Przełączniki dla centrów danych

Prezentujemy 6 przełączników stelażowych dla centrów danych, które można instalować w szafach. Testy obnażyły pewne słabości urządzeń Cisco i HP, pokazując jednocześnie mocne strony rozwiązań firm Arista i Blade. Testom poddano przełączniki z minimum 24 portami gigabitowymi następujących firm: Arista Networks (DCS-7124S), Blade Network Technologies (RackSwitch G8124), Cisco (Nexus 5010), Dell (PowerConnect 8024F), Extreme (Summit X650-24x) i HP (ProCurve 6600-24XG).

Porównanie podstawowych opcji

Administratorzy zawiadujący pracą centrów danych konsolidują serwery i wirtualizują zasoby, nie zdając sobie często sprawy z tego, że środowiska takie będą pracować efektywnie tylko wtedy, gdy obsługują je wydajne przełączniki.

Przełączniki firm Arista, Blade i Cisco akceptują zarówno transceivery Ethernet 1 Gb/s, jak i 10 Gb/s. To ważne, biorąc pod uwagę to, że coraz więcej centrów danych wykorzystuje połączenia 10 Gb/s. Na sześć testowanych przełączników, tylko jeden - Nexus 5010 (Cisco) - ma interfejs Fibre Channel i obsługuje technologię FCoE (Fibre Channel over Ethernet). Obsługuje on wszystkie trzy wersje połączeń Fibre Channel - 2, 4 i 8 Gb/s. Wszystkie pozostałe przełączniki mogą tylko przekazywać dalej ruch FCoE. To tak jakby powiedzieć, że switch obsługuje technologię IPv6, chociaż tak naprawdę to przekazuje dalej pakiety IP, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że zawierają nagłówki IPv6.

Wszystkie przełączniki mają zapasowe zasilacze i wentylatory (z wyjątkiem urządzenia Extreme pozbawionego zapasowego wentylatora). Urządzenia Arista i Blade mają też dodatkowo port zarządzania pracujący w trybie out-of-band (poza pasmem produkcyjnym). Przełączniki firm Arista, Cisco, Dell i HP oferują ponadto możliwość wymiany wentylatorów podczas ich pracy.

Przełączniki dla centrów danych
Switch - jak każde urządzenie elektryczne - wydziela ciepło i każdy z producentów rozwiązuje ten problem inaczej. Przełączniki firm Arista, Blade i HP można tak skonfigurować, żeby powietrze przepływało z przodu urządzenia do tyłu, albo w odwrotnym kierunku (zależy to od tego, czy po zainstalowaniu przełącznika w centrum danych gorące powietrze znajduje się z przodu czy z tyłu urządzenia). Przełącznik Cisco łamie zasadę, że interfejsy są umieszczane z przodu przełącznika. W jego przypadku zamieszczono je z tyłu urządzenia obok zasilaczy.

Chociaż przełączniki pracujące w centrach danych świadczą najczęściej swoje usługi wirtualnym maszynom i obsługują wtedy głównie pakiety w drugiej warstwie modelu OSI, ich producenci nie zapominają też o routingu pakietów (trzecia warstwa OSI). Dlatego wszystkie testowane przełączniki (oprócz rozwiązania Cisco) mogą przesyłać pakiety między podsieciami (routing), realizując to zadanie przy użyciu routingu statycznego albo protokołu OSFP (Open Shortest Path First). Przełączniki firm Blade, Dell i Extreme obsługują ponadto routing pakietów IPv6 za pomocą protokołu OSPFv3.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200