Produkty 1991 r. w Info World

W lutowym numerze "Info World'u" znajdujemy listę najlepszych towarów w branży informatycznej oferowanych do sprzedaży w 1991 r. Listę podzielono na produkty hardware'owe, software'owe i sieciowe. W grupach tych wybrano najlepszy wyrób w swojej klasie - łącznie utworzono 36 klas produktów. Oto niektórzy ze zwycięzców.

W lutowym numerze "Info World'u" znajdujemy listę najlepszych towarów w branży informatycznej oferowanych do sprzedaży w 1991 r. Listę podzielono na produkty hardware'owe, software'owe i sieciowe. W grupach tych wybrano najlepszy wyrób w swojej klasie - łącznie utworzono 36 klas produktów. Oto niektórzy ze zwycięzców.

*HARDWARE*

*Komputer typu desktop

Zwycięzcą w tej klasie został komputer Gateway 2000 33 MHz 486. Jest to komputer o następującej konfiguracji. Procesor Intela 80486 z 64 K RAM Cache. Posiada 8 MB RAM, i stacje dysków - 1.2 MB 5.25",1.44 MB 3.5" i dysk twardy 200 MB, 15ms, IDE z 64 K Cache. Sterownik ekranu - 16-bit, typu VGA z 1 MB, monitor 14" typu Crystal Scan 1024NI Color VGA Monitor. Ma 2 złącza szeregowe i jedno równoległe. Klawiatura 124 klawisze, mysz Microsoft Mouse. Oprogramowanie: MS DOS 5.0 i MS Windows 3.0. Komputer ten kosztuje 2945 USD, co jak na klasę sprzętu, jest ceną na rynku amerykańskim umiarkowaną.

*Komputer typu notebook

Albo zadziałał czar firmy Apple, lub też po prostu najlepszy notebook to Macintosh PowerBook 170. Jest to lekki, trzykilogramowy komputer z 10 calowym ekranem LCD o aktywnej matrycy. Posiada procesor 68030/25 MHz i koprocesor 68882. Ma zainstalowany 40 MB dysk twardy, 4 MB RAM, 1MB ROM i wbudowany fax. Klawiatura - 63 klawisze. Wyposażony jest wyposażony we wbudowaną kulę (trackball) pełniącą rolę myszy.

*Modem

Najlepszy był w minionym roku modem V-series Ultra Smartmodem 9600 firmy Hayes. Zapewnia transmisję danych z prędkością 9600 bitów na sekundę.

*Monitor

Jak zapewnia komentator Info World'u monitor NEC MultiSync 4FG jest realizacją marzenia o wysokiej jakości i niskiej cenie. Jest to kolorowy monitor o rozdzielczości 1024x768, noninterlaced (bez przeplotów, tzn. taki, w którym wiązka elektronów omiata ekran po kolei, zarówno po liniach parzystych jak i nieparzystych), o częstotliwości odświeżania obrazu 72 Hz i płaskim ekranie.

*Drukarka

Na pierwszym miejscu plasuje się drukarka laserowa Hewlett- Packarda - HP LaserJet IIISi drukująca 17 stron na minutę z dokładnością 300x300 dpi. Możliwość komunikacji w trybie PCL 5 uniezależnia ją od stosowanego oprogramowania, zaś tryb pracy HP-GL/2 pozwala wykorzystać ją jak ploter.

*Skaner

W tej klasie na pierwszym miejscu znajduje się skaner HP ScanJet IIc firmy Hewlett-Packard. Jest to profesjonalne urządzenie do wprowadzania obrazów szarych (8-bitowa rozdzielczość, co odpowiada 256 odcieniom szarości) i kolorowych (rozdzielczość 24-bitowa to ponad 16 mln kolorów). Dokładność odczytu 400x400 dpi. Dołączono do niego oprogramowanie do powiększania obrazów i typu OCR (zamieniające rastrowy obraz tekstu na ciąg znaków ASCII).

*Karty wideo

W dziedzinie kart wideo zasłużonym zwycięzcą jest karta Graphics Ultra firmy ATI Technologies. Karta ta przyspiesza działanie AutoCAD-u i Windows. Zapewnia rozdzielczość 1280x1024 (16 kolorów) lub 1024*768 (256 kolorów), zawiera graficzny koprocesor ATI Mach-8 z 512 DRAM (rozszerzalne do 1 MB), Dual Ported RAMs (jednoczesny zapis i odczyt), pamięć wideo RAM 512 lub 1MB.

SOFTWARE

*System operacyjny

Dla użytkowników PC ważnym wydarzeniem w 91 roku było ukazanie się Systemu DOS 5.0 firmy Microsoft. Po mniej entuzjastycznych ocenach wersji 4.0, system 5.0 lepiej zarządza pamięcią i przełączaniem programów (multitasking).

*Program DTP

Laury w tej klasie zdobył popularny program Aldus PageMaker 4.0 dla środowiska Windows, służący - jak to DTP - do łamania i składania tekstów.

*Oprogramowanie graficzne

Najlepszy dla środowiska DOS w/g Info World jest Micrografx Designer 3.1 - program wektorowy i rastrowy zawierający także bibliotekę gotowych rysunków. Jeśli chodzi o komputery Macintosh pierwszym miejscem chlubi się Adobe PhotoShop 2.0. Jest to program służący do edycji obrazów, idealny dla tych, którzy chcą osiągnąć efekty swojej pracy o jakości bliskiej zdjęciom fotograficznym.

*Oprogramowanie zintegrowane

Aby w biurze mieć edytor tekstu, bazę danych, arkusz kalkulacyjny, terminarze, notesy, a wszystko w jednym pakiecie, Info World doradza Works for Windows 2.0 firmy Microsoft.

*Grafika prezentacyjna

Najlepiej, jak zdecydowali czytelnicy Info World'u przedstawić suche rzędy danych w formie wykresów przy użyciu programu Harvard Graphics 3.0. Program pracujący pod kontrolą DOS, choć istnieje także jego wersja dla MS- Windows.

*Język programowania

W tej klasie najlepszy jest pakiet Borlanda C++ 3.0. Program ten pozwala na tworzenie w pełni profesjonalnych aplikacji pracujących pod kontrolą DOS lub Windows przy użyciu programowania zorientowanego obiektowo.

*Narzędzia programowania (programming tools)

Jak się zresztą na to zanosiło jedną z nagród jako produkt roku 91 w kategorii "narzędzia programowania" zdobył oryginalny produkt Borlanda - Object Vision for Windows 2.0. Program ten pozwala pisać programy bez znajomości języków oprogramowania, przy czym mogą być to programy typu "formularzowego", a więc takie, na które istnieje i u nas duże zapotrzebowanie. Znając Object Vision prawie każdy może stworzyć taki program do swoich zastosowań.

*Arkusz kalkulacyjny

W wojnie trzech wielkich na rynku arkuszy kalkulacyjnych (Borland, Lotus, Microsoft) tym razem zwyciężył Microsoft Excelem 3.0.

*Procesor tekstu

Wygrała klasyczna koncepcja w nowej formie, a mianowicie WordPerfect 5.1 for Windows. Program w tym wydaniu posiada podobno możliwości pakietów DeskTop Publishing. Środowisko Windows z GUI (graficzny interfejs użytkownika) zapewnia łatwe łączenie tekstu z grafiką przy zachowaniu wszystkich zalet edytora WordPerfect for DOS.

SIECI

*System operacyjny

Najlepszym produktem w tej klasie okazał się Novell NetWare 2.2. W poprzednich dwóch latach miejsce to zajmowała bardziej skomplikowana wersja NetWare 386 (zwana obecnie NetWare 3.11). W tym roku triumfuje prostota i łatwość obsługi.

*Poczta elektroniczna (E-mail)

Firma Lotus opracowała bardzo popularny system poczty elektronicznej cc:Mail 3.2 dla użytkowników sieci LAN przesyłający wiadomości na różnych platformach systemowych - DOS, Windows, Mac i OS/2. System opracowany jest dla różnych rodzajów sieci.

*Podłączenie do bazy danych

W tej klasie zwyciężył powtórnie program Borlanda Object Vision 2.0 - patrz uwagi w SOFTWARE/Narzędzia programowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200