Pliki również wirtualne

Zakup VMware pozwala EMC wirtualizować serwery, stacje robocze i inne elementy infrastruktury. Wprowadzane na rynek routery Invista wirtualizują zasoby sieci SAN. EMC - przejmując Rainfinity - zyskuje zaś możliwość wirtualizowania zasobów serwerów plików.

Zakup VMware pozwala EMC wirtualizować serwery, stacje robocze i inne elementy infrastruktury. Wprowadzane na rynek routery Invista wirtualizują zasoby sieci SAN. EMC - przejmując Rainfinity - zyskuje zaś możliwość wirtualizowania zasobów serwerów plików.

Za niespełna 100 mln USD EMC kupuje Rainfinity - kolejną po VMware firmę rozwijającą oprogramowanie do wirtualizacji. Przejęta pod koniec 2003 r. firma VMware kosztowała EMC 635 mln USD, był to jednak zupełnie inny przypadek, zupełnie inny cel. VMware było już wtedy firmą o ugruntowanej pozycji wśród klientów i mającą wsparcie wszystkich ważniejszych dostawców infrastruktury IT. Oferta VMware skupiała się ponadto głównie na wirtualizacji serwerów i stacji roboczych.

Rainfinity tymczasem jest firmą niewielką - zatrudnia ok. 60 osób i klientów ma na razie ok. 50. Jej głównym produktem jest oprogramowanie do wirtualizacji zasobów pamięci. Można się zastanawiać, czy EMC nie mogło samodzielnie stworzyć rozwiązań, które właśnie kupuje. Z pozoru wydaje się, że mogło, ale gdy przyjrzeć się sprawie bliżej, odpowiedź nie jest już tak jednoznaczna.

Kluczem do zrozumienia tej transakcji jest strategia EMC, zmierzająca do budowy portfolio produktowego, pozwalającego zarządzać wszystkimi typami infrastruktury informatycznej. To cel średniookresowy, są jednak inne, "bieżące" powody, związane z opóźnieniami we wprowadzaniu nowych funkcji do routera Invista oraz presja konkurencyjna ze strony Network Appliance.

Coraz bardziej wirtualnie

EMC doskonale rozumie, że nie sama wirtualizacja zasobów stanowi wartość dla klientów, lecz usługi, które są możliwe dzięki jej zastosowaniu. W przypadku rozwiązań VMware GSX Server wirtualizacja umożliwia podniesienie dostępności usług serwerowych (x86) przez uodpornienie ich na awarie w rodzaju błąd aplikacji czy błąd pamięci. VMware ESX Server to oprogramowanie pozwalające tworzyć nie tylko wirtualne serwery czy usługi, ale modelować całe środowisko centrum przetwarzania danych, np. w celu testowania aplikacji rozproszonych. Tę samą funkcję w stosunku do aplikacji desktop pełni środowisko VMware Workstation.

Podstawową funkcją RainStorage jest udostępnienie systemom plików (CIFS, NTFS, NFS i in.), wolumenów i grup RAID będących tworami wirtualnymi powiązanymi z rzeczywiście istniejącymi wolumenami zdefiniowanymi na serwerach plików (NAS). Możliwe jest więc, że wolumen udostępniany przez RainStorage systemowi plików i widoczny w systemie operacyjnym jako dysk H: został powiązany z czterema wolumenami logicznymi, z których każdy zdefiniowano na innym wolumenie logicznym, przynależącym dodatkowo do innego serwera plików lub urządzenia NAS.

Co z tego wynika? Na przykład to, że bez inwestowania w drogie macierze dyskowe i sieci SAN możliwe jest dynamiczne rozszerzanie wolumenów "widzianych" przez aplikacje, a więc łatwiejsze zarządzanie pojemnością. Możliwe jest też tworzenie lustrzanych kopii danych pomiędzy wolumenami NAS, co podwyższa ich dostępność, a jednocześnie zwiększa szybkość odczytu danych. Kolejna korzyść to możliwość migracji danych z jednego wolumenu na inny, bez wyłączania usługi/aplikacji korzystającej z tych danych.

Serwer plików na pilota

Przedstawione tu możliwości nie są jedynie teoretyczne - oprogramowanie RainStorage zawiera konkretne narzędzia pozwalające na migrację danych, konsolidowanie zasobów z wielu serwerów lub też odwrotnie: dystrybucję zasobów pomiędzy wiele serwerów. Jak widać, znów chodzi nie o wirtualizację jako taką, lecz o usługi.

To nie wszystko - RainStorage może działać zarówno w trybie in-band, czyli bezpośrednio sterować strumieniem danych, jak i out-of-band, a więc jedynie zdalnie zarządzać urządzeniami aktywnymi, służącymi do transmisji danych i serwerami NAS. Oprogramowanie RainStorage potrafi aktywnie badać dostępność, pojemność i wydajność zarządzanych serwerów plików i stosownie do preferencji ustalonych przez administratora przenosić, zapisywać dane na serwerach aktualnie mniej obciążonych. Może też przenosić dane z serwerów wydajnych na mniej wydajne, jeśli ich znaczenie dla biznesu spada, np. ze względu na ich wiek czy inne atrybuty.

Przy okazji RainStorage spełnia rolę platformy zarządzania dostępem do danych: pozwala dzielić zasoby zarządzanych serwerów na domeny o różnych poziomach ważności lub wymogach co do uprawnień. Granice tych domen nie muszą w żadnym razie pokrywać się z granicami wolumenów logicznych zdefiniowanych w samych urządzeniach NAS czy też dyskami fizycznymi. Pełna wirtualizacja. Innymi słowy, mamy do czynienia z rozwiązaniem typu ILM, które to hasło jest EMC bardzo bliskie.

Opóźnienia i konkurencja

Możliwość wirtualizacji zasobów, zarządzanie out-of-band i wiele innych zapewnia oprogramowanie, które EMC rozwija od dłuższego czasu na potrzeby routera dla sieci SAN o nazwie Invista. Skąd więc pomysł, by kupować podobne rozwiązanie na zewnątrz? Przede wszystkim oprogramowanie routera Invista operuje na danych blokowych i znajduje zastosowanie w dużych sieciach SAN, gdy tymczasem oprogramowanie zarządzające wieloma serwerami NAS celuje w inny segment rynku lub co najmniej w inny segment potrzeb.

Przy okazji nie można nie zauważyć, że router Invista jest wciąż produktem dojrzewającym funkcjonalnie - wiele z jego możliwości zostanie zrealizowanych dopiero w przyszłości. Oprogramowanie RainStorage zapewnia nie tylko możliwość wirtualizowania zasobów, ale też replikacji, kopii migawkowych (wykonywanych de facto przez same urządzenia NAS), zarządzania domenami zasobów o różnych poziomach ważności, związanych z nimi uprawnień itd.

Jest jeszcze jeden dosyć istotny powód, dla którego EMC kupiło Rainfinity. Ten powód to rosnący w siłę rywal na rynku rozwiązań NAS, Network Appliance. Wydajność i skalowalność rozwiązań NetApp potrafią być solą w oku sprzedawców rozwiązań NAS EMC. Co gorsza, konkurent zgarnął EMC sprzed nosa Decru (producenta szyfratorów dla sieci SAN) - firmę, z którą EMC chcąc nie chcąc musi współpracować, ponieważ zyskała ona odpowiednie certyfikaty i uznanie wśród klientów. Kilka miesięcy temu NetApp nawiązał współpracę z firmą NuView, której aplikacje działają bardzo podobnie do rozwiązań oferowanych przez Rainfinity...

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200