Porozumienie ponad sieciami

Producenci rozwiązań dla sieci SAN dążą do jednolitego zarządzania konfiguracją urządzeń i ich zasobami w heterogenicznym środowisku.

Producenci rozwiązań dla sieci SAN dążą do jednolitego zarządzania konfiguracją urządzeń i ich zasobami w heterogenicznym środowisku.

Architektura sieci SAN (Storage Area Network) coraz bardziej się komplikuje i staje się przyczyną problemów z zarządzaniem, a niejednokrotnie powodem kłopotów z wydajnością i dostępnością zasobów pamięci masowych. Podobnie jak niegdyś sieci Ethernet, proste sieci SAN ewoluują od struktury płaskiej do hierarchicznej: zaczynają wymagać podziału na podsieci logiczne z różnymi prawami dostępu, potrzebują separacji określonych urządzeń, translacji adresów, mechanizmów QoS, możliwości przekazywania ruchu do sieci wykorzystujących różne technologie i wielu innych funkcji.

Superprzełącznik Brocade

Brocade Communications Systems wprowadził ostatnio na rynek SilkWorm Mutliprotocol Router (MPR) - przełącznik wieloprotokołowy pozwalający na przesyłanie danych pomiędzy systemami pamięci masowych wykorzystującymi różne protokoły: Fibre Channel, iSCSI oraz FCIP. Choć nowa platforma wprowadza dodatkową warstwę zarządzania i zwiększa początkowy koszt budowy sieci SAN, jego funkcjonalność jest warta uwagi pod kątem ewolucji potrzeb w dłuższym okresie, np. pod względem wykonywania kopii zapasowych danych do zdalnego ośrodka przetwarzania. SilkWorm MPR może także służyć m.in. do konsolidacji lokalnych i/lub zdalnych sieci SAN, w tym do wykorzystania tunelowania FCIP (FC over IP), a także jako platforma integracji istniejącej sieci SAN z wyspami iSCSI.

Urządzenie SilkWorm MPR tworzy wirtualną sieć SAN (LSAN - Logical SAN) składającą się ze zdefiniowanych przez administratora elementów - serwerów i pamięci, które mogą się znajdować w lokalnych lub zdalnych lokalizacjach podłączonych poprzez różne interfejsy. Router wykorzystuje translację adresów FC NAT (podobnie jak w sieciach IP), która pozwala na uniknięcie konfliktów adresów WWN (Worldwide Name - "odpowiednik" adresu IP w sieci SAN) między łączonymi sieciami. W efekcie każda z sieci SAN może być zarządzana i konfigurowana lokalnie, niezależnie od wirtualnej sieci integrującej niektóre elementy różnych sieci SAN.

Router SilkWorm MPR jest standardowo wyposażony w 8 portów optycznych obsługujących interfejsy FC lub GbE - z możliwością rozbudowy do 16. SilkWorm MPR współpracuje na razie tylko z przełącznikami Brocade, ale przedstawiciele firmy zapowiadają, że kolejne wersje będą obsługiwać urządzenia innych producentów.

EMC przygotowuje routery SAN

Porozumienie ponad sieciami

Najnowsza propozycja McData - Eclipse 2640 San Router

EMC zaprezentowała ostatnio router dla sieci SA o kodowej nazwie Fabric X. Urządzenie, które ma się pojawić na rynku w pierwszej połowie 2005 r., pozwala replikować dane między różnymi systemami pamięci masowych (nie tylko produkcji EMC, jak deklaruje firma). Router ma spełniać rolę integrującą dla przełączników SAN oferowanych przez Cisco Systems, Brocade czy McData. Według EMC, Storage Router może być wykorzystany m.in. do dynamicznej rekonfiguracji systemu pamięci, np. do kopiowania informacji z jednego urządzenia pamięci na inne przy zapewnieniu ciągłej dostępności danych.

System Fabric X składa się z oprogramowania instalowanego w przełącznikach Brocade, McData lub Cisco FC oraz dwuwęzłowego klastra serwerów intelowskich określanego jako CPP (Control Path Processors). Węzeł CPP, którego wydajność wg EMC sięga 30-40 tys. operacji I/O na sekundę, pełni funkcję repozytorium metadanych i służy do kontrolowania przepływu danych w sieciach SAN. System ma być zgodny ze specyfikacją FAI (Fabric Application Interface Standard) opracowywaną przez International Committee for Information Technology Standards.

Podobne rozwiązania są już dostępne na rynku. Na przykład IBM oferuje oprogramowanie SVC (SAN Volume Controller). Najnowsza wersja SVC v.1.2.1 może być instalowana w przełącznikach Cisco MDS 9000 Multilayer i współpracuje z pamięciami EMC, HP oraz oczywiście IBM. W porównaniu ze starszą wersją podwojono maksymalną liczbę obsługiwanych przez SVC węzłów (do 8). HDS wirtualizuje systemy pamięci masowych poprzez kontroler umieszczony w macierzy TagmaStore.

McData stawia na routery

Również McData stawie na routing w sieciach SAN - firma deklaruje, że jej rozwiązania mają pomóc firmom we współdzieleniu zasobów pomiędzy sieciami SAN bez konieczności budowy jednej wielkiej infrastruktury. Wyrazem tego dążenia jest wprowadzony ostatnio do oferty McData Eclipse 2640 SAN Router, umożliwiający współdzielenie i agregację niezależnych systemów SAN wykorzystujących interfejsy FC, iSCSI i Gigabit Ethernet. Router jest wyposażony w 14 portów FC i dwa GbE i konkuruje z takimi urządzeniami, jak Cisco Systems MDS 9000 Multilayer Director lub Brocade 7420 Router. W odróżnieniu od nich Eclipse 2640 wykorzystuje translację pakietów FC do IP, a nie mechanizm tunelowania (technologia iFCP).

Firma zaprezentowała też nową wersję oprogramowania SANavigator do zarządzania heterogenicznymi sieciami SAN i ich zasobami. Najważniejsze ulepszenia to możliwość grupowej zmiany konfiguracji wielu systemów pamięci masowych, a także rozszerzenie listy obsługiwanych urządzeń m.in. o sprzęt Cisco Systems Brocade oraz Network Appliance.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200