Przegląd prototypów NC

Dotychczas pięć firm przedstawiło prototypy komputerów sieciowych.

Dotychczas pięć firm przedstawiło prototypy komputerów sieciowych.

Pod koniec lutego br. Oracle przedstawił pierwszy prototyp komputera sieciowego (network computer - NC). Urządzenie mniejsze od notebooka, wyposażone jest w tzw. inteligentną kartę, służącą do zapewnienia bezpieczeństwa danych, 8 MB pamięci RAM, gniazdo Ethernet i PC Card III, klawiaturę i mysz. Komputer będzie mógł być podłączony do sieci za pośrednictwem modemu 28,8 Kbps lub łącza ISDN. NC nie będzie współpracować z modemami 14,4 Kbp/s. Dane mogą być wyświetlane na tradycyjnym monitorze bądź telewizorze. Urządzenie nie jest wyposażone w twardy dysk.

Komputery Oracle'a będą pracowały pod kontrolą systemu operacyjnego zgodnego z Posixem. Będzie on zajmował ok. 30 KB pamięci operacyjnej. Interfejs użytkownika pozbawiony jest okienek, ale - zdaniem obecnych na pokazie programistów - jest on jednak bardzo przejrzysty, m.in. dzięki rozwijalnym menu. Ma on być podobny do tego, który Oracle wykorzystuje w urządzeniach włączonych do pilotażowych instalacji telewizji interaktywnej. Oprogramowanie dla NC będzie można tworzyć w Basicu bądź Javie.

Komputer będzie wgrywał aplikacje z sieciowych serwerów aplikacyjnych. Początkowo Oracle zamierzał samodzielnie stworzyć zestaw podstawowych aplikacji, takich jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i oprogramowanie do tworzenia prezentacji. Przed tygodniem jednak Oracle wybrał dwie angielskie firmy współpracujące z Acorn Computer, współtwórcą komputera sieciowego, które mają opracować przeglądarkę WWW i edytor tekstu dla NC. Docelowo oprogramowanie biurowe dla NC ma móc odczytywać pliki w formatach Word i Excel. Oprogramowanie dla NC będzie testowane w próbnej instalacji telewizji interaktywnej w Cambridge, łączącej 80 domostw i 12 szkół.

Oracle nie będzie sam produkował komputerów sieciowych. Produkcję zamierza prawdopodobnie powierzyć którejś z firm azjatyckich. Według wstępnych zapowiedzi, komputery sieciowe mają kosztować w najprostszej wersji 295 USD. Urządzenie z monochromatycznym wyświetlaczem 8" będzie kosztować 595 USD. Premiera jest przewidziana na wrzesień br.

SUN

Eric Schmidt, dyrektor techniczny Sun Microsystems, na początku lutego przedstawił prototyp komputera sieciowego - Java Terminal. Odmówił jednak podania jego ceny. Przedstawiciele niemieckiego Suna podczas CeBIT-u twierdzili, że Java Terminal będzie kosztować ok. 1000 USD. Małe urządzenie przystosowane jest do współpracy z dowolną klawiaturą, myszą i wyświetlaczem. Terminal umożliwia uruchamianie programów napisanych w Javie. Komputer nie ma własnego systemu operacyjnego. Wyposażony jest w 8 MB pamięci operacyjnej i procesor MicroSRARC 110 MHz. Urządzenie będzie podłączane do sieci standardu Ethernet . Mimo małych rozmiarów terminal nie będzie urządzeniem przenośnym. "Urządzenie stworzono do uruchamiania aplikacji dla Javy. Jeżeli ktoś zamierza korzystać z Worda i Excela, odradzam zakup tego terminala" - przekonuje Eric Schmidt. Sun pracuje obecnie nad procesorami SPARC i Ultra SPARC, które specjalnie zaprojektowano do zestawu instrukcji Javy i w przyszłości mają być wykorzystane w terminalach.

HDS

Amerykańska firma HDS przedstawiła w lutym br. komputer sieciowy, który ma się pojawić w sprzedaży w połowie tego roku. Komputer HDS będzie obsługiwał aplikacje napisane w języku Java i Visual Basic Script. Dostęp do zasobów Internetu ma być możliwy dzięki licencjonowanej od firmy Spyglass przeglądarki Mosaic, zintegrowanej z oprogramowaniem systemowym. Komputer bedzie miał, według obietnic producenta, bogate funkcje multimedialne, w tym również możliwość prowadzenia wideokonferencji w sieciach lokalnych i przez Internet. Ceny HDS zaczynają się od 750 USD.

SunRiver

Firma SunRiver zaprezentowała na targach w Hanowerze prototyp komputera internetowego, przeznaczonego na rynek korporacyjny (głównie do wykorzystywania w sieciach wewnętrznych Intranets oraz do prowadzenia handlu elektronicznego). Firma licencjonuje już od Suna język Java i przeglądarkę HotJava. Będą one zintegrowane z urządzeniem. Komputer będzie mógł być podłączony do Internetu przez sieć Ethernet, łącze ISDN lub za pośrednictwem modemu. Komputery w cenie 500-1000 USD mają być sprzedawane również w Europie.

Wyse

Wyse Technology wprowadził na europejski rynek terminal WinTerm. Ma on być tanim urządzeniem, na którym będzie można uruchamić programy dla Windows 3.x, 95 i NT. System obsługiwany jest przez serwer Cytrix WinFrame, zmodyfikowaną dla potrzeb obsługi terminali wersją Windows NT. Zdaniem przedstawicieli Wyse, przewaga WinTerma nad innymi tego typu urządzeniami, polega na tym, że korzysta on z istniejących już i popularnych aplikacji dla Windows i nie wymaga tworzenia specjalnie dedykowanych, często "egzotycznych" programów. Za pośrednictwem terminala i serwera WinFrame użytkownicy mają również dostęp do Internetu. Serwer komunikuje się z terminalem poprzez port szeregowy lub opcjonalnie sieci Ethernet. W tym roku Wyse zamierza sprzedać około 100 tys. maszyn WinTerm. W Europie cena terminala z 14" wyświetlaczem VGA, klawiaturą i myszą zaczyna się od ok. 590 USD. Instalację sieci opartą na WinTerm i Cytrix WinFrame będzie prezentować na tegorocznym poznańskim Infosystemie Soft-tronik, dystrybutor firmy Wyse w Polsce. Nie są jeszcze znane ceny terminali WinTerm klasy hidh-end z 15" monitorami. WinTerm nie jest jednak komputerem sieciowym. Jest to typowy terminal przeznaczony do współpracy z systemem Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200