Praca mniej fizyczna

Informatycy Rafako SA nie muszą już odbywać dalekich wędrówek, by skontrolować pracę komputera na drugim końcu zakładu. Wyręcza ich w tym system OpenView Desktop Administrator.

Informatycy Rafako SA nie muszą już odbywać dalekich wędrówek, by skontrolować pracę komputera na drugim końcu zakładu. Wyręcza ich w tym system OpenView Desktop Administrator.

Rozwiązywanie problemów związanych z użytkowaniem komputerów w fabryce Rafako SA z Raciborza obecnie realizowane jest zdalnie - przy ponad 500 stacjach roboczych rozmieszczonych na terenie kilkunastu hektarów. Firma wdrożyła system zarządzania stacjami roboczymi HP OpenView Desktop Administrator. Wdrożenie trwało prawie pół roku i kosztowało ok. 180 tys. zł.

Rafako zrezygnowało z używanego dotychczas unixowego systemu terminalowego na rzecz serwerów i stacji roboczych Windows NT 4.0. Wzrost liczby komputerów PC w firmie spowodował, że informatycy coraz więcej czasu spędzali na aktualizacji oprogramowania i usuwaniu drobnych problemów. Trudności nastręczała inwentaryzacja sprzętu - utrzymanie pełnej zgodności zapisów rejestru środków trwałych ze stanem faktycznym stało się praktycznie niemożliwe. Wprowadzenie komputerów PC przyniosło też nie znane dotychczas w Rafako problemy z rozproszeniem oprogramowania. Ustalenie, czy wszystkie działające w firmie pakiety oprogramowania mają "pokrycie" w licencjach, stało się kłopotliwe. Nic dziwnego, że inicjatorami wdrożenia byli właśnie pracownicy ośrodka obliczeniowego.

Pociągając za sznurki

Dzięki wdrożeniu OpenView Desktop Managera informatycy Rafako SA mają zdalny dostęp do każdego stanowiska komputerowego. System umożliwia zdalną instalację oprogramowania i monitorowanie wszystkich urządzeń w sieci. W przypadku zgłoszenia nieprawidłowości administrator może na swojej konsoli obserwować ekran zdalnego komputera, a nawet przejąć nad nim pełną kontrolę i samodzielnie usunąć problem.

Zdaniem informatyków Rafako, oprogramowanie OpenView w połączeniu z Windows NT pozwala również skutecznie ograniczyć instalowanie przez użytkowników oprogramowania nie autoryzowanego przez dział IT.

Wiemy, co mamy

Korzyścią z wprowadzenia oprogramowania zarządczego jest systematyczna analiza wykorzystania sprzętu i oprogramowania. Dane na temat zajętości pamięci i dysków komputerów pozwalają na precyzyjne planowanie rozbudowy konfiguracji. Centralna baza może być przeglądana za pomocą wewnętrznych narzędzi OpenView lub eksportowana do pliku tekstowego i analizowana za pomocą innych narzędzi, np. Excela lub Accessa.

Wdrożenie OpenView Desktop Administrator w Rafako pozwoliło na opanowanie trudności z ewidencją majątku. Inwentaryzacja odbywała się dotychczas ręcznie, z wykorzystaniem bazy Access. Bywało, że w nawale pracy nie wystarczało czasu lub uwagi, aby uzupełnić wpisy. Obecnie na stacjach roboczych działają "agenty" OpenView, automatycznie przekazujące do bazy danych szczegóły na temat konfiguracji sprzętu i oprogramowania. Dla celów ewidencyjnych komputery identyfikowane są za pomocą unikalnych numerów MAC kart sieciowych.

Zapis projektu

Cel:

Usprawnienie zarządzania komputerami PC na terenie rozległego zakładu w Fabryce Kotłów Rafako SA z Raciborza

Technologia:

Oprogramowanie HP OpenView Desktop Administrator, Windows NT Server 4.0

Wykonanie:

Sieciowe Systemy Informacyjne SA z Katowic

Osoby odpowiedzialne:

Edyta Konieczny, kierownik Ośrodka Obliczeniowego w Fabryce Kotłów Rafako SA;

Paweł Trojak, dyrektor Centrum Zarządzania Systemami w firmie Sieciowe Systemy Informacyjne S.A.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200