Przejście na 32-bitowy FAT

Wprowadzenie 32-bitowej tabeli FAT może być bardzo korzystne. Nie zawsze jednak się udaje.

Wprowadzenie 32-bitowej tabeli FAT może być bardzo korzystne. Nie zawsze jednak się udaje.

Od kilku miesięcy zachęcam wszystkich, którzy pracują już pod systemem Windows 98 do tego, by poddali tabelę alokacji plików konwersji, zamieniając 16-bitowy system FAT na tabelę 32-bitową. Jeśli pojemność dysku nie przekracza 8 GB, to dzięki 32-bitowej tabeli FAT można po konwersji zapisać nawet o 20-25% więcej danych. Dzieje się dlatego, ponieważ 16-bitowa tabela FAT jest bardzo rozrzutna i spora część przestrzeni adresowej dysku twardego jest marnotrawiona.

Kolejna pozytywna cecha pojawia się wtedy, gdy użytkownik zdecyduje się uruchomić defragmentator dysku. Narzędzie to przepisuje wszystkie aplikacje i porządkuje pliki tak, że ich wgrywanie odbywa się szybciej. Niektóre aplikacje wymagają nawet dwa razy mniej czasu na uruchomienie.

Istnieją jednak dwie sytuacje, w których nie należy przechodzić na 32-bitowy FAT. Pierwsza ma miejsce wtedy, gdy pliki zapisane na dysku są skompresowane przez program DriveSpace. 32-bitowa tabela FAT nie potrafi zarządzać takim dyskiem. Drugi przypadek ma miejsce wtedy, gdy eksploatowany jest notebook, który umożliwia hibernację, czyli korzysta z usług systemu zarządzającego poborem mocy. Niektórych notebooków nie można "dobudzić", jeśli podstawowy dysk systemowy pracuje na bazie technologii FAT-32. Na szczęście, jeśli konwerter stwierdzi, iż ma do czynienia z jedną z takich sytuacji, wysyła stosowne ostrzeżenie.

Konwerter FAT-16/FAT-32 można uruchomić klikając kolejno na opcje: Start, Programy, Akcesoria, Narzędzia systemowe i Konwerter dysków. Może tu wystąpić problem - jeśli program wykryje na dysku błędy, to odmawia konwersji. Bardzo często zdarza się, że nawet nowe dyski zawierają jakieś błędy, wielu użytkowników nie może więc skorzystać z dobrodziejstw 32-bitowej tabeli FAT.

Jest jednak na to pewien sposób. Należy uruchomić program Scandisk z opcją fix errors (napraw błędy), a następnie, po otworzeniu sesji DOS, konwerter FAT-32 z poleceniem CVT X:/CVT32, gdzie X definiuje dysk, który ma być poddany operacji konwersji. Parametr /CVT32 jest nie udokumentowaną opcją, która pozwala uruchamiać konwerter FAT-32 pod systemem DOS.

Niestety, Scandisk nie może naprawiać niektórych modeli dysków i w takim przypadku nie należy przechodzić na 32-bitowy FAT - chyba że użytkownik skorzysta z aplikacji SpinRite, opracowanej przez firmę Gibson Research.

SpinRite nie tylko naprawia złe sektory na dysku, lecz także potrafi testować napęd i tworzyć alarmy, jeśli pracuje on na tyle słabo, że awaria może nastąpić w każdej chwili. W efekcie narzędzie to pozwala na uchronienie się przed niespodziewaną utratą danych zapisanych na dysku. SpinRite koryguje wiele problemów, wobec których Scandisk jest bezsilny.

Program należy jednak tak skonfigurować, aby pracował zgodnie z opcją Level 5. Testuje wówczas wszystkie sektory dysku i może odzyskiwać obszary, które były poprzednio zaznaczone jako "złe". Po naprawieniu dysku przez SpinRite, można bez problemu uruchomić konwerter FAT-32 z Windows 98.

Aplikacja SpinRite 5.0 jest dostępna pod adresemhttp://www.grc.com/purchasing.htm . Kosztuje 89 USD lub 39 USD (aktualizacja).

SpinRite 5.0 nie testuje dysków sformatowanych przez Windows NT jako NTFS (NT File System), ale pozwala na naprawienie dysków FAT-16 lub FAT-32 i następnie ich reformatowanie jako NTFS.

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows.

E-mail: [email protected] .

Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. Janusz Chustecki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200