Porady dla zapominalskich

Windows zawiera narzędzie Pwledit, które pozwala odzyskiwać zapomniane lub uszkodzone hasła.

Windows zawiera narzędzie Pwledit, które pozwala odzyskiwać zapomniane lub uszkodzone hasła.

Posługując się hasłem można uzyskać dostęp do komputera PC, otworzyć stronę WWW, sprawdzić stan konta bankowego. Problemy zaczynają się, wtedy gdy mechanizmy zarządzające hasłami wbudowane w Windows odmówią posłuszeństwa. Jeśli hasło uległo zniszczeniu lub zostało zapomniane, to można skorzystać z usług specjalnego, mało znanego narzędzia Pwledit.exe opracowanego przez Microsoft. W przypadku haseł używanych w Windows występują trzy podstawowe typy problemów:

Pierwsza grupa: użytkownik zapomniał hasła dostępu do sieci lub Internetu.

Druga grupa: po wpisaniu identyfikatora i hasła w momencie nawiązywania po raz pierwszy sesji ze zdalnym komputerem zaznaczono pole wyboru "Zapisz hasło", ale zdalny komputer żąda podania innego hasła, a użytkownik nie może zmienić hasła zapamiętanego przez Windows.

Trzecia grupa: przechowywane przez Windows hasło uległo uszkodzeniu.

W każdym z tych trzech przypadków można skorzystać z Pwledit.exe (skrót od Password List Editor - edytor listy haseł). Program pozwala na przeglądanie listy zawierającej używane do tej pory i zapisane przez użytkownika hasła oraz usuwanie nie używanych. Nie można podejrzeć aktualnego hasła, ale można je usunąć, a następnie wprowadzić do listy poprawne i uzyskać dostęp do określonych zasobów.

Pwledit.exe znajduje się na CD-ROM z Windows 95 lub 98, ale nie jest automatycznie instalowany. Aby zainstalować go w komputerze pracującym pod kontrolą Windows 98, należy wykonać następujące operacje:

Kliknąć kolejno na Start, Ustawienia, Panel sterowania, uruchomić funkcję Dodaj/Usuń programy, wybrać kartę Instalator Windows i przycisk Z dysku.

Następnie otworzyć katalog X:/tools/reskit/netadmin/pwledit (gdzie X to napęd dysków CD-ROM), zaznaczyć plik informacyjny Pwledit.inf i kliknąć na przycisk OK.

Po wyświetleniu przez system okna dialogowego Z dysku wybrać opcję Password List Editor (zaznaczając odpowiednie pole wyboru) i rozpocząć instalację. Po zakończeniu, program pojawia się w menu Start/Programy/Akcesoria/Narzędzia systemowe.

Password List Editor będzie jednak świadczyć usługi tylko zarejestrowanym użytkownikom. Więcej informacji o programie można uzyskać po uruchomieniu pliku pomocy Resource Kit Windows 98 (/tools/reskit/help/rk98hrlp.chm) - należy odszukać słowo pwledit, wyświetlić temat pomocy Passwords i odszukać rozdział Using the Windows 98 Password Cache.

Niestety, Password List Editor nie rozwiązuje każdego problemu związanego z hasłami. Oto kilka dodatkowych wskazówek i porad udzielonych przez pracowników działu Microsoft Product Support Services, które czasem mogą się przydać. Jeśli problem z hasłem jest poważny, należy zamknąć wszystkie aplikacje, nadać plikowi C:/Windows/Username.pwl inną nazwę (Username to identyfikator logowania użytkownika) i powtórnie uruchomić system. W ten sposób użytkownik pozbywa się wszystkich haseł i musi wprowadzić je powtórnie. Jest to kłopotliwe, ale procedura ta pozwala na usunięcie problemów związanych z uszkodzeniem listy, na której system przechowuje hasła.

W przypadku gdy problem istnieje nadal, należy zmienić nazwę pliku C:/Windows/Rna.pwl (jeśli taki jest w systemie). Operacja ta usuwa hasła używane przy korzystaniu z usług odległych sieci komputerowych.

Stare lub niewłaściwe hasło może też być przechowywane w witrynie sieci Web jako cookie. W takim przypadku należy usunąć wszystkie pliki przechowywane w katalogu C:/Windows/Temporary Internet Files.

<hr size=1 noshade>Na podstawie amerykańskiego tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200