Po światłowowdach

Centrala dla Armenii

Centrala dla Armenii

Armenia będzie pierwszą republiką radziecką posiadającą własną łączność międzynarodową. Nowa centrala 5ESS zastąpi w jej stolicy starą, ręcznie obsługiwaną centralę międzynarodową. Władze łączności Armenii na początku roku podpisały porozumienie z firmą AT&T Network Systems International w sprawie dostawy tego nowoczesnego urządzenia oraz wprowadzenia bezpośredniej łączności międzynarodowej z USA.

tradycyjne kable wyparły światłowody.

Nokia Mobile Phone

Należąca do koncernu Nokia firma Nokia Mobile Phone, to czołowy, światowy producent aparatów telefonii komórkowej oraz urządzeń pagin-gowych. Do ciągłego unowocześniania produktów wykorzystuje ona najnowsze doświadczenia koncernu Nokia z dziedziny telekomunikacji i elektroniki.

Bliższa współpraca Armenii z firmą AT&T datuje się od strasznego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1988 roku. AT&T NSI przyszło z pomocą dotkniętej tragedią republice dostarczając kontenerowy system komutacyjny. W ten sposób w krótkim czasie po trzęsieniu udało się przywrócić w Armenii usługi telefoniczne.

Dostawa centrali 5ESS to tylko część kontraktu z AT&T. W porozumieniu zawartym przez Armenię mówi się też o wyposażeniu dla naziemnej stacji satelitarnej. AT&T chce dodatkowo wprowadzić w tej republice automaty telefoniczne na karty magnetyczne.

SLC-120 dla Belgii

W ostatnim czasie w Antwerpii nagle wzrosło zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne. To zjawisko wiąże się z dużą ilością nowych firm mieszczących się na terenach przemysłowych, w lewobrzeżnej części Antwerpii. Dla sprostania rosnącemu popytowi na telefony belgijskie władze telekomunikacyjne zwróciły się do AT&T o dostawę systemu SLC-120. Pozwoli on m.in. na piętnastokrotne zwiększenie przepływności kabli.

Telekomunikacja w Finlandii

W Finlandii są dwie grupy operatorów usług telekomunikacyjnych. Pierwsza z nich to Fintelecom - państwowe przedsiębiorstwo PTT. Drugą grupę stanowią prywatne przedsiębiorstwa, kontrolowane przez grupowych użytkowników lub władze lokalne.

Największym prywatnym operatorem jest Helsinki Telephone Compa-ny. HTC, jak sama nazwa mówi, oferuje usługi telekomunikacyjne mieszkańcom Helsinek i sfery podmiejskiej. Rejon ten liczy około 1 mln obywateli. Helsinki Telephone Company ma tam zainstalowanych prawie 700 tys. telefonów, ponad 100 tys. linii dzierżawionych przez różnych użytkowników oraz 160 tys. przyłączy telewizji kablowej.

Od chwili pojawienia się techniki cyfrowej HTC przestawiło się na instalację central telefonicznych najnowszej generacji. Urządzenia DX firmy Telenokia i firmy Siemens są uruchamiane zarówno dla zwiększenia ilości abonentów, jak i wycofania central starych typów. W sieci międzymiastowej

W trzech zakładach produkcyjnych firmy Nokia Mobile Phone zatrudnionych jest 3500 osób. Wartość sprzedaży firmy w ubiegłym roku przekroczyła 475 mln USD.

Nokia Mojpile Phone prowadzi 11 biur sprzedaży na całym świecie. Z jej aparatów telefonii komórkowej korzysta ponad milion użytkowników z 30 krajów.

Karen proponuje

Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce „Karen" oferuje system telekomunikacyjny dla wsi i małych osiedli amerykańskiej firmy Harris. Centrale tego systemu mogą mieć od 200 do 15 tys. numerów pojemności. Ich cena waha się od 3 mln zł do 1,5 mln za numer przy największych pojemnościach.

Centrale amerykańskie reprezentują technologię z 1985 roku, jest to więc najnowszy sprzęt. Wielofunkcyjne, głośno mówiące aparaty telefoniczne, będące na wyposażeniu tego systemu posiadają, podłączenie do komputera i umożliwiają korzystanie z poczty elektronicznej. System ten posiada wzmocnione zabezpieczenie toteż nadaje się nie tylko dla wsi i osiedli, ale może również służyć dla policji, wojska, rządu. Z central tych korzystają Zakłady Energetyczne w Poznaniu, które utworzyły własną, wewnętrzną sieć łączności na terenie miasta.

Światowy przemysł telekomunikacyjny

Producenci sprzętu telekomunikacyjnego na świecie to grupa zdominowana w dużym stopniu przez kilka potężnych firm jak AT&T, Northern Telecom i GTE w Ameryce, w Europie - Alcatel, Ericsson, Siemens, Nokia, GPT czy Italtel, a w Japonii NEC, Fujitsu, Hitachi i Oki.

Ostatnie lata to dla europejskiego przemysłu telekomunikacyjnego okres wielu zmian i przewidywane są dalsze restrukturyzacje. Przykłady można mnożyć choćby Alcatel CIT łączący się z kontrolowanymi przez ITT przedsiębiorstwami tworząc grupę Alcatel NV. W Zjednoczonym Królestwie nastąpiło zbliżenie między GEC a Plessey, które doprowadziło w 1988 roku do stworzenia GPT. Niemiecka firma Siemens podjęła kroki w kierunku połączenia z GEC, a także kupiła Rolm - amerykańskie przedsię-

biorstwo kontrolowane przez IBM, Odnotowano też bliższe związki grupy APT (ATT- Philips) z USA, których wynikiem jest ATT Networks International. Podobnie Italtel, kontrolowany przez włoskie towarzystwo holdingowe STET, połączył się ostatnio z amerykańskim koncernem AT&T.

Telewizja kablowa

W sferze kultury podstawową dziedziną wzrostu dla sieci kablowych są programy telewizyjne abonowane lub opłacane za oglądanie. Od jakiegoś czasu obserwuje się przekształcanie telewizji z medium masowego w medium wyspecjalizowane. Telewizja taka osiąga opłacalność opierając się na ograniczonej liczbie widzów. Wraz z pojawieniem się telewizji kablowej możliwe stało się produkowanie programów służących stosunkowo wąskiej grupie osób zainteresowanych. Jeszcze do niedawna takie programy, ze względów ekonomicznych, nie miały racji bytu. Dziś sytuacja się zmieniła, dla przykładu Canal Plus we Francji, mimo zdecydowanie ograniczonej widowni, cieszy się wspaniałą kondycją finansową.

Przewiduje się nawet, że zjawisko to może odbić się na rozwoju filmu. W połączeniu z postępem telewizji wysokiej rozdzielczości może doprowadzić ono m.in. do różnicowania metod dystrybucji filmów.

Wielkość rynku telewizji kablowej w wybranych krajach na koniec lat osiemdziesiątych

Źródło danych:The International Alliance for DistributioribyCableiEGIS Uwaga: procent rynku określony został w stosunku do ogólnej liczby gospodarstw domowych.

Ustawa o radiofonii i telewizji

W sierpniu przewidziana jest sejmowa debata nad projektem ustawy o radiofonii i telewizji. W projekcie mówi się o utworzeniu Krajowej Rady ds. Radiofonii i Telewizji, której zadaniem będzie nadzór techniczny i pilnowanie porządku w eterze. Ustali ona m.in. zasady chroniące interes kultury narodowej w programach radiowych i telewizyjnych i prawa rządzące reklamą. Krajowa Rada będzie ciałem 9-osobowym, na czele którego stanie przewodniczący. Członków Rady, w równej liczbie po trzech, ma wybrać Sejm, Senat i prezydent RP.

Projekt ustawy przewiduje, że ogólnopolskie programy radiowe nadawane przez warszawski ośrodek będą własnością jednej spółki akcyjnej

z przewagą udziału skarbu państwa. Pozostałe rozgłośnie regionalne stworzą własne, odrębne spółki. Koncesje na prywatne radia ma wydawać Krajowa Rada ds. Radiofonii i Telewizji. Przydzielanie częstotliwości będzie się odbywało na zasadach przetargu. Działające już radio "Z" i radio "Solidarność" ponownie staną do konkursu.

Wspólne przedsięwzięcie

Trzy największe na świecie kompanie telekomunikacyjne planują, po-wołanie wspólnego przedsiębiorstwa oferującego usługi dla klientów prowadzących międzynarodową działalność gospodarczą.

Japońska - Nippon Telegraph and Telephone, niemiecka - Deutsche Bundespost Telecom i brytyjska - BT, rozważają utworzenie spółki typu „joint venture", która będzie najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem w dziedzinie telekomunikacji. Konsorcjum to działać będzie jako podwykonawca dużych kompanii, przejmując obsługę ich wewnętrznych sieci telekomunikacyjnych. Oferta będzie później rozszerzona także na' inne dziedziny, takie jak komputeryzacja, w których istnieje wzrastająca tendencja do przekazywania zarządzania wyspecjalizowanym podwykonawcom.

To wspólne przedsiębiorstwo, zwane Pathfinder, będzie w 48% własnością BT, a każdy z pozostałych dwóch partnerów będzie posiadał po 26% udziałów.

Już po czterech miesiącach negocjacji na temat Pathfinder, BT ogłosił powołanie nieformalnej spółki z firmą IBM. Zrozumiałe jest, że IBM będzie ściśle związany z powstającym konsorcjum.

Rozmowy na temat powołania Pathfinder wymuszą na amerykańskiej AT&T oraz innych firmach związanych z telekomunikacją zawiązanie podobnych umów dla zapewnienia analogicznych usług swoim międzynarodowym klientom.

Trzy firmy powołujące Pathfinder zmierzają do podziału między siebie rynku światowego. I tak: BT będzie oferowała usługi na terenie USA poprzez publiczną sieć pakietową Tym-net, BT i DBP Telcom zajmą się rynkiem europejskim, NTT rynkiem azjatyckim. Jednocześnie firmy te będą zdolne oferować kompleksowe usługi międzynarodowe pomiędzy poszczególnymi obszarami zainteresowań.

Tak duży stopień współpracy w przemyśle komunikacyjnym jest wydarzeniem bezprecedensowym. Kompania, korzystając z usług Pathfinder, będzie mogła prowadzić interesy w głównych światowych rejonach handlowych z jedną firmą zamiast korzystać z łańcucha pośredników w poszczególnych krajach.

Konsorcjum, jako przedsiębiorstwo o zasięgu światowym może napotkać pewne przeszkody ze strony urzędów antymonopolowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200