Produkcja pod pełną kontrolą

Zarządzanie produkcją z pomocą systemu ERP pozwala firmie Alvo zachować konkurencyjną pozycję rynkową. Z wdrożenia zadowolona była także załoga.

Metryczka:

Firma: Alvo

Branża: Produkcja

Produkty: Wyroby medyczne, wyroby dla weterynarii, prosektoriów

Zatrudnienie: 220 osób

Zatrudnienie w dziale IT: 1 osoba

Przychody: Obrót 2011 - 43 mln zł

Kluczowe systemy IT

Nazwa systemu: Maestro

Do czego służy: Wsparcie produkcji

Dostawca: KONI Systemy IT

Firma Alvo produkuje elementy pełnego wyposażenia wnętrz szpitalnych sal operacyjnych. Do roku 2005 jako Gastrometal zajmowała się wytwarzaniem wyposażenia dla gastronomii. Dziś całkowicie koncentruje się na branży medycznej, mając klientów w Polsce i za granicą. Do najważniejszych wydarzeń dla spółki, działającej od 1993 roku, należą: przeprowadzka do nowej hali produkcyjnej w 2001 roku i wprowadzenie Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000, w 2009 jego uaktualnienie do wymagań EN ISO 9001:2008 oraz wdrożenie systemu zarządzania jakością dla wyrobów medycznych EN ISO 13485:2003+AC:2007. W ubiegłym roku rozpoczęło się wdrożenie systemu klasy ERP - Maestro.

Gotowi na planowanie

Dynamiczny rozwój spółka zawdzięcza m.in. ograniczonej konkurencji na polskim rynku, o czym zdecydował los niegdyś państwowych zakładów pod szyldem Famed, które upadły lub zostały sprzedane. Niemniej istotne są fundusze unijne, które wspierają polskie szpitale w unowocześnianiu infrastruktury medycznej. Słabsza sytuacja światowej i polskiej gospodarki oraz aktywne wyjście na konkurencyjne rynki zagraniczne sprawiły, że Alvo musiało podjąć kroki, aby utrzymać atrakcyjność oferty, także przez obniżanie cen produktów. Zmieniająca się sytuacja rynkowa postawiła firmę przed koniecznością dokładnego szacowania kosztów i poszukiwania oszczędności na każdym etapie produkcji.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

Podstawowe obszary w spółce, takie jak księgowość, kadry i płace, wykorzystywały aplikację Symfonia Forte firmy Sage. Brakowało jednak systemu do sterowania produkcją. Istniejące rozwiązania pozwalały zbierać informacje o produkcji w bardzo ogólnym stopniu. Brakowało m.in. informacji o czasie produkcji poszczególnych wyrobów - faktycznym i założonym. Nie można było planować długofalowo procesu produkcji. Alvo prowadzi produkcję pod konkretne zlecenia, nie produkuje towarów do magazynu. Każdy nowy kontrakt wymagał ustawienia procesu produkcji od nowa.

"Zarządzaliśmy za pomocą kartki i ołówka, wykorzystywaliśmy Excel, drobne programiki. Ten stan należało zmienić" - mówi Piotr Koźbiał, dyrektor rozwoju Alvo. W swojej karierze brał udział we wdrożeniu już trzech systemów wspomagających produkcję. "Te doświadczenia wykorzystałem w Alvo, aby wprowadzenie systemu nie wiązało się ze wstrząsem dla firmy" - deklaruje Koźbiał. Między innymi dlatego wybrano system Maestro, który współpracuje ze stosowanymi już w organizacji aplikacjami firmy Sage. "Równie istotny był fakt, że dostawca systemu, Koni Systemy IT, dobrze rozumiał profil naszej działalności. Przedstawicieli innych firm, którzy o produkcji tylko <<słyszeli>>, odprawialiśmy z kwitkiem" - opowiada dyrektor rozwoju.

Wyzwaniem było przekonanie załogi do pracy z nowym system. Należało zoptymalizować czas na obsługę systemu, aby zapobiec sceptycyzmowi. Nowe obowiązki obejmowały m.in. skanowanie kodów paskowych materiałów na każdym etapie produkcji. "Nasi pracownicy w dziale produkcyjnym szybko jednak zaakceptowali nowy tryb pracy. Zostali orędownikami systemu, a nie jego przeciwnikami" - chwali ich Piotr Koźbiał. System umożliwia planowanie zakupu materiałów z odpowiednim wyprzedzeniem, dostawę w trybie just-in-time, kontrolę nad magazynem.

Apetyt rośnie

PIOTR KOŹBIAŁ, dyrektor rozwoju Alvo

Dostawca systemu, Koni Systemy IT, dobrze rozumiał profil naszej działalności. Przedstawicieli innych firm, którzy o produkcji tylko "słyszeli", odprawialiśmy z kwitkiem.

Pierwszy etap wdrożenia Maestro zakończył się w kwietniu br., po sześciu miesiącach implementacji. Po okresie przejściowym wszystkie nowe zamówienia realizowane są przez system ERP. "Jego pełną wydajność zamierzamy osiągnąć za rok" - zapowiada Koźbiał. System ERP z czasem obejmował coraz więcej stanowisk, więc spółka sięgnęła po licencję w wersji bez limitów. "Maestro stało się platformą wewnętrznej komunikacji pomiędzy magazynem, produkcją, działem handlowym. Każdy z pracowników widzi potrzebne mu informacje, nie tracimy czasu na telefony i pytania" - mówi Piotr Koźbiał.

W pierwszym etapie współpracy z dostawcą pojawiło się wiele nowych pomysłów na objęcie systemem kolejnych obszarów w firmie. W lutym br. rozpoczął się drugi etap wdrożenia - obejmował m.in moduł logistyczny, który wspomaga spółkę w planowaniu wysyłki towaru i wyjazdów pracowników do kontrahentów, również za granicę, pilnowaniu dokumentacji transportowej i celnej. Wdrożony zostanie także moduł analiz, dostarczający kadrze zarządzającej niezbędne informacje.

Funkcje systemu CRM są także realizowane przez Maestro. Spółka testowała osobną aplikację, która jednak nie sprawdziła się. "Dokładała nam po prostu więcej pracy" - przyznaje Piotr Koźbiał.

Wraz z wdrożeniem systemu ERP Alvo zbudowało niewielki dział IT, który zajmuje się przede wszystkim utrzymaniem informatycznej infrastruktury. Wcześniej korzystano z usług świadczonych przez firmę zewnętrzną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200