, AS/400 i unixowych RS/6000 na mniejsze intelowskie systemy z serii Netfinity. Architektura X to zestaw tych rozwiązań, które najlepiej sprawdziły się w dużych serwerach IBM. Obecnie firma wprowadza rozwiązania technologiczne Architektury X do serwerów działających pod kontrolą Linuxa.

Na kłopoty z pamięcią

Elementami Architektury X są m.in. pakiet do zarządzania Netfinity Director, technologia poprawiania błędów pamięci Chip Kill, rozwiązanie umożliwiające wymianę "na gorąco" pakietów w złączach PCI, oprogramowanie diagnostyczne dla klastrów Light Path i pakiet do proaktywnej obsługi oprogramowania.

Przedstawiciele IBM powołują się na badania, z których wynika, że awarie komputera są powodowane trzy razy częściej przez usterki programowe niż przez awarie sprzętowe. Błędy w programach zaś są zawinione m.in. przez trwałe lub przemijające błędy kostek pamięci. Ceny procesorów i dysków maleją rocznie o ok. 60%, podczas gdy ceny pamięci tylko o 30%. Nowe programy wymagają coraz więcej pamięci, co może powodować rosnącą liczbę awarii. Technologia Chip Kill, pozwalająca na automatyczne odtwarzanie danych nawet po błędzie 8 bitów danych, ma zmniejszyć ponad 150-krotnie liczbę awarii systemowych, spowodowanych uszkodzeniem kostek pamięciowych, nadając pamięci takie możliwości, jakie mają systemy dyskowe RAID. Obecnie IBM udostępnia tę technologię pod Linuxem.

Nowością w świece Linuxa będzie też proaktywna technologia określana przez IBM mianem "odmładzanie oprogramowania", polegająca na informowaniu administratora o potencjalnych zagrożeniach w działaniu programów, wymuszająca podejmowanie działań prewencyjnych. IBM opracował tę technologię jedynie dla serwerów Netfinity z Windows NT, ale teraz przenosi ją na Linuxa.

Najpóźniej na początku przyszłego roku ma być dostępny pracujący pod Linuxem system Netfinity Director. Pozwala on z jednego miejsca zarządzać całą farmą serwerów.

Naprawdę duże wsparcie

Linux na mainframe był dostępny już od dłuższego czasu w formie emulatora działającego pod kontrolą systemu VM. Teraz IBM zaoferuje dodanie procesora do systemów S/390, przeznaczonego wyłącznie do obsługi Linuxa, bez zwiększania ceny licencji oprogramowania działającego na pozostałej części systemu (koszt licencji oprogramowania na mainframie jest zależny od sumarycznej mocy procesorów, a nie od liczby użytkowników). W ramach programu S/390 Integrated Linux Facility będzie można dodać procesor wyłącznie do użytku Linuxa. Program będzie dostępny pod koniec września br.

Jednocześnie IBM pracuje nad pakietem Virtual Image Facility (VIF) dla mainframe'ów z serii G5 i G6, pozwalającym na tworzenie dowolnej liczby partycji linuxowych na tych komputerach. VIF nie wymaga systemu VM na dedykowanym procesorze. Będzie dostępny od października w cenie ok. 20 tys. USD.

O przeniesieniu na Linuxa swoich pakietów programowych do zarządzania działających dotąd na S/390 poinformowała też Computer Associates (CA). Podobne plany ma firma BMC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200