Przełączanie całych porcji

Pakietowa sieć oparta o protokół X.25 (jest nią np. uruchomiona dopiero co w Polsce sieć POLPAK) musi się liczyć z coraz większym konkurentem. Będzie nim sieć typu ''frame relay''. Jest to sieć o szybszym (teoretycznie ok. 10 razy) przepływie danych niż w przypadku sieci X.25. W październiku br. kilka znanych firm zapowiedziało budowę sieci typu frame relay o zasięgu globalnym.

Pakietowa sieć oparta o protokół X.25 (jest nią np. uruchomiona dopiero co w Polsce sieć POLPAK) musi się liczyć z coraz większym konkurentem. Będzie nim sieć typu ''frame relay''. Jest to sieć o szybszym (teoretycznie ok. 10 razy) przepływie danych niż w przypadku sieci X.25. W październiku br. kilka znanych firm zapowiedziało budowę sieci typu frame relay o zasięgu globalnym.

Sieć typu frame relay nazwę swą wzięła od terminologii stosowanej w warstwie łącza ("datalink") siedmiowarstwowego modelu OSI. Używa się tam pojęcia frame (ramka, porcja) w odróżnieniu od terminu pakiet, używanego w powiązaniu z warstwą sieciową ("network") modelu OSI.

Każdy protokół transmisji w sieci pakietowej jak TCP/IP, X.25, SNA czy IPX zajmuje się podziałem (deasemblacją) wysyłanych danych na mniejsze porcje zwane pakietami, łączeniem (asemblacją) odbieranych w miejscu docelowym pakietów w całość oraz kontrolą transmisji pakietów. Używany powszechnie do tej pory w transmisji pakietowej protokół X.25 wymaga sprawdzania poprawności pakietów w każdym pośredniczącym w transmisji węźle sieci. Frame relay nie kontroluje poprawności danych podczas ruchu pakietu od przekaźnika do przekaźnika, ale sprawdza je tylko na początku i na końcu. Redukuje to znacznie opóźnienia w czasie transmisji, ale wymaga lepszej jakości połączeń sieciowych. Ze względu na znaczną szybkość przekazywania danych, sieć typu frame relay nadaje się do zastosowań typu zarówno LAN jak i WAN.

Firma BT zapowiedziała od grudnia br. znaczne powiększenie swej sieci typu frame relay o nazwie ExpressLane. Będzie ona obejmować 360 miast w USA oraz dodatkowo Amsterdam, Brukselę, Frankfurt, Hongkong, Singapur, Sztokholm, Tokio i Toronto. Przedstawiciel firmy BT stwierdził, że pod koniec br. jego przedsiębiorstwo będzie posiadać największą sieć typu frame relay o zasięgu międzynarodowym. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie BT jako pierwsza zaoferowała usługi korzystania z sieci ponadnarodowej tego typu, łącząc we wrześniu ub.r. Londyn z Paryżem. Korzystanie z ExpressLane kosztuje w USA 2100 USD/miesiąc. W ramach tej kwoty użytkownik otrzymuje odpowiedni sprzęt (bridge lub router), oprogramowanie, dostęp do sieci 56 kb/s lub 64 kb/s i nielimitowany czas transmisji.

Firma Unisource, joint venture utworzone przez PTT Telecom Nederland BV i szwedzki Televerket, przedstawiła plany budowy sieci paneuropejskiej typu frame relay opartej na urządzeniach TP4900 firmy Sprint. Budowa rozpocznie się od zainstalowania TP4900 w Londynie, Amsterdamie, Frankfurcie, Brukseli, Belgii i GothenBurgu w Holandii. Miasta te połączy między sobą kabel o dużej szybkości transmisji. W następnej kolejności do sieci dołączone zostaną przyłącza we Francji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Szwajcarii. Będzie to największa, europejska sieć tego typu spośród już istniejących instalacji firm BT, AT & T, Sprint, Cable & Wireless, Infonet.

Pacific Bell ma zamiar wybudować w 1993 r. sieć typu frame relay w Kalifornii. Będzie ona korzystać ze sprzętu 36120 Mainstreet Packet Transfer Exchange firmy Newbridge Networks, który można skonfigurować na przęłączanie z szybkością od 8k do 100k frame/s. Miejscowa kompania telefoniczna oferuje do tego celu dostęp do sieci od 56/64 kb/s do 1.544 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200