Policja bez papieru

15 września mógłby być dniem informatyka w polskiej policji. Od tego dnia w ub.r. policja przestała wykorzystywać jakiekolwiek papierowe kartoteki.

15 września mógłby być dniem informatyka w polskiej policji. Od tego dnia w ub.r. policja przestała wykorzystywać jakiekolwiek papierowe kartoteki.

W kartonowych teczkach znajdują się obecnie wyłącznie ściśle tajne dokumenty. Tak pracuje nie tylko Komenda Główna Policji przy ul. Wiśniowej w Warszawie, ale także centrala FBI w Waszyngtonie. "Jesienią ub.r. zakończyliśmy budowę zintegrowanego systemu informatycznego polskiej policji" - oświadcza Zbigniew Chwaliński, dyrektor Biura Informatyki KGP.

Cztery lata komputeryzacji

Historia policyjnej sieci transmisji danych rozpoczęła się w 1993 r. od sieci tworzonej na platformie SCO Unix. Informacje między komendami rejonowymi a komendą główną były wówczas przesyłane pocztą unixową, opartą na protokole UUCP. W styczniu 1994 r. policja wydzierżawiła od TP S.A. dedykowane łącza i w ciągu następnych czterech miesięcy położono podwaliny pod połączenie sieci LAN komend wojewódzkich za pomocą internetowego protokołu TCP/IP w jeden system transmisji danych. "Część województw działa w środowisku routerowym na łączach dzierżawionych, część komunikuje się modemowo z wykorzystaniem protokołu SLIP" - mówiła wówczas Małgorzata Wójcicka-Kuropatwa, naczelnik wydziału teletransmisji BI KGP. Ze względu na fakt, że Unix determinuje liczbę połączeń typu SLIP, policja zdecydowała się na zakup serwerów komunikacyjnych na bieżąco łączących się z lokalnymi sieciami komend wojewódzkich, nie posiadających routerów.

„Biuro Informatyki rozpoczęło prace nad podłączeniem w trybie on-line komisariatów” - mówi Małgorzata Wójcicka- Kuropatwa. Większość z nich będzie korzystała z dostępu do policyjnej sieci za pośrednictwem serwera komunikacyjnego, znajdującego się w komendzie rejonowej. Większe komisariaty, położone w gęsto zaludnionych dzielnicach miast, korzystać będą z własnych serwerów. Jednak - jak twierdzi szefowa wydziału teletransmisji - policjanci niechętnie patrzą na ideę "jeden komisariat, jeden serwer", gdyż "ktoś to przecież musi obsługiwać".

Pocztę unixową niebawem zastąpi serwer Hewlett-Packarda Open Mail, a po stronie użytkownika QR Mail, zintegrowany z pakietem biurowym QR Biuro, autorstwa firmy Malkom. Wszystkie serwery komunikacyjne, które zwykło się nazywać w policji "urzędami pocztowymi" pracować będą pod kontrolą systemu HP UX na maszynach z procesorem RISC.

Decydując się na wybór technologii OpenView, polska policja wybrała trzecią i ostatnią - jak zapewniają informatycy z Wiśniowej - platformę systemową. Do oprogramowania Solaris, zarządzającego pracą routerów i SCO Unix, odpowiedzialnego za bazy danych, dołączył HP UX, kierujący serwerami pocztowymi.

Obiecujący rok 1997

W policyjnej teletransmisji - zdaniem szefowej zajmującego się nią wydziału - może stać się w 1997 r. bardzo wiele. "Zastanawiamy się nad przeniesieniem łączności z dedykowanych łączy na światłowody, a co za tym idzie wybraniem technologii Frame Relay, jako docelowej dla wymiany informacji w zintegrowanym systemie informatycznym" - oświadcza Małgorzata Wójcicka-Kuropatwa, dodając przy tym, że taki system powinien powstać w ciągu najbliższych trzech lat.

Transmisja danych to przede wszystkim poczta elektroniczna oraz generujące ją pakiety komunikacyjne i biurowe. Kontrowersyjny dla wielu był fakt, iż polska policja zdecydowała się przyjąć za standard oprogramowanie biurowe warszawskiej firmy Malkom. "Kilka lat temu pakiety graficzne były bardzo drogie i nie ukrywajmy było ich mało, a wtedy dokonywaliśmy zakupów stacji roboczych i terminali" - wyjaśnia podinspektor Jerzy Wałczyk. Jego zdaniem zakup oprogramowania graficznego wymagałby modernizacji całej infrastruktury sprzętowej, na co polskiej policji po prostu nie stać.

Unixowa wersja QR Biura jest obecnie instalowana na serwerach w komendach wojewódzkich. "Zasadnicza część wdrożenia pakietu dla 3, 5 tys. policjantów w komendach rejonowych i komisariatach jest ciągle przed nami" - mówi Jerzy Wałczyk. Według niego, szkolenia z obsługi QR Biura mają przeprowadzać cztery szkoły policyjne, których dziewięciu wykładowców zostało już przeszkolonych w firmie Malkom.

Oprogramowanie biurowe powinno zostać wdrożone do końca 1997 r. Nie wcześniej jednak niż do sekretariatów komend i komisariatów dotrą terminale i drukarki. "Nikt nie będzie musiał wyrzucać oprogramowania z graficznym interfejsem użytkownika" - uspakaja Jerzy Wałczyk. Z sekretariatów zniknie jednak unixowy pakiet Uniplex, który do policji trafił w wersjach demonstracyjnych z licencją na czterech użytkowników.

Wiadomo że nie wystarczy wdrożyć oprogramowanie i zorganizować szkolenia. Trzeba napisać szablony podstawowych kilkudziesięciu druków używanych w policji i zintegrować pakiet biurowy z oprogramowaniem usprawniającym logistykę, jak kadry, płace, transport i magazyn. Jerzy Wałczyk zapowiada, że nad oprogramowaniem dla logistyki policja będzie debatować w marcu br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200