Powstanie Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami

Jak podają przedstawiciele MSWiA, ma to być jeden z najważniejszych w ostatnich latach projektów dotyczących bezpieczeństwa kraju w odniesieniu do zagrożeń naturalnych, a w szczególności do poprawy bezpieczeństwa powodziowego.

W skład konsorcjum, które realizuje projekt budowy Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami (ISOK), wchodzą: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Główny Urząd Geodezji i Kartografii (podlegający pod MSWiA), Instytut Łączności oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Z rozwiązań, które proponuje nowy system ISOK, będą mogły korzystać nie tylko służby kryzysowe i instytucje, ale także obywatele podejmujący decyzje inwestycyjne, takie jak np. zakup działek budowlanych. Jednym z elementów systemu ISOK są mapy ryzyka powodziowego, na których znajdują się m.in. informacje o szacunkowej liczbie mieszkańców, którzy mogą być dotknięci powodzią na danym obszarze, ujęciach wody oraz obiektach, które w razie wystąpienia powodzi mogą spowodować zanieczyszczenie środowiska. Dziś w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano mapy ryzyka powodziowego. Mają być one ogólnodostępne na Geoportalu.

Podczas konferencji Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji nawiązał do ubiegłorocznej powodzi, która dotknęła 14 z 16 województw Polski i podkreślił, iż projekt ISOK oraz mapy ryzyka powodziowego będą narzędziami, dzięki którym będziemy lepiej przygotowani na takie zdarzenia w przyszłości. "Żywioł nie będzie nas zaskakiwał, będziemy potrafili przygotować się na duże opady deszczu i prognozować skutki tych opadów dla terenów leżących w dorzeczach dużych rzek" - przekonuje Jerzy Miller.

Z kolei Jolanta Orlińska, prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, zwróciła uwagę, iż przygotowanie map ryzyka powodziowego wymaga użycia najnowocześniejszych technologii m.in. lotniczego scaningu laserowego ALS (Airborn Laser Scanning). "Dane ALS to informacja o intensywności odbicia promienia laserowego od powierzchni terenu. Intensywność jest cennym i wiarygodnym źródłem informacji pozwalającym m.in. na identyfikację obiektów i określenie rodzaju pokrycia terenu. Dodatkowo dane te umożliwiają zidentyfikowanie rodzaju podłoża, od którego promień lasera został odbity. Lotniczy skaning laserowy pozwala na pozyskanie informacji o terenie z bardzo wysoką dokładnością pomiaru rzędu kilku centymetrów. Docelowo pomiarami objęty będzie obszar 177 tys. km kwadratowych, który został wytypowany jako zagrożony powodziami. Do tej pory naloty wykonano dla 58 tys. km kwadratowymi" - opowiada.

Głównym celem opracowania map ryzyka powodziowego jest ograniczanie strat powstałych w wyniku wystąpienia powodzi i zdefiniowanie obszarów, które zostaną zalane w przypadku awarii systemów zabezpieczających. "Na tych obszarach należy wprowadzić inne zasady zagospodarowywania terenu np. ograniczenie zabudowy w miejscach najbardziej zagrożonych. Określamy, na jakich rzekach może wystąpić lub kiedyś wystąpiła powódź i dla tych terenów tworzymy bardzo szczegółowe mapy ryzyka powodziowego odzwierciedlające obszar, który może zostać zalany" - tłumaczył Janusz Wiśniewski, zastępca prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Poprzez realizację projektu ISOK, Polska wdraża Dyrektywę 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim.

Minister Jerzy Miller podkreślił, iż dzięki opracowaniu map ryzyka powodziowego będzie można bardziej świadomie i trafnie wybierać kolejne obszary inwestowania w infrastrukturę przeciwpowodziową. "Potrafiliśmy wyciągnąć wnioski z zeszłorocznego katastrofalnego w skutkach zalania dużych obszarów Polski i wspólnie przygotowujemy narzędzia, aby w przyszłości obniżyć ryzyko powodziowe" - podsumował.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200