PostScript Level 2

Język PostScript jest przeznaczony do definiowania opisu dokumentów składających się z tekstu i ilustracji.

Język PostScript jest przeznaczony do definiowania opisu dokumentów składających się z tekstu i ilustracji. Opis strony w języku PostScript jako program do samodzielnego wykonania jest nierzadko dość skomplikowany, ale wiele programów DTP jak Ventura czy PageMaker mogą tworzyć ten opis samodzielnie. Język ten stał się standardem wśród producentów drukarek laserowych i fotonaświetlarek - większość z nich zawiera wbudowany interpreter PostScriptu. Program opisujący stronę trafia do drukarki, tam jest interpretowany i przy użyciu RIP (Raster Image Processor - procesor zamieniający obraz strony na mapę bitową) przygotowywany do druku (rastrowany) i drukowany. Życie zmuszało użytkowników PostScriptu do stosowania wielu uzupełnień języka dotyczących m.in. drukarek kolorowych, systemów wyświetlania stron opisanych Postcriptem na ekranie, czy stosowania alfabetów takich jak japoński.

PostScript Level 2 unifikuje i rozszerza te zmiany zachowując przy tym pełną zgodność z dawnym językiem. Dodane nowe uzupełnienia dotyczą m.in. - drukowania formularzy i wzorców, używania kolorów o skali określonej w sposób zgodny z standardem CIE 1931, stosowania kompresji i dekompresji zbiorów zawierających opis stron, gospodarki pamięcią drukarki, gospodarki zasobami żródłowymi jak używane fonty, formularze, wzory, kolory itp. Jedną z oczywistych zalet języka PostScript Level 2 jest skrócony (poprzez stosowanie kompresji) czas przesyłania programu PostScriptowego z komputera do drukarki. Dla zastosowań gdzie było to wyraźnie wąskim gardłem całego procesu drukowania (np. przesyłanie grafiki o wielu stopniach szarości) jest to znaczne przyspieszenie. Obecnie firma Adobe opracowuje programy sterujące wszystkich drukarek PostScriptowych, które będą mogły korzystać z niektórych możliwości jakie daje PostScript Level 2. Będą one opracowywane dla środowisk Macintosh, Windows i Unix.

Już obecnie pojawiają się drukarki wyposażone w PostScript Level 2. Przykładowo firma Hardware ThatsFits za niecałe 2000 USD oferuje drukarkę laserową która jest zdaniem twórców cztery razy szybsza od innych standardowych drukarek jej klasy. Wyposażono ją w PostScript Level 2, procesor Weitek 8200 RISC, 2 MB pamięci (z możliwością rozszerzenia do 10 MB), port szeregowy, równoległy i AppleTalk oraz 35 fontów Adobe. Jej szybkość wynosi 9 ppm (page per minute - stron na minutę), wydajność na 10 000 str. /miesiąc zaś czas życia silnika określono na 500 000 stron.

Firma Dataproducts reprezentowana na naszym rynku przez przedsiębiorstwo Softex oferuje dwie drukarki z PostScript Level 2 a mianowicie LZR 960 oraz LZR 1560. Obie posiadają ten sam procesor Weitek 8200 RISC. Pierwsza ma 2 MB pamięci z możliwością rozszerzenia do 8 MB, porty szeregowy, równoległy, AppleTalk i SCSI oraz 35 fontów Adobe. Zapewnia rozdzielczość 300 dpi (dots per inch - punktów na cal), szybkość druku 9 ppm i przystosowana jest do formatu A4. Druga pracuje z 4 MB pamięci z możliwością rozbudowy do 16 MB, drukuje z szybkością 15 ppm dla A4 lub 9 ppm dla A3, posiada rozdzielczość 300 x 300 dpi (400 x 400 dpi w określonych warunkach) oraz charakteryzuje się wydajnością 20 000 str./miesiąc. Na rynku amerykańskim kosztuje 5700 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200