Polskie drogi sprzedam tanio

Informatyka przeobraża PPWK w nowoczesną firmę geoinformacyjną.

Informatyka przeobraża PPWK w nowoczesną firmę geoinformacyjną.

Samochodowy CZAR - Cyfrowy Zestaw Akwizycji i Rejestracji - skonstruowany przez informatyków Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych SA (PPWK) umożliwi opracowanie nawigacyjnej bazy danych o polskich drogach, dzięki której latem tego roku zostanie wydany atlas samochodowy zarówno dostępny na CD- ROM, jak i w formie na palmtopa.

Od nożyczek do bazy danych

Gdy w 1997 r. pisaliśmy o PPWK, królowały tam nożyczki, kalki i rylce. Tylko nielicz-ne opracowania cyfrowe, np. plan Szczecina czy Warszawy, trafiły wówczas na rynek dzięki zamontowanej w przedsiębiorstwie linii produkcyjnej Intergraphu. Właściwie każda aktualizacja mapy, jej nowe wydanie wymagały od początku pracy zespołu kartografów. Dopiero od 2000 r., kiedy udziałowcami spółki stały się zachodnie fundusze inwestycyjne, nareszcie uznano, że przyszłość należy do geograficznych baz danych. Dzięki nim mają powstawać wszystkie produkty: mapy tradycyjne i atlasy cyfrowe.

Polskie drogi sprzedam tanio

<b>Robert Przysucha</b>, Dyrektor ds. Informatyki w PPWK SA

W rezultacie zmieniły się zadania zespołu informatyków PPWK, liczącego obecnie 24 osoby. "Odpowiadamy za opracowanie struktury baz GIS, systemów pozyskania danych (w tym właśnie za samochody pomiarowe z systemem CZAR i oprogramowaniem ADEPT - aplikacją do ewidencji i przeglądu tras) oraz nowych produktów" - wyjaśnia Robert Przysucha, dyrektor ds. informatyki. - "Tylko w niewielkim stopniu zajmujemy się typowymi zadaniami działów informatyki: wymianą tonerów w drukarkach i instalowaniem oprogramowania".

Inwestycje w nowe technologie są traktowane przez zarząd spółki priorytetowo. W tym roku firma wyda 5 mln zł głównie na tworzenie nowych baz danych geograficznych. Informatycy będą korzystać nie tylko z pomiarów dokonywanych z samochodów, wyposażonych w system CZAR, lecz również ze zdjęć lotniczych, wykonanych przez firmowy samolot, zakupiony na początku kwietnia. "10 stanowisk do obróbki zdjęć lotniczych stawia nas na pierwszym miejscu w kraju" - cieszy się Robert Przysucha.

Mapy w dowolnej skali

Polskie drogi sprzedam tanio

<b>Krzysztof Miksa</b>, Kierownik Projektu Nawigacyjnego Atlasu Polski w PPWK SA

Krzysztof Miksa, kierownik projektu nawigacyjnego atlasu Polski w PPWK (notabene autor geodezyjnego standardu wymiany danych SWING), prezentuje działanie CZAR-u. "W trakcie pomiaru stereoskopowe zdjęcia trasy są wykonywane przez układ dwóch kolorowych, cyfrowych kamer o dużej rozdzielczości, rejestrujących cztery obrazy na sekundę" - tłumaczy. "Napisana przez nas aplikacja kalibruje obrazy z kamer, tak aby ogląda- ny przez operatora przestrzenny widok trasy był naturalny i pozwalał z dużą precyzją rejestrować każdy istotny element drogi, np. znak zakazu skrętu" - uzupełnia swoją wypowiedź. Na podstawie zdjęć z oznaczonymi współrzędnymi geograficznymi znaków, mostów, skrzyżowań itp. powstaje mapa z dokładnością do 1 m.

"W końcu będzie można kupić u nas mapę cyfrową, umożliwiającą nawigację samochodową z wykorzystaniem odbiorników GPS" - mówi Krzysztof Miksa. - "Użytkownik otrzyma produkt, dzięki któremu odnajdzie wszelkiego rodzaju instytucje, trafi pod wybrany przez siebie adres, obliczy najkorzystniejszy dojazd". CD-ROM, który pojawi się w sprzedaży na początku lipca br., ma kosztować mniej niż 70 zł, aby maksymalnie zmniejszyć opłacalność kopiowania na czarnym rynku. Nie jest jeszcze przesądzona forma aktualizacji, rozważany jest np. roczny abonament.

Pliki na sprzedaż

Rozwój geograficznych baz danych w PPWK umożliwi wreszcie tej firmie konkurowanie na rynku z przedsiębiorstwami branży GIS. Dobrym przykładem są dwa amerykańskie koncerny: Teleatlas i Navtech, wyspecjalizowane w sprzedaży danych geograficznych. "My także chcemy sprzedawać dane geograficzne jako bazy danych" - określa cel działania firmy Robert Przysucha. "Klientami mogą być zarówno operatorzy telefonii komórkowej, którzy myślą o usługach WLS (Wireless Location Services), np. aby użytkownikowi podawać informacje o najbliżej zlokalizowanych bankomatach w stosunku do miejsca w którym się aktualnie znajduje, jak i administracja państwowa". W tym drugim przypadku PPWK poważnie myśli o udziale w tworzeniu ortofotomapy na potrzeby systemu IACS, która ma posłużyć do kontroli zasiewów. Poważnym atutem może się okazać właśnie pracownia fotogrametryczna w PPWK.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200