Profesjonalizm i elegancja

Duńska firma ScanView, która w swoim kraju plasuje się na drugim miejscu pod względem dynamiki rozwoju, rozpoczęła sprzedaż nowego profesjonalnego skanera ScanMate 4000. W zamierzeniach ma on wypełnić lukę między dotychczas produkowanymi tańszymi modelami ScanMate Magic i Plus oraz droższym ScanMate 5000 (jego koszt to ok. 285 tys. DKK). Cena nowego produktu wynosi 220 tys. DKK (ok. 35 tys. USD).

Duńska firma ScanView, która w swoim kraju plasuje się na drugim miejscu pod względem dynamiki rozwoju, rozpoczęła sprzedaż nowego profesjonalnego skanera ScanMate 4000. W zamierzeniach ma on wypełnić lukę między dotychczas produkowanymi tańszymi modelami ScanMate Magic i Plus oraz droższym ScanMate 5000 (jego koszt to

ok. 285 tys. DKK). Cena nowego produktu wynosi 220 tys. DKK (ok. 35 tys. USD).

ScanMate 4000

ScanMate 4000 jest bębnowym skanerem przeznaczonym do obróbki materiałów transparentnych (przezroczystych) i refleksyjnych(nieprzezroczystych), zarówno w pozytywie jak i w negatywie. Mogą to być ilustracje kolorowe, kreskowe, w odcieniach szarości. W szczególności mogą to być materiały wcześniej zrastrowane (a więc po procesie druku).

Ilustracje okleja się specjalną taśmą na przezroczystym bębnie o wymiarach 250x314 mm, przy czym obszar pracy wynosi 222x303 mm. Bęben jest wymienny, więc w trakcie skanowania jednego obiektu można przygotowywać następne, co znakomicie zwiększa wydajność. Dzięki trzem elementom światłoczułym (tzw. PMTs - photomultipliers) proces skanowania odbywa się w czasie jednego przesuwu walca (tzw. single-pass scanning). Źródłem światła jest lampa halogenowa. Prędkość obrotową walca można regulować w zakresie 750-1600 obr./min.

Rozdzielczość 50-4000 dpi (stąd symbol w nazwie) może być płynnie regulowana. Możliwe jest uzyskanie powiększenia 1000%. Rozpiętość gęstości optycznej wynosi do 3,8 D i zapewnia poprawne odwzorowanie zaciemnionego obrazu. Każdy z trzech podstawowych kolorów może być reprezentowany przez 4096 poziomów (12 bitów). Skanowane ilustracje zapisywane są w formatach TIFF RGB, a z programem ColorQuartet - również TIFF CMYK, PostScript (DCS) CMYK oraz CIELAB i TIFF Lab.

Ze względu na szybkość i objętość przesyłanych danych możliwe jest podłączenie skanera wyłącznie przez złącze SCSI. Zapewnia to np. transmisję 52 MB danych w ciągu minuty na komputerze PowerMac. Inne komputery, do których można podłączyć skaner to standardowy Macintosh, PC lub Sun SparcStation (Unix - z oprogramowaniem ColorQuartet). Do skanera dodawany jest program Adobe PhotoShop.

Skaner nie jest mały - ma wymiary 840x340x410 mm i waży 39 kg. W czasie pracy pobiera 250 W mocy. Mimo sporych rozmiarów, dzięki starannie zaprojektowanej obudowie, nie sprawia wrażenia sprzętu ciężkiego i topornego. Bliźniaczy (z wyglądu) skaner ScanMate 5000 otrzymał w ub.r. prestiżową nagrodę Seybold Editors Award for Excellence.

ScanFlow System

Prawie połowę czasu przy skanowaniu zajmują czynności przygotowawcze, a więc naklejanie na bęben ilustracji, preskanowanie oraz kadrowanie. Przy tak drogim sprzęcie, jakim są profesjonalne skanery, jest to kosztowne zmniejszenie wydajności. Aby temu zaradzić firma ScanView opracowała system ScanFlow, którego "sercem" jest skaner ScanMate 5000. Tak więc wszystkie czynności przygotowawcze wykonywane są na tańszym i prostszym skanerze nazwanym ScanFlow Mounter. Ma on 12-bitową definicję koloru, rozdzielczość 200 dpi, wymiary 385x230x533 mm i wagę 12 kg.

Wykonuje się na nim wszystkie czynności łącznie z preskanowaniem. Oprogramowanie ScanFlow Server Software nadzoruje cały proces w taki sposób, że właściwy skaner pracuje wyłącznie przy skanowaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zwiększyć wydajność pracy systemu nawet ponad dwukrotnie, a drogi ScanMate 5000 może cały czas być wykorzystywany do końcowego skanowania, bez przerw na montaż i czynności przygotowawcze.

W interesujący sposób rozwiązano problem nadzoru nad kilkoma bębnami z różnymi materiałami: bębny są identyfikowane przez kod kreskowy na nim umieszczony, natomiast oprogramowanie dba o dopasowanie wybranych na Mounterze parametrów ustalonych przy preskanowaniu do odpowiedniego bębna umieszczonego w skanerze. Można także przerywać skanowanie w każdym momencie dla dokonania preskanowania (jeśli nie posiada się Mountera), a następnie powraca do niego przez użycie klawiszy Pause i Resume.

Oprogramowanie niezbędne do zbudowania systemu ScanFlow to ColorQuartet v.3, ScanFlow Server v.3, a pomocne może być ColorQuartet CMS-Link v.3 oraz ColorQuartet User Guidance System v.3.

ColorQuartet v.3

Oprogramowanie ColorQuartet v.3 zapewnia kompletny nadzór nad całym procesem skanowania. Rozbarwienia w formacie CMYK (dokonywanych "w locie" lub po skanowaniu - w tle) albo RGB zapisuje jako TIFF lub DCS. Zapewnia pełną kontrolę najbardziej wyrafinowanych parametrów kolorów, separacji, kalibracji. Sterowanie programu ułatwia tzw. ColorQuartet User Guidance System v.3, który ma dwa poziomy: dla użytkownika zaawansowanego oraz nowicjusza i na każdym z nich gwarantuje uzyskanie poprawnych efektów pracy. Oprogramowanie można uzupełnić o moduł umożliwiający pracę na stacji roboczej Sun SPARC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200