Powstanie Polska Biblioteka Internetowa

Założycielami Fundacji Polskiej Biblioteki Internetowej mają być Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Jagielloński.

Założycielami Fundacji Polskiej Biblioteki Internetowej mają być Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Jagielloński.

Przedsięwzięciu będzie patronować Komitet Badań Naukowych. Tworzenie zasobów cyfrowych przejmą biblioteki główne obu uczelni, które mają wartościowe zbiory i doświadczenie w ich digitalizacji.

W budżecie na 2003 r. przewidziano w rezerwie celowej działu infor-matyzacji 3,5 mln zł na tworzenie polskich zasobów edukacyjnych Internetu. Później trzeba będzie szukać innych źródeł finansowania. Inicjatorzy projektu liczą na fundusze z europejskiego programu e-Content, którego krajowy punkt koordynacyjny znajduje się w AGH. Mają również nadzieję na zainteresowanie projektem ze strony sponsorów z branży IT.

Polska Biblioteka Internetowa ma stanowić wkład Polski w tworzenie europejskich zasobów internetowych w dziedzinie kultury. Znajdą się w niej dzieła literatury pięknej, prace naukowe, obrazy i zdjęcia, projekty architektoniczne, nuty, mapy oraz czasopisma.

Do końca 2002 r. zaplanowano udostępnienie w Internecie elektronicznych wersji kilkuset dzieł literatury polskiej. W następnym roku ma już być 30 tys. pozycji literackich i naukowych. Przedstawiciele rządu zakładają, że do 2008 r. zostaną przeniesione wszystkie archiwalne zasoby literatury polskiej. Bibliotekarze powątpiewają jednak, czy są to realne założenia. Proces digitalizacji jest żmudny i wymaga dużych nakładów finansowych.

Na początek mają być digitalizowane prace, co do których wygasły już prawa autorskie. W tym czasie przedstawiciele fundacji będą prowadzić negocjacje z autorami i wydawcami w celu wypracowania satysfakcjonującego każdą zainteresowaną stronę rozwiązania kwestii praw autorskich.

Zdaniem Ewy Dobrzyńskiej-Lankosz, wicedyrektor Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej, prace nad tworzeniem Polskiej Biblioteki Internetowej powinny być skoordynowane z innymi, już realizowanymi w Polsce tego typu inicjatywami. Przykładowo, od 1996 r. poloniści z Uniwersytetu Gdańskiego tworzą cyfrową bibliotekę dzieł polskiej klasyki literackiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200