Przed wielką migracją

Przygotowania do migracji do protokołu IPv6 administratorzy sieci mogą rozpocząć już dzisiaj. Głównie po to, by poznać technologię i odnaleźć elementy sieci niezgodne z nową wersją IP.

Przygotowania do migracji do protokołu IPv6 administratorzy sieci mogą rozpocząć już dzisiaj. Głównie po to, by poznać technologię i odnaleźć elementy sieci niezgodne z nową wersją IP.

Proces przechodzenia na szóstą wersję podstawowego protokołu internetowego potrwa co najmniej kilka lat. Niemniej już dzisiaj administratorzy powinni zadbać o to, by kupowany sprzęt sieciowy był zgodny z IPv6. Najwięksi producenci zapowiedzieli wprowadzenie obsługi tego protokołu do oferowanych urządzeń. Użytkownicy, którzy chcą się zapoznać z IPv6 i zdobyć wiedzę cenną za kilka lat, mogą uruchomić eksperymentalny stos IPv6 dostępny dla Windows NT lub jądro 2.1 Linuxa i podłączyć się do eksperymentalnej sieci 6bone.

Przed startem

Propagowaniem wiedzy o nowym protokole internetowym ma zająć się nowo powstałe IPv6 Forum. To organizacja skupiająca ok. 40 firm (m.in. 3Com, Cisco, Microsoft, Nokia, Sprint, Ericsson), zainteresowanych promocją nowego standardu. IPv6 Forum ma ściśle współpracować z organizacją Internet Engineering Task Force, która dopracowała szczegóły techniczne IPv6.

IANA (Internet Assigned Numbers Authority - organizacja zajmująca się zarządzaniem adresami IP) w połowie lipca br. poinformowała o rozpoczęciu światowego podziału pierwszej puli adresów IP zgodnych z IPv6. Aktualne informacje dotyczące postępu prac nad standaryzacją protokołu IPv6 znajdują się na stroniehttp://www.ieft.org/internet-drafts/draft-ietf-iab-case-for-ipv6-04.txt.

Praktyczne zastosowanie IPv6 w Internecie nie nastąpi szybko. Specjaliści oceniają, że cały proces powinien być przeprowadzony w ciągu najbliższych 4-5 lat, przy zachowaniu zgodności wstecznej z obecną wersją IP (ruch IPv6 będzie tunelowany przez te części Internetu, które obsługują jedynie starszy protokół). Protokoły, takie jak TCP, UDP, ICMP, BGP czy RIP, są obecnie tak przygotowywane, by mogły działać w środowisku nowego IP. Niestety, z uwagi na to, że większość systemów operacyjnych wymaga, aby aplikacje znały adresy IP, będą potrzebne nowe ich wersje, obsługujące IPv6. Obecnie istnieją jedynie eksperymentalne aplikacje sieciowe obsługujące IPv6 (jak Telnet czy FTP). Można jednak korzystać ze zgodnych z IPv6 wersji Linuxa i serwera Apache.

Podstawowe zalety protokołu

Więcej adresów: Obecnie stosowany protokół IP pozwala na zaadresowanie 4 mld obiektów. Rozdysponowano już wiele dużych zasobów (klas) adresowych, a przyszłe potrzeby szybko wyczerpią tę pulę. IPv6 pozwoli na zaadresowanie nieporównanie większej liczby obiektów - według ostrożnych szacunków (biorąc pod uwagę nieefektywność routingu) na każdy metr kwadratowy powierzchni ziemi przypadałyby maksymalnie 1564 adresy.

Adresy uporządkowane są hierarchicznie, spójnie rozdzielone między regiony geograficzne (uszczegółowienie lokalizacji oznacza przechodzenie w głąb drzewa adresów).

Efektywniejszy zapis pakietów: W IPv6 nagłówki pakietów mają stałą wielkość - zaledwie 24 bajty. Dla porównania - w IPv4 nagłówki mogły mieć różną długość, co nakładało na routery dodatkową pracę. Nagłówki w IPv6 można łączyć w łańcuchy (wskaźnik w nagłówku informuje, że zawartość pakietu jest drugim nagłówkiem). Dzięki temu można wprowadzać dodatkowe pola opisowe pakietów, przydatne w różnicowaniu jakości transmisji, zapewnieniu priorytetów czy zwiększeniu bezpieczeństwa.

Podniesiony poziom bezpieczeństwa: IPv6 wyeliminuje stosowanie metod obchodzenia ograniczenia dostępnej liczby adresów stwarzających problemy z bezpieczeństwem.

Jakość usług: Wbudowane w IPv6 rozwiązania pozwolą na przypisywanie użytkownikom i usługom priorytetów już na poziomie aplikacji.

Uproszczona administracja: Wprowadzenie IPv6 sprawi, że nie będzie konieczne stosowanie protokołu DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Obiekty (hosty) włączone do sieci będą mogły automatycznie konfigurować swój adres IPv6, korzystając z adresu Media Access Control w połączeniu z protokołem Remote Desktop Protocol.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200