Przejrzyste Mazowsze

Program "Otwarty urząd" ma ułatwić realizację zadań wynikających z Ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Program "Otwarty urząd" ma ułatwić realizację zadań wynikających z Ustawy o dostępie do informacji publicznej.

W ramach programu "Otwarty urząd" zostanie opracowany m.in. prototyp systemu informatycznego, umożliwiającego urzędom zdalną publikację informacji w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Organy administracji publicznej wszystkich szczebli są zobowiązane do utworzenia do lipca 2003 r. własnych stron, zawierających pierwszą partię dokumentów wskazanych w Ustawie o dostępie do informacji publicznej. Pozostałe dane mają być uzupełniane systematycznie do końca 2005 r.

Podstawowa struktura informacyjna i strona główna Biuletynu jest przygotowywana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest dostępny pod adresem:http://www.mswia.gov.pl.

Wspólna sprawa

Przejrzyste Mazowsze

<b>Wiesław Musiejewski</b>, Koordynator Programu Otwarty Urząd ze strony Stowarzyszenia Miasta w Internecie

Celem programu "Otwarty urząd" jest dostosowanie struktur organizacyjnych i form działalności urzę- dów samorządowych na Mazowszu do wymagań związanych z obowiązkiem stałego udostępniania informacji w sieci. Duży nacisk ma być położony na edukację i szkolenie urzędników, kształtowanie świadomości i nawyków korzystania z technik informacyjnych w kontaktach z obywatelami.

"Urzędy muszą wpierw same się zmodernizować, zmienić od wewnątrz, aby mogły naprawdę otworzyć się na zewnątrz, wyjść w stronę obywateli" - mówi Wiesław Musiejewski, koordynator programu "Otwarty urząd" ze strony Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", które będzie realizować projekt we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie. Jego zdaniem, udostępnianie informacji powinno być na trwałe wpisane w zasady funkcjonowania urzędu. "To nie może być sprawa tylko jednej osoby, wszyscy urzędnicy muszą być w to zaangażowani" - dodaje Wiesław Musiejewski.

Efektem realizacji programu ma być stworze-nie zintegrowanego, regionalnego systemu dos- tępu do informacji publicznej poprzez strony Mazowieckiego Biulety-nu Informacji Publicznej (MBIP). Chodzi o to, aby mieszkańcy całego województwa mieli możliwość uzyskania wszystkich potrzebnych im informacji w jednym miejscu, bez względu na to, który urząd jest właściwy dla załatwienia konkretnej sprawy. Mazowiecki biuletyn ma umożliwiać bezpośredni dostęp do stron poszczególnych urzędów i instytucji publicznych oraz zestawianie informacji na wybrany temat z kilku urzędowych serwisów.

Jedność formy

Przejrzyste Mazowsze

<b>Zygmunt Gutowski</b>, odpowiedzialny za koordynację projektów internetowych w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim

Ważne jest, aby informacje ze wszystkich urzędów były publikowane w tym samym układzie i standardzie, co zapewniałoby ich przejrzystość oraz możliwość wymiany i porównywania. Opracowany zostanie wzorzec menu podmiotowego MBIP oraz sporządzona lista instytucji zobowiązanych do przestrzegania Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Uczestnicy programu zaproponują również sposób jednolitego opisu procedur załatwiania spraw w urzędach, klasyfikacji tematyki zasobów informacyjnych i tworzenia katalogu prowadzonej przez organy administracji publicznej działalności.

"Przyjęte rozwiązania muszą uwzględniać aktualny stan zinformatyzowania gminnych urzędów. Ich stosowanie nie może się wiązać z koniecznością zakupu nowych systemów informatycznych" - mówi Zygmunt Gutowski, odpowiedzialny za koordynację projektów internetowych w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Jedną z rozważanych możliwości jest udostępnienie gminom na stronach Mazowieckiego Biuletynu Informacji Publicznej w modelu ASP modułu do zdalnego uaktualniania danych przez pracowników urzędów. "Najbardziej pożądanym kierunkiem rozwoju systemu jest możliwość automatycznego pobierania przez Internet informacji z baz danych" - uzupełnia Zygmunt Gutowski.

Program otwarty

"Otwarty urząd" jest programem o charakterze pilotażowym. Samorządy samodzielnie decydują o udziale w nim. Chęć przystąpienia zadeklarowało na razie ponad 40, spośród 325 gmin mazowieckich i kilka z 42 powiatów. Warunkiem uczestnictwa jest zaangażowanie własnych funduszy w wysokości 6 tys. zł. Część środków ma pochodzić z budżetu wojewódzkiego. Prowadzone są także negocjacje o uzyskanie dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Czynione są również starania o dotacje z funduszy pomocowych Unii Europejskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200