Producenci, trochę wolniej!

Z coraz mniejszym entuzjazmem witane są zapowiedzi kolejnych procesorów, standardów, systemów. Zbyt częste zmiany technologii PC zwiększają koszty eksploatacji i nie zapewniają ochrony inwestycji.

Z coraz mniejszym entuzjazmem witane są zapowiedzi kolejnych procesorów, standardów, systemów. Zbyt częste zmiany technologii PC zwiększają koszty eksploatacji i nie zapewniają ochrony inwestycji.

Ciągłe zmiany technologii PC są oznaką postępu. Czy jednak coraz szybszy rozwój służy użytkownikom? Okazuje się, że nie. Przedsiębiorstwo, decydując się na zakup sprzętu lub oprogramowania, musi liczyć się z tym, że po upływie dwóch lat będzie zmuszone do jego wymiany. Producenci oprogramowania, wprowadzając do oferty nowe aplikacje, zazwyczaj szybko zaprzestają rozwoju poprzednich wersji. Jeszcze szybciej starzeje się sprzęt.

W efekcie wzrastają koszty eksploatacji. Niektóre zmiany w oczywisty sposób mają na celu głównie zwiększanie popytu. To nie może być pozytywnie ocenione przez użytkowników, dla których komputer jest tylko narzędziem, nie celem samym w sobie. Część firm komputerowych zdaje sobie sprawę, że akceptowalna przez użytkowników granica została przekroczona. Obecnie chcą zdobywać klientów przez ograniczenie zmian technologicznych w swoich systemach.

Ostre hamowanie

Compaq i Dell, czołowi producenci PC, postanowili uruchomić specjalne programy, które mają ograniczyć tempo zmian i zapewnić użytkownikom pełną informację o mających się pojawić technologiach. Nastąpiło to niedługo po tym, gdy Intel zapowiedział, że przygotowuje program stabilizacji oferowanych platform, który ma umożliwić producentom stworzenie długoterminowych standardów.

Compaq uruchomił stronę WWW (www.compaq.com/im/change) zawierającą trzy działy tematyczne: Change Control, PC Deployment i System Maintenance. W Change Control umieszczono wskazówki dotyczące ograniczenia typowych zmian, z jakimi spotykają się użytkownicy. PC Deployment zawiera informacje o usługach mających ułatwić procesy rozwoju. System Maintenance ma pomóc w dostosowaniu instalacji najnowszych programów i narzędzi. Ponadto Compaq zamierza prezentować długoterminowe plany dotyczące rozwoju technologii, co ma ułatwić użytkownikom korporacyjnym właściwe planowanie inwestycji.

Dell uruchomi program ImageWatch, będący szczegółowym planem rozwoju technologicznego. Ma on być dostępny na stronach WWW, na których będą prezentowane plany firmy na najbliższe 6-12 miesięcy z wyszczególnieniem istotnych zmian mogących wywrzeć znaczący wpływ na implementację oprogramowania i systemów. Informacje będą adresowane do użytkowników serwerów, stacji roboczych, komputerów osobistych i notebooków. Dotyczyć mają wydajności procesorów, zmian w BIOS, nowych urządzeniach peryferyjnych, a także modyfikacji systemów operacyjnych.

Trudne planowanie

Oczywiście strony WWW nie rozwiążą problemu. Trzeba zwrócić uwagę, że producenci co prawda z wyprzedzeniem ujawnią plany, jednak zazwyczaj zakładane terminy nie są dotrzymywane. Poza tym, dla osób odpowiedzialnych za inwestycje, cenna byłaby informacja o tym, czego należy się spodziewać w ciągu 2-3 lat, a plany producentów z reguły dotyczą najbliższej przyszłości.

Tempo rozwoju i zmian architektury sprzętu zależy głównie od firm wytwarzających procesory. Kluczową rolę odgrywa więc polityka Intela, a największy problem to fakt, że producenci komputerów nie mają praktycznie kontroli nad planami tej firmy. Nadzieja w tym, że Intel zrozumiał problemy użytkowników. Firma zapowiedziała, że przygotowuje długoterminowe plany rozwoju technologii, a także tzw. program Transistion Manager, mający na celu opracowanie jednolitego standardu produkowanych układów, zapewniającego ich współpracę z kilkoma generacjami procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200