Powrót do korzeni

Hewlett-Packard przedstawił zarysy strategii na najbliższe miesiące. Koncern zamierza wprowadzić na rynek nowe serwery unixowe, przygotowuje także rozwiązania oparte na procesorze Merced.

Hewlett-Packard przedstawił zarysy strategii na najbliższe miesiące. Koncern zamierza wprowadzić na rynek nowe serwery unixowe, przygotowuje także rozwiązania oparte na procesorze Merced.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy HP kontynuował przemianę z producenta dużych systemów w firmę oferującą rozwiązania oparte na produktach Intela i Microsoftu. Zaangażował się także silniej w sprzedaż produktów i usług dla handlu elektronicznego. Działania te spowodowały, że przychody za ostatni kwartał (11 mld USD) praktycznie nie zwiększyły się w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. (10,5 mld USD). Trwająca obecnie wojna cenowa, słabszy niż w przypadku liderów rynku PC zwrot nakładów, jak również kryzys w Azji spowodowały, że producent ten zmuszony był znacznie obniżyć marżę na produkty oparte na tzw. platformie Wintel (Windows i Intel). W ostatnim kwartale spadły przychody ze sprzedaży komputerów PC serii Vectra i stacji roboczych Kayak.

Znowu HP-UX

Być może dlatego na ostatnim HP World przedstawiciele spółki silniej zaakcentowali swoje zaangażowanie w charakteryzujący się większą zyskownością rynek serwerów unixowych. Firma zamierza przekonać klientów, że mimo zaangażowania w rozwój technologii opartej na rozwiązaniach Intela i Microsoftu, wciąż interesuje się rozwijaniem własnej platformy unixowej.

"Musimy zatrzeć niekorzystne wrażenie, że nie myślimy poważnie o systemie HP-UX" - mówi Nick Earle, wiceprezes koncernu ds. rozwiązań korporacyjnych. Hewlett-Packard planuje w najbliższym roku m.in. stworzyć nową linię 128-procesorowych serwerów unixowych, wykorzystujących technologię NUMA (Non-Uniform Memory Access), opracowanych z myślą o zastosowaniu ich jako platformy dla hurtowni danych. Spółka zamierza również przygotować nowy serwer z serii HP-9000 oparty na procesorze PA-RISC 8400, który pojawi się w przyszłym roku. Projektowane są już serwery wykorzystujące 64-bitowy procesor Merced opracowywany wspólnie z Intelem.

W poszukiwaniu zysków

Nowe plany koncernu dotyczące platformy unixowej mogą zapobiec dalszej utracie udziałów w rynku rozwiązań przeznaczonych dla HP-UX. Mimo że rozwiązania dla systemu Unix stanowią wciąż mocną stronę HP (w ub.r. ten segment rynku przyniósł koncernowi 4,7 mld USD przychodu, o prawie 23% więcej niż przed dwoma laty), producent ten systematycznie traci swoją pozycję na rzecz Sun Microsystems. Wprawdzie HP wciąż góruje, jeśli chodzi o przychody pochodzące z tego segmentu, lecz Sun sprzedał w 1997 r. prawie 104 tys. serwerów unixowych, a HP 82 tys. Proces ten pokrywa się z powolnym wzrostem sprzedaży serwerów i stacji roboczych opartych na Windows NT.

Zaciskanie pasa

Zapowiedzi wprowadzenia nowych produktów HP zbiegły się w czasie z informacjami dotyczącymi cięć w budżecie koncernu. Pierwszymi ich ofiarami padli kierownicy średniego szczebla z całego świata, których pobory zostaną, prawdopodobnie czasowo, zmniejszone o ok. 5%. Cięcia finansowe, zdaniem analityków, mają przede wszystkim pokazać, że firma ściśle kontroluje ponoszone przez siebie koszty i wydatki.

Najbliższe pięć lat platformy HP-UX
  • 16-procesorowy serwer z serii HP 9000 zbudowany z wykorzystaniem procesora PA-RISC 8400

  • 128-procesorowy serwer Unixa wspierający technologię NUMA

  • 64-procesorowy serwer oparty na układzie Merced

  • Serwer wykorzystujący technologię NUMA i obsługujący do 1000 procesorów Merced

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200