Połączony BGŻ

Bank Gospodarki Żywnościowej zamierza stworzyć jednolity system rozliczeń i transmisji danych dla swoich placówek i 1300 banków spółdzielczych w Polsce.

Bank Gospodarki Żywnościowej zamierza stworzyć jednolity system rozliczeń i transmisji danych dla swoich placówek i 1300 banków spółdzielczych w Polsce.

W przyszłym roku ma zakończyć się budowa sieci rozległej WAN-BGŹ dla Banku Gospodarki Żywnościowej. Stworzy ją firma Solidex Ltd. Z wykorzystaniem platformy sprzętowej Cisco Systems. Jako obowiązujący w niej standard przyjęto protokół TCP/IP. Zestawienia łączy telekomunikacyjnych dokona Bankowe Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Telbank SA. Sieć wraz z systemem poczty elektronicznej (w standardzie X.400 ISOCOR) ma być dostępna wszystkim oddziałom BGŹ, dziewięciu bankom regionalnym wchodzącym w skład Zrzeszenia Krajowego Banków Spółdzielczych oraz podlegających im 1300 bankom spółdzielczych.

Dotychczas nie określono oprogramowania, które będzie odpowiedzialne za obsługę i wymianę poczty elektronicznej. Jego wybór nastąpi prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu. "Chcielibyśmy docelowo wprowadzić jednolitą platformę systemową i sprzętową dla wszystkich placówek naszego banku, jak również powielić ten standard wśród banków spółdzielczych. Ułatwiłoby to im podłączenie się i korzystanie z tworzonej właśnie sieci WAN-BGŹ" - mówi Stanisław Łosiak, dyrektor Departamentu Teleinformatyki BGŻ.

W tym roku możliwości sieci rozległej banku wykorzystywane będą przy obsłudze aplikacji związanej z rozliczeniami międzybankowymi, stworzonej przez zespół informatyczny BGŹ. Natomiast na przełomie czerwca i lipca br. dla wszystkich podmiotów korzystających z WAN-BGŹ ma być wybrana tzw. platforma usług informatycznych, która obejmie m.in. aplikacje do obsługi klientów. Obecnie trwa procedura przetargowa. Aplikacja ułatwi rozliczanie się między klientami mającymi rachunek w dowolnym banku spółdzielczym lub oddziale BGŻ.

W przyszłym roku Bank Gospodarki Żywnościowej zamierza wybrać scentralizowany system wspomagający działanie banku. Obecnie w banku używanych jest wiele różnych aplikacji (m.in. Novum łomżyńskiej firmy Novum i Bankier warszawskiej CSBI SA). "Jest to pozostałość z przeszłości, kiedy każdy oddział wybierał własny system w zależności od środków, jakimi dysponował, czy oferty, jaką otrzymał" - twierdzi Stanisław Łosiak.

Tworzona sieć WAN-BGŹ ma przede wszystkim zapewnić integrację BGŹ z regionalnymi bankami spółdzielczymi, jak również wprowadzenie nowoczesnej i bezpiecznej transmisji danych. Za jej pośrednictwem będą dokonywane elektroniczne rozliczenia między tymi instytucjami. Także dzięki niej wszystkie bankomaty będą w przyszłości funkcjonowały w trybie on-line. Zdaniem przedstawicieli banku, WAN-BGŹ zwiększy szybkość i konkurencyjność świadczonych usług.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200