Procesorowa wyliczanka na Nowy Rok

W mijającym roku dokonała się cicha rewolucja - na początku roku wykonywano procesory przy użyciu technologii 0,5 mikrometra, a już na jesieni pokazały się pierwsze układy zbudowane w technologii 0,35 mikrometra (jest to oznaczenie rozdzielczości, z jaką wykonywane są maski fotolitograficzne służące do wbudowywania elementów w półprzewodnik). Dodatkowo koniec roku mija pod znakiem wszechobecności układów wyposażonych w Pentium, rosnącej popularności układów konkurencyjnych (np. NexGen 586) oraz premiery następcy tronu - procesora Pentium Pro.

W mijającym roku dokonała się cicha rewolucja - na początku roku wykonywano procesory przy użyciu technologii 0,5 mikrometra, a już na jesieni pokazały się pierwsze układy zbudowane w technologii 0,35 mikrometra (jest to oznaczenie rozdzielczości, z jaką wykonywane są maski fotolitograficzne służące do wbudowywania elementów w półprzewodnik). Dodatkowo koniec roku mija pod znakiem wszechobecności układów wyposażonych w Pentium, rosnącej popularności układów konkurencyjnych (np. NexGen 586) oraz premiery następcy tronu - procesora Pentium Pro.

Intel i konkurenci

Procesory 486

Procesory i486 są wypierane z rynku przez układy Pentium i odpowiedniki 486 oferowane przez konkurencję. I tak w połowie 1995 r. firma Texas Instruments zalała rynek procesorami 486 DX2/100 za połowę ceny ustalonej przez Intela (ok. 40 USD w porównaniu do 100 USD). Ta sama firma zaprezentowała w listopadzie nowe układy klasy 486 DX4/100 MHz (sprzedaż rozpocznie się w styczniu przyszłego roku).

Układy 486 prawdopodobnie będą dalej stosowane w notebookach i tańszych stacjach roboczych. Rynek aplikacji 32-bitowych przesiada się na Pentium i Pentium Pro.

Kolejne typy Pentium

Pentium 66 i 60 MHz pomału schodzą z rynku na rzecz swoich następców. Rok 1996 witamy z procesorem Pentium 75 MHz, jako układem wiodącym w konstrukcjach komputerowych. Dalsze udoskonalanie stosowanej przez Intela technologii BiCMOS, pozwoliło w połowie roku na wprowadzenie na rynek procesorów wykorzystujących podwojenie częstotliwości zegara P 54CT 66/133 MHz. Układ ten zastępuje (poprzez prostą wymianę w oprawce) oferowane wcześniej wersje P 54C 60/90 MHz oraz 66/100 MHz.

Warto dodać, że Intel produkuje również serię Pentium Overdrive - ostatnie z tej serii to układy Pentium Overdrive 83 MHz, przeznaczone do wymiany procesorów w systemach i486 DX2 66 MHz i i486 33 MHz. Układy te są wykonane w technologii 3,3 V i 0,6 mikrometra.

Szósty wspaniały - procesor Pentium Pro (P6)

W drugiej połowie 1995 r. pokazały się pierwsze urządzenia wyposażone w następcę procesora Pentium - układ Pentium Pro (P 6). Były to stacje robocze firmy Intergraph. Stację TDZ 3D dostępną na rynku od listopada br. wyposażono w Pentium Pro 150 MHz, na grudzień zapowiadany jest debiut TDZ z procesorem Pentium Pro 200 MHz. Na początek 1996 roku zapowiadany jest prawdziwy "wysyp" komputerów z Pentium Pro, przez większość znaczących firm komputerowych.

Następna generacja P6, wykorzystująca opracowywaną w fabryce Intela w Oregon technologię 0,35 mikrometra, pozwoli na budowę procesora taktowanego częstotliwością 200 MHz i wyżej. Już w październiku 1995 r. Intel zaprezentował nowe układy 180 i 200 MHz, przy czym pierwsze, ograniczone partie tego typu procesorów wejdą na rynek jeszcze w mijającym roku.

P6 formalnie jest procesorem CISC - jednak wykazuje wiele cech kojarzonych do tej pory z działaniem procesorów RISC (przetwarzanie potokowe z podziałem na fazy, superskalarność).

Procesory NexGen

Najnowsze układy firmy NexGen, pracujące przy częstotliwości 75, 84 i 93 MHz (oznaczone odpowiednio jako procesory 586-P-80, P-90 i P-100) charakteryzują się właściwościami podobnymi jak Pentium dla tych samych częstotliwości. Nx586 jest wytwarzany przy wykorzystaniu technologii 0,5 mikrometra, napięciach zasilających 4 V oraz dzięki technice montażu MCM pozwalającej na umieszczenie części procesorowej oraz FPU w jednej obudowie.

Procesor zamienia rozkaz 486 na instrukcje RISC-owe dzięki czemu mogą być one przetwarzane równolegle w dwu RISC-owych jednostkach.

Nowsze wersje Nx586 będą pracowały z częstotliwościami od 100 do 133 MHz, a kolejny procesor Nx686 będzie zarówno pod względem właściwości jak i ceny współzawodniczył z procesorem P6.

Warto zaznaczyć, że Nx586 już w tej chwili jest silną konkurencją dla Pentium (także na rynku polskim).

Procesor AMD K5

Procesor firmy ADM (Advanced Micro Devices) o roboczej nazwie K5 zawiera 4,3 mln tranzystorów, zbudowano go przy wykorzystaniu technologii 0,4 mikrometra, korzysta z napięcia zasilającego 3,3 V.

AMD zapewnia, że K5 będzie o ok. 30% szybszy od odpowiedników klasy Pentium. Może to oznaczać, że K5 133 MHz będzie tylko niewiele wolniejszy (przy dużo niższej cenie) od procesora P6. Procesor K5 ma się pokazać na rynku w ilościach produkcyjnych w 1996 roku (jest to już kolejne przesunięcie terminu wejścia tego układu na rynek).

Pod koniec roku AMD oznajmił, że z początkiem 1996 r. ma zamiar kupić firmę NexGen. NexGen będzie pracowała od tej pory jako firma inżynierska pracująca na zlecenie AMD i ma się skoncentrować na produkcji procesorów NexGen 686, zwanych odtąd AMD K6. AMD przerywa własne plany związane z budową procesorów szóstej generacji.

Procesor Cyrix M1

Procesor M1 firmy Cyrix został zapowiedziany ponad rok temu i mimo wcześniejszych terminów ukazał się na rynku dopiero w październiku 1995 r. CPU M1 z podwajaniem częstotliwości jest wykonywany przy użyciu technologii 0,5 mikrometra CMOS przy zastosowaniu napięć zasilających 3,3 V, przy czym układ wyprowadzeń z oprawki jest zgodny z procesorem P54C.

M1 o nazwie rynkowej Cyrix 6x86 100 MHz jest szybszy o 20% od Pentium 133 MHz (wg testów InfoWorld, zob. CW nr 40). Dla zastosowań graficznych nowy procesor Cyrixa jest o 40% szybszy od Pentium 133 MHz. Firmy Epson America i AST Research już ogłosiły wprowadzenie na rynek sprzętu wyposażonego w nowy procesor Cyrixa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200