Pocket PC bardziej komunikatywne

Interfejsy bezprzewodowe stają się standardowym wyposażeniem palmtopów.

Interfejsy bezprzewodowe stają się standardowym wyposażeniem palmtopów.

Pocket PC bardziej komunikatywne

Do palmtopa FSC Pocket Loox 600 można dokupić interfejsy GSM i IEEE 802.11b

Producenci i dystrybutorzy wyraźnie zaczęli doceniać krajowy rynek palmtopów. Coraz więcej firm wprowadza tego typu urządzenia do sprzedaży, dzięki czemu klienci mają do wyboru kilkadziesiąt modeli o różnych parametrach, przeznaczonych do różnych celów. Niedawno do grona oferentów dołączył Acer, zapowiadając na marzec przyszłego roku premierę własnych konstrukcji opartych na Pocket PC. Na rynku pojawiła się już inna tajwańska firma - Eten Information Systems, której dystrybutorem jest Unicom. Eten oferuje model Pocket PC Info Touch P600, jedyny obecnie palmtop ze zintegrowanym modułem GSM/GPRS. Nowe modele Pocket PC HP iPaq h5450 zawierają zintegrowany czytnik linii papilarnych, automatycznie szyfrują wszystkie dane i mają zintegrowane interfejsy bezprzewodowe Bluetooth i IEEE 802.11b.

Dzwoniący gadżet

Pocket PC bardziej komunikatywne

HP iPaq h5450 ma bogaty zestaw funkcji bezpieczestwa

Palmtopy na ogół są traktowane jako gadżety, a trudno znaleźć masowego odbiorcę dla gadżetów kosztujących niewiele mniej od dobrze wyposażonego komputera przenośnego. Dlatego większość producentów i dystrybutorów wiąże nadzieje z odbiorcami instytucjonalnymi, przedsiębiorstwami, gdzie palmtopy, przynajmniej w niektórych zastosowaniach, mogłyby zastąpić notebooki. Dotyczy to nie tylko platformy Pocket PC, ale również komputerów Palm (choć proste modele Palma są znacznie tańsze i ich producentowi łatwiej dotrzeć do odbiorców indywidualnych).

Z punktu widzenia przedsiębiorstw użyteczność palmtopów zależy przede wszystkim od dostępności oprogramowania integrującego komputery naręczne z aplikacjami biznesowymi. Dopiero wówczas otwiera się szansa pełnego wykorzystania zalet Pocket PC, takich jak długi sięgający 8-10 godz. czas pracy bez doładowania oraz małe wymiary i waga (ok. 200 g). Wyraźnie wzbogaca się oferta tego typu programów, opracowywanych przez polskie firmy (więcej na ten temat w CW 1/2003).

Funkcje telekomunikacyjne (łączność bezprzewodowa to drugi ważny warunek istnienia palmtopów w zastosowaniach korporacyjnych) są obecnie wyposażeniem prawie wszystkich nowo wprowadzanych na rynek modeli Pocket PC. Interfejsy sieciowe IEEE 802.11b, Bluetooth i moduły GSM/ GPRS są dostępne w standardowej wersji palmtopów lub oferowane opcjonalnie.

Pocket PC po polsku

Traci na aktualności argument o braku wsparcia lokalizacyjnego dla platformy systemu Windows Pocket PC. Większość palmtopów jest już sprzedawana wraz z nakładkami obsługującymi język polski. Oprócz tego oprogramowanie modyfikujące interfejs, menu i umożliwiające wprowadzanie polskich znaków jest dostępne niezależnie w ofercie firmy Ectaco. Kosztuje ono ok. 80 zł.

Niedawno Ectaco zawarła bezpośrednią umowę z Toshibą. Porozumienie przewiduje, że palmtopy Toshiba Pocket PC będą w Europie oferowane z nakładkami lokalizującymi tej firmy (nakładki są dostępne w kilkunastu językach). Techmex, dystrybuujący komputery Toshiby w Polsce, na razie sprzedaje pakiet Ectaco jako oddzielny produkt za symboliczną złotówkę.

Palmtop z czytnikiem lub telefonem

Pocket PC bardziej komunikatywne

Wybrane modele palmtopów dla użytkowników korporacyjnych

Podstawowa konstrukcja i oprogramowanie komputerów Pocket PC są właściwie identyczne. Producenci starają się odróżnić swoje modele od konkurencji nie tylko ceną i estetyką obudowy, ale również dodatkowym wyposażeniem.

Wśród nowych modeli palmtopów warto zwrócić uwagę na HP iPaq h5400, pierwszy Pocket PC na rynku wyposażony w zintegrowany czytnik linii papilarnych zabezpieczający dostęp. Nowością są także funkcje szyfrowania w czasie rzeczywistym danych zapisanych w pamięci. Nowy iPaq korzysta z programu FileCrypto firmy F-Secure. Aplikacja działa w tle, szyfrując wszystkie dane, również pliki tymczasowe.

Ponadto komputer HP zawiera interfejsy Bluetooth i IEEE 802.11b, które w modelach innych producentów są najczęściej elementami opcjonalnymi. Hewlett-Packard nie planuje wprowadzenia palmtopów z funkcjami GSM/GPRS (możliwe jest jedynie dołączanie modułów oferowanych przez inne firmy).

Tajwański Eten wprowadził do sprzedaży w Polsce dwa modele Pocket PC P600 i P610 wyposażone odpowiednio w zintegrowane moduły GSM/GPRS i IEEE 802.11b. Ten drugi jest dostępny tylko na zamówienie i jest droższy o ok. 100 zł. Cena Eten P600 jest bardzo atrakcyjna w porównaniu z zestawami palmtop plus moduł GSM/GPRS dostępnymi u innych producentów. Dla części klientów wadą może okazać się to, że komputer ten jest wyposażony w starszą i wolniejszą wersję intelowskiego procesora StrongARM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200