Polskie montownie

NTT Systems, Lexmark, Hewlett-Packard i Karen Notebook planują uruchomienie montowni sprzętu komputerowego. Najszybciej rozpocznie produkcję prawdopodobnie zakład firmy Karen.

NTT Systems, Lexmark, Hewlett-Packard i Karen Notebook planują uruchomienie montowni sprzętu komputerowego. Najszybciej rozpocznie produkcję prawdopodobnie zakład firmy Karen.

W okolicach Warszawy NTT Systems rozpoczął budowę nowej fabryki komputerów. Docelowo z taśmy produkcyjnej ma schodzić 120 tys. komputerów rocznie. Według zapewnień przedstawicieli firmy, produkcja ruszy już na początku 1999 r. Natomiast jeszcze w październiku tego roku w Suwalskiej Strefie Ekonomicznej Karen Notebook rozpocznie montaż komputerów przenośnych California Access. Moc przerobowa tego zakładu to ok. 40 tys. komputerów rocznie. Jednocześnie trwają rozmowy z IBM i Fujitsu na temat rozpoczęcia montażu notebooków tych firm.

Drukarki Lexmarka

Natomiast nie jest przesądzone, czy zgodnie z zapowiedziami składanymi na początku tego roku Lexmark rozpocznie w Polsce produkcję drukarek atramentowych i laserowych. Ostateczna decyzja ma zapaść w najbliższym tygodniu. Spółka poszukuje obecnie polskiego partnera, z którym utworzyłaby joint venture. Producent ten nie planuje bowiem bezpośrednich inwestycji w Polsce.

Lexmark chciałby jednak silniej zaistnieć w Polsce, głównie jako dostawca drukarek laserowych na rynek korporacyjny. "Do tej pory byliśmy postrzegani głównie jako producent drukarek atramentowych dla masowego odbiorcy" - mówi Andrzej Zelek, nowy dyrektor generalny Lexmark na Polskę. Być może jeszcze w tym roku wrocławski PrintMark, przedstawiciel Lexmarka, przekształci się w oddział tej spółki.

Trzy miasta HP

Hewlett-Packard zamierza zbudować fabrykę nie w okolicach Warszawy, ale w pobliżu Krakowa lub Gdańska. O tym, że koncern zainwestuje w Polsce 10 mln USD, było wiadomo już w kwietniu br. po ogłoszeniu planów inwestycyjnych amerykańskiego producenta komputerów. Za tę sumę HP miał postawić linię produkcyjną zdolną do wyprodukowania już w październiku tego roku 4 tys. komputerów.

Jak poinformowano w biurze Hewlett-Packard Polska, fabryka nie zostanie jednak uruchomiona w październiku. Najwcześniejszym terminem jest koniec roku, ale i ten prawdopodobnie również nie zostanie dotrzymany, gdyż - według Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) - Hewlett-Packard nie zdecydował się jeszcze na lokalizację fabryki. Przed dwoma miesiącami HP zainteresował się Krakowskim Parkiem Technologicznym, zarządzanym przez spółkę Centrum Zaawansowanych Technologii. Jacek Żurowski z działu badań PAIZ mówi natomiast o nowym pomyśle zlokalizowania fabryki w Gdańsku. Polska jest trzecim krajem poza Francją i Holandią, w którym Hewlett-Packard zamierza produkować komputery osobiste.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200