Procesy gotowe do drogi

Implementacje BPEL4WS pojawiają się jak grzyby po deszczu - oferują je już praktycznie wszyscy główni dostawcy technologii. Czy to oznacza koniec problemów z integracją aplikacji? Niekoniecznie.

Implementacje BPEL4WS pojawiają się jak grzyby po deszczu - oferują je już praktycznie wszyscy główni dostawcy technologii. Czy to oznacza koniec problemów z integracją aplikacji? Niekoniecznie.

Rozwijany w ramach organizacji OASIS i zatwierdzony w 2003 r. standard Business Process Execution Language for Web Services 1.1 (BPEL4WS, BPEL) to uniwersalny język opisu procesów biznesowych oparty na koncepcji SOA i standardach Web Services. Budowanie środowisk integracyjnych opartych na koncepcji SOA nie jest na razie powszechne, BPEL4WS zwykło się więc uważać za technologię przyszłości - coś, co przez najbliższe kilka lat będzie raczej przedmiotem testów, niż wdrożeń produkcyjnych.

Główni orędownicy BPEL4WS - m.in. BEA Systems, IBM, Microsoft, Oracle - postanowili jednak kuć żelazo póki gorące i w rezultacie już teraz można wybierać spośród kilku komercyjnych implementacji. Podobnie jak w przypadku platform aplikacyjnych, również w dziedzinie BPEL rozwiązania komercyjne będą musiały stawić czoła rozwiązaniom wypracowanym w ramach środowiska open source. Szczególnie interesująca wydaje się firmowana przez ObjectWeb platforma BPEL Server oparta na dorobku niewielkiej holenderskiej firmy Emaxx.

IBM - WebSphere Business Integration

IBM uczynił z BPEL4WS oręż w walce o pozycję na rynku serwerów aplikacji Java, choć, podobnie jak BEA Systems, wspiera także niezatwierdzoną jeszcze konkurencyjną specyfikację WS-Choreography. Ambicją IBM jest oferowanie funkcjonalności BPEL4WS jako elementu możliwie bogatej funkcjonalnie platformy integracyjno-komunikacyjnej, jaką jest WebSphere.

Do definiowania procesów IBM proponuje rozszerzoną wersję narzędzi WebSphere Studio Application Developer Integration Edition 5.1. Jest ona bogatsza od wersji standardowej o narzędzie WBI Modeller, które na podstawie tworzonych przez analityka diagramów dynamicznie generuje kod BPEL4WS. Kod ten jest następnie debugowany i testowany, co również odbywa się w ramach interfejsu graficznego. Gotowy do wdrożenia kod jest publikowany do repozytorium zarządzanego przez środowisko wykonawcze dla procesów - WebSphere Process Choreographer.

Na podstawie kodu BPEL4WS Process Choreographer generuje kod Java, a dokładniej trzy archiwa. Pierwsze z nich mieści kod oraz opis wykorzystywanych przez proces obiektów J2EE, drugi zawiera odniesienia do wykorzystywanych przez proces usług sieciowych (Web Services), trzeci zaś - samą logikę procesu. Wspomniane obiekty J2EE mogą być obiektami typu business rule bean. Obiekt taki przechowuje definicję lub regułę, która może być wpleciona w wiele różnych procesów. Taką regułą może być powszechnie wykorzystywany algorytm, np. sposób naliczania odsetek.

Procesy uruchamiane są fizycznie na platformie WebSphere Application Server. Sam Process Choreographer jest odpowiedzialny za ich aktywowanie, monitorowanie, przechowywanie stanu - z jego zapisem na dysk włącznie, wersjonowanie, kojarzenie ich wzajemnych współzależności itd. Procesy uruchamiane na platformie WebSphere mogą korzystać z jej bogatych możliwości integracyjnych i komunikacyjnych.

Oracle - Business Process Manager

Procesy gotowe do drogi

Edytor Procesów Oracle Process Manager 2.0

Oracle nie uczestniczył od początku w pracach nad standaryzacją BPEL. Kilka tygodni temu firma podjęła strategiczną decyzję, by zaoferować klientom kompleksową platformę do budowy i uruchamiania procesów biznesowych zgodnych z BPEL4WS. Oracle zrobił to, przejmując jednego z liderów w tej niszy produktowej - firmę Collaxa. Jej produkty zostały bezpośrednio włączone do oferty Oracle pod zbiorczą nazwą Oracle Business Process Manager 2.0 (BPM 2.0).

Do modelowania procesów w ramach BPM 2.0 Oracle oferuje BPEL Developer - narzędzie oparte na architekturze narzędziowej Eclipse. Firma zamierza jednak wkrótce zaoferować wsparcie dla BPEL4WS w pakiecie Oracle JDeveloper. Efektem modelowania/kodowania jest kod BPEL4WS, który zostaje umieszczony w repozytorium środowiska wykonawczego - Oracle BPEL Server, będącego samodzielnym pojemnikiem uruchamianym na platformie aplikacyjnej Oracle iAS.

Oprócz interpretacji kodu BPEL4WS środowisko wykonawcze zapewnia mechanizmy transformacji komunikatów zgodne z XSLT i XQuery oraz mechanizm trwałego zapisu stanu procesów długookresowych (persistent storage) w bazie danych, który to mechanizm Oracle nazywa "zasuszaniem" (dehydration) procesów. BPEL Server umożliwia równoległe uruchamianie wielu wersji procesów oraz wprowadzanie nowych wersji w trakcie działania starych.

Co oczywiste, BPEL Server zapewnia także bogate mechanizmy integracyjne, w tym dowiązania do liczących się protokołów komunikacyjnych, takich jak SOAP, JMS, JCA, HTTP GET/POST, SMTP i innych. Wraz z BPM 2.0 Oracle dostarcza ponad 100 gotowych interfejsów integracyjnych dla różnego typu systemów i aplikacji. Leżący u podstaw BPEL Server serwer aplikacyjny J2EE Oracle iAS zapewnia z kolei skalowalność i wysoką dostępność całego środowiska.

Zarządzanie całym środowiskiem odbywa się za pomocą BPEL Console opartej na przeglądarce WWW . Oprócz opcji konfiguracyjnych administrator ma do dyspozycji narzędzia do bieżącego monitorowania przetwarzanych procesów, analizy logów oraz narzędzia raportujące. Są także narzędzia do strojenia wydajności i analizy komunikatów o błędach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200