Przełącznik Dell PowerConnect 6024

Najnowszy gigabitowy przełącznik firmy Dell PowerConnect 6024 wyróżnia bardzo dobry współczynnik cena/wydajność. Urządzenie przetwarza pakiety w warstwach drugiej i trzeciej, obsługując sieci pracujące z szybkością 1 Gb/s (Gigabit Ethernet).

Najnowszy gigabitowy przełącznik firmy Dell PowerConnect 6024 wyróżnia bardzo dobry współczynnik cena/wydajność. Urządzenie przetwarza pakiety w warstwach drugiej i trzeciej, obsługując sieci pracujące z szybkością 1 Gb/s (Gigabit Ethernet).

Przełącznik, obecny na rynku amerykańskim od lutego, ma niedługo trafić do Europy. Wyposażono go w 24 porty, ma komplet funkcji stosowanych w środowisku szybkich sieci LAN i może z powodzeniem obsługiwać centra danych oraz średnie i duże przedsiębiorstwa. Urządzenie w USA kosztuje ok. 3500 USD, wspiera większość protokołów rutingu, usługi QoS i można na nim konfigurować listy dostępu ACL (Access Control Lists). Słabym punktem rozwiązania wydaje się to, że motoru przełączania urządzenia nie można integrować z motorami innych przełączników i budować stos (wieżę), co ogranicza możliwość elastycznego skalowania środowiska sieciowego.

Przełącznik jest w 19-calowej obudowie, a wszystkie 24 porty 10/100/1000 znajdują się z przodu urządzenia. Do zarządzania przełącznikiem służy port szeregowy, ale administrator może też do tego celu wykorzystać zdalną konsolę i podłączyć ją do portu Ethernet 10/100. Ten sposób zarządzania jest szybszy niż przez port szeregowy i wygodniejszy, ponieważ nie trzeba wtedy wpisywać poleceń ręcznie.

Przełącznik PowerConnect 6024 oferuje typowy komplet funkcji warstwy drugiej, obsługuje sieci VLAN (zgodnie ze standardem 802.1Q), technologię Rapid Spanning i agreguje porty (zgodnie ze standardem 802.1ad). W warstwie trzeciej urządzenie działa zgodnie z następującymi protokołami rutingu: RIP (Routing Information Protocol), OSFP (Open Shortest Path First) i VRRP (Virtual Redundant Routing Protocol). Usługi QoS mają osiem kolejek, które można ustalać na dwa sposoby: definiując na stałe priorytety lub korzystając z algorytmów WRR (Weighted Round Robin), zarządzających kolejkami.

Testy wydajności

Przełącznik Dell PowerConnect 6024

PowerConnect 6024 i 6024F

Testy wydajności warstw drugiej i trzeciej wykazały, że porty przełącznika obsługują sieć, pracując z pełną szybkością (do 99,3% maksymalnej przepustowości sieci). Zwłoka przy obsłudze 64-bajtowych pakietów wynosiła 7 mikrosekund, a pakietów 1518 bajtów - 70 mikrosekund. Są to na tyle dobre wyniki, że przełącznik może z powodzeniem obsługiwać nawet najbardziej wymagające i ważne aplikacje uruchamiane w przedsiębiorstwie.

Test kontrolujący funkcje rutingu wykazał, że przełącznik PowerConnect 6024 obsługuje maksymalnie 2050 marszrut RIP i 4095 marszrut OSPF. To bardzo dobry wynik jak na przełącznik tej klasy. Mechanizmy konwergencji marszrut zaimplementowane w protokołach RIP i OSPF pracowały stabilnie i bez problemów dostosowywały działania do zmieniających się warunków pracy sieci.

W przełączniku można konfigurować listy dostępu ACL, wykorzystując do tego celu ethernetowe adresy MAC (Media Access Control), adresy IP i numery portów TCP/User Datagram Protocol (UDP). W przełączniku można skonfigurować do 1024 list ACL, przy czym każda z nich może zawierać do 1024 wpisów. Podczas testów przełącznika nie obciążano obsługą tak dużej liczby list i wpisów, ale skonfigurowano na nim jedną listę ACL zawierającą 1024 wpisy, przypisując ją każdemu fizycznemu interfejsowi i uruchamiając następnie testy warstwy trzeciej mierzące wydajność i opóźnienia. Tak skonfigurowany przełącznik pracował z szybkością odpowiadającą 97,7% maksymalnej przepustowości sieci (obsługując 64-bitowe pakiety). Opóźnienia były takie same niezależnie od tego, czy na przełączniku skonfigurowano listę kontroli dostępu, czy nie.

Metotologia testowania

Testowaniu poddano przełącznik wyposażony w 24 porty 10/100/1000Base-T. Urządzenie testowano przy użyciu testera Smartbits 6000 (Spirent Communications), w którym zainstalowano karty Terametrics XD (10/100/1000Base-T). Na testerze uruchomiono oprogramowanie Smartflow Version 3.10, a w przypadku testów kontrolujących funkcje rutingu i konwergencji, uruchamiano dodatkowo oprogramowanie TeraRouting Test v3.0.

Uruchamiano cztery kategorie testów: podstawowe funkcje, rozwiązania redundancyjne, wydajność i zarządzanie. Oto katalog testów uruchamianych w poszczególnych kategoriach:

1. Podstawowe funkcje

Czas rozruchu urządzenia (reboot) mierzono przy użyciu stopera, od momentu włączenia urządzenia do momentu pojawienia się gotowego do pracy interfejsu użytkownika.

2. Redundancja

Zasilacze zapasowe:

  • Włączano oba zasilacze.

  • Odłączano jeden zasilacz i sprawdzano, czy urządzenie dalej działa poprawnie.

  • Zamieniano jeden zasilacz na inny i sprawdzano, czy urządzenie działa dalej poprawnie.
Wentylatory zapasowe:
  • Włączano oba zestawy wentylatorów.

  • Odłączano jeden zestaw i sprawdzano, czy urządzenie dalej działa poprawnie.

  • Zamieniano jeden zestaw na inny i sprawdzano, czy urządzenie działa dalej poprawnie.
Testy wydajności warstw 2. i 3.

Mierzono maksymalną przepustowość do momentu pojawienia się pierwszych strat pakietów. Wszystkie porty działały w trybie 1000Base-T/pełny dupleks w topologii pełnej kraty. Aby określić, w którym momencie dochodzi do utraty pakietów, test uruchamiano wielokrotnie, obciążając przełącznik od 10% jego maksymalnej przepustowości do 100%, zwiększając za każdym razem obciążenie o 10%. Opóźnienia pakietów warstwy drugiej mierzono przy maksymalnym obciążeniu bez utraty pakietów. Wszystkie porty pracowały wtedy w trybie 1000Base-T/pełny dupleks w topologii pełnej kraty.

Ruting RIP i OSPF

Określano maksymalną liczbę obsługiwanych marszrut, zapisując do tabeli rutingu marszruty rozgłaszane w sieci, do momentu gdy tabela nie mogła już pomieścić więcej informacji.

Mechanizm konwergencji marszrut testowano, używając następującej procedury:

  • Zapisywano do tabeli 80% maksymalnej liczby wspieranych marszrut.

  • Wysyłano przez te marszruty pakiety i następnie weryfikowano poprawność marszrut.

  • Wycofywano z tabeli 20% używanych marszrut i sprawdzano, po jakim czasie przełącznik uzupełnia tabelę i zaczyna pracować poprawnie.

  • Rozgłaszano ponownie wycofane marszruty i sprawdzano, czy zostały one dodane do tabeli. Sprawdzano jednocześnie, ile czasu zajęło to przełącznikowi.
Access Control List (ACL)
  • Budowano listę ACL z 1024 wpisami. Pierwsze 1023 wpisy zawierały opcję 'deny 11.0.0.0 255. 255.255.255 101.0.0.0 255.255.255.255 dscp 32', a ostatni wpis opcję 'permit 0.0.0.0 0.0.0.0 0.0.0.0 0.0.0.0'.

  • Przypisywano listę ACL każdemu fizycznemu portowi.

  • Uruchamiano test w warstwie trzeciej mierzący opóźnienia (topologia pełnej kraty przy maksymalnej przepustowości).
Quality of Service

Priorytety VLAN 802.1p testowano w następujący sposób:

  • Konfigurowano interfejsy Ethernet, tak aby obsługiwały znaczniki VLAN.

  • Wysyłano pakiety z portów: 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 22 i 23 do portów: 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21 i 24 (topologia kraty, ruch jednokierunkowy).

  • Dla każdej pary portów (wysyłający/odbierający) wysyłano osiem indywidualnych strumieni odpowiadających wszystkim ośmiu wartościom priorytetów VLAN.

  • Test uruchamiano przy 40-proc. obciążeniu każdego portu wejściowego, zwiększając w kolejnych rundach obciążenie o kolejne 10%, aż do 100%.

  • Mierzono stopę utraty pakietów i opóźnienia dla każdej sieci VLAN i każdego obciążenia.
Differentiated Services Code Point (DSCP) testowano w następujący sposób:
  • Konfigurowano interfejsy Ethernet w taki sposób, aby akceptowały wartości DSCP.

  • Wysyłano pakiety z portów: 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 22 i 23 do portów: 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21 i 24 (topologia kraty, ruch jednokierunkowy).

  • Dla każdej pary portów (wysyłający/odbierający) wysyłano osiem indywidualnych strumieni odpowiadających ośmiu wartościom DSCP (górne trzy bity tych wartości to: 000, 001, 010, 011, 100, 101, 110 i 111).

  • Test uruchamiano przy 40-proc. obciążeniu każdego portu wejściowego, zwiększając w kolejnych rundach obciążenie o kolejne 10%, aż do 100%.

  • Mierzono stopę utraty pakietów i opóźnienia dla każdej wartości DSCP i każdego obciążenia.
Zarządzanie

Sprawdzano funkcjonalność interfejsów: CLI, WWW i Dell Network Manager.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200