Pomoc dla sieci wirtualnych

3Com zachęca klientów do korzystania ze swoich rozwiązań przy budowie wirtualnych sieci prywatnych. Oprócz produktów zamierza świadczyć usługi. Takiej opcji nie mają polscy klienci.

3Com zachęca klientów do korzystania ze swoich rozwiązań przy budowie wirtualnych sieci prywatnych. Oprócz produktów zamierza świadczyć usługi. Takiej opcji nie mają polscy klienci.

3Com rozpoczął świadczenie usług mających na celu popularyzację technologii sieci wirtualnych VPN zarówno wśród dostawców usług telekomunikacyjnych, jak i dużych klientów potencjalnie zainteresowanych tym sposobem przesyłania danych. Firma oferuje dwa pakiety usług - VPN Upgrade Kit i VPN Design and Deliver. Pierwszy jest przeznaczony dla firm zainteresowanych przystosowaniem posiadanych urządzeń z rodziny Total Control do obsługi sieci wirtualnych. Drugi pakiet usług jest adresowany przede wszystkim do tych firm, które od początku chcą opracować i zbudować VPN, korzystając z pomocy 3Com.

Strategia jednego pudełka

Podstawą strategii VPN firmy 3Com jest urządzenie Total Control, które pierwotnie było produktem U.S. Robotics, producenta modemów przejętego przed dwoma laty przez 3Com. Total Control to serwer dostępowy o budowie modułowej. Jego konstrukcja umożliwia instalację do 20 kart rozszerzających, którymi mogą być modemy dostępowe, terminale ISDN, interfejsy T1 i E1, karty DSP, pozwalające m.in. realizować telefonię w standardzie Voice-over-IP, a także routery. Nabywca może również zainstalować specjalną kartę EdgeServer Pro, pełniącą funkcję serwera Windows NT, odpowiadającego za obsługę realizowanych przez urządzenie połączeń. Karta serwera może być wyposażona maksymalnie w dwa procesory Pentium Pro, pamięć dyskową o pojemności 4 GB i pamięć RAM o objętości 1 GB.

Integracja karty serwera z urządzeniem dostępowym minimalizuje ryzyko przerwania łączności między modemami a serwerem autoryzującym użytkowników, a ponadto sieć korporacyjna jest odciążana od ruchu tworzonego przez korzystających z niej zdalnie użytkowników. Serwer ten może bowiem pełnić funkcję serwera intranetowego lub repozytorium plików stosowanych przez "wdzwaniające" się do sieci osoby.

W maksymalnej konfiguracji Total Control może obsłużyć jednocześnie ok. 336 połączeń za pośrednictwem modemów analogowych lub ISDN bądź 420 rozmów telefonicznych, realizowanych przy użyciu linii E1. Urządzenie jest wyposażone w aplikacje umożliwiające śledzenie wszystkich przeprowadzanych połączeń i rozmów telefonicznych oraz przeprowadzanie ich pełnego billingu.

Na dwóch poziomach

Podstawową usługę budowy sieci wirtualnych (VPN Upgrade Kit), oferowaną przez 3Com, wyceniono na 2000 USD. Dzięki niej użytkownik może wzbogacić posiadane urządzenie Total Control o możliwość obsługi sieci wirtualnych z wykorzystaniem protokołu Layer 2 Tunneling Protocol (L2TP). Wykupując tę usługę użytkownicy mają prawo korzystać z pomocy techników firmy 3Com w dziedzinie konfiguracji sieci wirtualnych opartych na protokole L2TP.

Znacznie droższą (powyżej 10 tys. USD), ale i obszerniejszą usługą jest VPN Design and Deliver. Dzięki niej specjaliści z 3Com współpracują z technikami klienta w celu ustalenia jego dokładnych potrzeb, a także dokonują audytu istniejącej infrastruktury sieciowej w celu oszacowania możliwości jej włączenia w tworzoną sieć wirtualną. Proponują także rozwiązanie, które najłatwiej będzie zintegrować z użytkowaną siecią.

Polskie realia

Na razie żadna z nowych usług nie jest oficjalnie dostępna w Polsce. Nie ma też planów dotyczących ich udostępnienia. 3Com deklaruje jednak, że jeśli któryś z polskich użytkowników Total Control zdecyduje się je uaktualnić poprzez wykupienie pakietu VPN Upgrade Kit, firma umożliwi to.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200