Przesyłanie danych w podczerwieni

LaserBit wprowadził na polski rynek rozwiązania do laserowej transmisji danych.

LaserBit wprowadził na polski rynek rozwiązania do laserowej transmisji danych.

Węgierska firma LaserBit wprowadziła na polski rynek urządzenia umożliwiające zestawianie bezprzewodowych połączeń o maksymalnej przepustowości 155 Mb/s z wykorzystaniem promienia lasera. Ich maksymalny zasięg wynosi 5 km. Transmisja danych przebiega podobnie jak w przypadku światłowodów z tą różnicą, że wiązka przesyłana jest w otwartej przestrzeni. Wykorzystywana długość fali jest niewidoczna dla oka ludzkiego. Pierwszym klientem wykorzystującym to rozwiązanie w Polsce jest Ambasada Brytyjska w Warszawie, połączona w ten sposób z oddalonym o kilkaset metrów ośrodkiem British Council.

Według przedstawicieli producenta, rozwiązanie sprawdza się tam, gdzie nie można poprowadzić kabla, np. gdy konieczne jest zapewnienie komunikacji między dwoma punktami przedzielonymi rzeką, linią kolejową lub autostradą. Urządzenia LaserBit sprawdzają się także w terenach miejskich i przemysłowych do budowy sieci kampusowych i elementów sieci miejskich oraz wówczas, gdy nie ma potrzeby zestawiania połączeń stałych. Ich zaletą jest krótki czas instalacji (standardowo ok. 4 godzin) oraz pełna mobilność rozwiązania.

Zimą i latem

Rozwiązanie LaserBit może być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie promień lasera może być przesyłany pomiędzy dwoma urządzeniami bezpośrednio po linii prostej. Komunikację mogą tymczasowo zakłócać obiekty, które są nieprzenikalne dla promieni laserowych. Takie chwilowe problemy komunikacyjne są automatycznie korygowane przez sieć komputerową, która zażąda retransmisji pakietów.

Komunikację mogą również zakłócać niekorzystne warunki atmosferyczne, ale tylko wtedy gdy przekroczą one pewne warunki progowe. Dla opadów deszczu jest to 15 cm/godz., dla mokrego śniegu 10 cm/godz., a suchego 5 cm/godz. W przypadku mgły minimalna widoczność nie może spaść poniżej 6% odle- głości pomiędzy urządzeniami nadawczo--odbiorczymi. Urządzenia mogą pracować w temperaturze od -450 do 600.

Bez licencji i bezpiecznie

W przeciwieństwie do komunikacji radiowej korzystanie z transmisji laserowej nie wymaga uzyskania licencji czy zezwoleń telekomunikacyjnych. Z funkcjonalnego punktu widzenia produkty LaserBit są w pełni kompatybilne ze standardowymi urządzeniami sieciowymi, pracującymi z okablowaniem miedzianym i światłowodowym. Urządzenia są dostępne w 2 wersjach: ze stykami do sieci komputerowych (do szybkości 155 Mb/s) oraz stykami do sieci tele- komunikacyjnych. Możliwość pracy w sieciach Fast Ethernet z szybkością 100 Mb/s pozwala wykorzystać je do łączenia oddalonych sieci LAN w sposób niewidoczny dla użytkowników.

System gwarantuje również bezpieczeństwo przesyłanych danych. Wiązki laserowej nie można wykryć analizatorami widma ani detektorami częstotliwości radiowych. Stosunkowo wąska wiązka podczerwieni może być przechwycona jedynie bezpośrednio z toru transmisji po dokładnym ustawieniu urządzenia odbiorczego, zgodnego z torem wiązki wysyłanej przez urządzenie nadawcze. Według producenta, przechwycenie wiązki powoduje jednak przerwanie transmisji, co natychmiast jest wykrywane przez system i wywołuje alarm.

Wiele możliwości

LaserBit oferuje urządzenia do zestawiania połączeń w sieciach komputerowych Ethernet (10 Mb/s), Fast Ethernet (100 Mb/s), Token Ring (4 i 16 Mb/s) oraz ATM (155 Mb/s). Druga seria urządzeń przystosowanych do realizacji komunikacji w sieciach telekomuni- kacyjnych zapewnia przepustowość w standardach E1/T1 (odpowiednio: 2 i 1,5 Mb/s), E2/T2 (8 i 6 Mb/s) oraz E3/T3 (34 i 45 Mb/s). Wszystkie urządzenia nadawczo-odbiorcze są dostarczane w kilku wersjach umożliwiających komunikację w odległości 150-400 m, 400-1200 m, 1200-2500 m i 2500-5000 m.

Cena zestawu urządzeń do zapew-nienia komunikacji w sieci Fast Ethernet w zakresie do 1200 m wynosi ok. 11,5 tys. USD. Koszt urządzeń dla łącza E1 to ok. 10 tys. USD. Dodatkowym wydatkiem jest koszt instalacji urządzeń laserowych wynoszący 1300-1500 USD.

--------------------------------------------------------------------------------

Dystrybutorem urządzeń LaserBit w Polsce jest firma Data Optics Poland, tel. (+22) 670 11 07

http://www.dataoptics.com.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200