Podbój rynku linuxowego przez Microsoft

W połowie czerwca br. przedstawiciele Microsoftu podpisali porozumienie z firmą Linspire, twórcą dystrybucji Linuxa, znaną pod tą samą nazwą (dawniej Lindows). To trzecia już tego typu umowa po porozumieniach z firmami Novell (SuSE Linux) i Xandros.

W połowie czerwca br. przedstawiciele Microsoftu podpisali porozumienie z firmą Linspire, twórcą dystrybucji Linuxa, znaną pod tą samą nazwą (dawniej Lindows). To trzecia już tego typu umowa po porozumieniach z firmami Novell (SuSE Linux) i Xandros.

Poza wzajemną ochroną przed ewentualnymi roszczeniami patentowymi, na mocy zawartej umowy członkowie zespołu Linspire dołączą do grupy pracującej nad rozwojem narzędzi open source umożliwiających interoperacyjność dwóch najpopularniejszych pakietów biurowych - Microsoft Office i Open Office. W jej skład - poza pracownikami Microsoftu - wchodzą także programiści firm Novell i Xandros.

Microsoft na Linuxie

Microsoft i Linspire mają wspólnie pracować również nad rozwojem mechanizmów wyszukiwarki internetowej Microsoftu - Windows Live Search oraz komunikatorów VoIP obu firm. Linspire otrzyma licencję na wykorzystanie kodeka Microsoft RT we własnym komunikatorze internetowym Pidgin IM. Jego implementacja umożliwi nawiązywanie połączeń głosowych między użytkownikami korzystającymi z komunikatorów Microsoftu (m.in. Windows Live Messenger) a osobami używającymi Pidgina.

W umowie znalazł się również zapis zobowiązujący Linspire do wprowadzenia obsługi formatu Windows Media 10 w kolejnych dystrybucjach swojego systemu Linux. Dodatkowo wyszukiwarka Microsoft Internet Explorer ma zostać domyślną w dystrybucji Linspire 5.0. Tymczasem jeszcze kilka lat temu obie firmy mocno ze sobą rywalizowały. Dystrybucja Linspire - znana wcześniej jako Lindows - miała konkurować z systemem Windows w segmencie systemów operacyjnych do użytku domowego. W 2004 r. Microsoft skierował do sądu pozew kwestionujący nazwę konkurencyjnej dystrybucji. Po dwukrotnym, niekorzystnym dla siebie wyroku, koncern wykupił prawa do marki Lindows za kwotę ok. 20 mln USD.

Porozumienie patentowe

Umowa z Linspire to także kolejne porozumienie Microsoftu regulujące kwestie związane z wzajemnym wykorzystaniem rozwiązań chronionych prawami autorskimi. Miesiąc temu Microsoft zagroził, że będzie domagał się opłat licencyjnych od twórców i dystrybutorów oprogramowania freeware i open source, które rzekomo narusza 235 patentów należących do koncernu z Redmond. Pomimo zapewnień, że kolejne podpisywane umowy mają na celu wyłącznie rozwiązanie kwestii formalno-prawnych i zapewnienie lepszej współpracy systemu Windows i różnych dystrybucji Linuxa, wiele osób uważa, że Microsoft po prostu chce na nich zarabiać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200