Pliki pdf na półkach

Serwis www.literatura.net.pl to księgarnia oferująca w abonamencie książki w postaci plików elektronicznych.

Serwis www.literatura.net.pl to księgarnia oferująca w abonamencie książki w postaci plików elektronicznych.

Na stronach portu internetowego - jak chcą, by określać serwis literatura.net.pl jego twórcy - dostępnych jest obecnie prawie 300 książek. Na zasób ten składają się m.in. polska i zagraniczna literatura klasyczna, literatura współczesna oraz albumy i poradniki z różnych dziedzin. Dzieła są udostępniane w Internecie na podstawie umów z wydawnictwami i autorami, w zależności od tego, kto posiada prawa do publikowania danej pozycji. Podpisano już umowy z 11. wydawnictwami oraz blisko 100. autorami. "Wydawnictwa na ogół są pozytywnie nastawione do naszej propozycji, natomiast niektórzy autorzy przyjmują ją wręcz entuzjastycznie" - mówi Władysław Zawistowski, wiceprezes wydawnictwa Tower Press. - "Nie wszystkie książki są już dostępne. Wiele z nich nie jest zapisana w formie elektronicznej, ale systematycznie dodajemy kilka pozycji dziennie" - dodaje. Serwis jest wspólnym przedsięwzięciem wydawnictwa Tower Press oraz firmy informatycznej Telekom Media.

Londyńskie lustro

Jak twierdzą przedstawiciele serwisu, ze względu na pionierski charakter przedsięwzięcia system informatyczny do jego obsługi był budowany niemal od podstaw. "To, co widzi użytkownik, to jedynie obrazek. Za nim znajduje się skomplikowany, zautomatyzowany system, składający się z bazy danych książek i abonentów, call center oraz stron dla autorów, dzięki którym mają oni wgląd we wszelkie statystyki dotyczące popularności ich tekstów i rozliczeń" - twierdzi Ryszard Rewako z Telekom Media, odpowiedzialny za prace programistów tworzących serwis. System automatyzuje rozliczenia z wydawnictwami i autorami. Otrzymują oni 30% z wpływów z abonamentu, a ich dochody są uzależnione od tego, ile razy ich książki zostaną pobrane przez użytkowników Internetu.

Serwery, na których funkcjonuje system informatyczny serwisu, są podłączone do Internetu poprzez łącze ATM. "Wystarczy ono nawet do obsługi plików dźwiękowych, czyli książek czytanych przez lektorów" - uważa Ryszard Rewako. Natomiast serwis jest trudno dostępny dla użytkowników zza granicy, dlatego jeszcze w grudniu zostanie uruchomiony serwer lustrzany (mirror) w Londynie.

Wybór jakości

Wszystkie książki oferowane w serwisie są dostępne w postaci plików zapisanych w formacie Adobe Acrobat PDF, co ma gwarantować stosunkowo najlepszą jakość tekstu i dołączonej grafiki. "Format ten został zaprojektowany w taki sposób, by niezależnie od platformy sprzętowej i systemu operacyjnego dokumenty wyglądały wszędzie tak jak oryginał" - twierdzą przedstawiciele firmy.

Użytkownikom umożliwiono dokonanie wyboru jakości pliku do pobrania. Dostępne opcje różnią się rozdzielczością plików (72, 100, 150 lub 200 dpi), a także obecnością lub brakiem elementów graficznych. Możliwe jest również pobranie wyodrębnionego pliku z grafiką. W takim przypadku użytkownik proszony jest o pobranie pliku zawierającego ilustracje, przed ściągnięciem pełnej wersji danego tytułu (tekst i grafika). Odwrotna kolejność uniemożliwi bowiem ściągnięcie pliku z grafiką. Rozwiązanie takie wynika z zasady przyjętej w serwisie: posiadacz abonamentu może tylko raz pobrać daną książkę. Według przedstawicieli serwisu, jest to forma obrony przed nieuczciwymi "czytelnikami".

Znaki "krawieckie"

O wyborze plików PDF zadecydowały również względy bezpieczeństwa. Pliki zapisane w tym formacie umożliwiają bowiem także ich znakowanie, pozwalające na jednoznaczne rozpoznanie abonenta, który pobrał dany plik.

"W plikach zaszywane są informacje, takie jak numer abonenta, czas pobrania pliku oraz adres IP, pod który trafiały kolejne pakiety składające się na plik. Każdy egzemplarz elektronicznej książki jest znakowany indywidualnie w chwili jego pobierania, a oznaczenia za każdym razem umieszczane są w innym miejscu pliku" - mówi Ryszard Rewako. Dołączanie tych informacji odbywa się w sposób niewidoczny dla użytkownika. Tekst jest dekompresowany z formatu PDF, dołączane jest oznaczenie, a następnie ponownie kompresowany i wysyłany. Stanowi to rodzaj gwarancji dla autorów. Jeśli książka pojawi się nielegalnie w Internecie w postaci pliku PDF, będzie można rozpoznać, czy została pobrana z serwisu, a także kto i kiedy tego dokonał.

Książki pobrane przez użytkownika są rejestrowane w systemie. Dlatego programiści musieli opracować sposób, żeby informacja o tym, czy użytkownik pobrał daną pozycję, była prawdziwa. Problem mogły stworzyć np. zerwane transmisje. Czasem zdarza się również, że ostatni pakiet danych, pomimo wysłania, nie dociera do adresata. Dlatego system podczas wysyłania dodaje dodatkowy pakiet do plików PDF. Dzięki niemu po otrzymaniu żądania transmisji kolejnego pakietu w systemie pojawia się już informacja, że przedostatni pakiet - faktycznie ostatni w pliku PDF - dotarł do abonenta, co oznacza, że otrzymał on książkę w całości.

Premiery elektroniczne

Oferta dostępna w serwisie, według założeń twórców, ma być różnorodna. Pojawi się np. pełny zestaw lektur szkolnych, komplet dzieł Mickiewicza i Słowackiego. Poza klasyką polską, również klasyka światowa oraz współczesna literatura polska. "Będziemy starać się publikować także hity wydawnicze - książki Jerzego Pilcha, Pawła Huelle, Janusza Głowackiego czy Ludwika Stommy. W tej chwili dostępna jest już słynna książka Piotra Siemiona «Niskie łąki» - twierdzi Władysław Zawistowski.

Udostępnione zostaną także dzieła powstające na zamówienie serwisu. Będą one wówczas oferowane przez kilka miesięcy wyłącznie w wersji elektronicznej. Dotyczy to np. "Tajemnic Starożytnej Medycyny" Jana Nisznikiewicza (obecnie dostępny jest już pierwszy rozdział tej książki) oraz "Seks przez wieki" Ludwika Stommy. Twórcy serwisu zamierzają wkrótce zorganizować konkurs literacki z nagrodą w wysokości 50 tys. zł.

Trzy kolory

Aby uzyskać dostęp do internetowego księgozbioru, użytkownik musi założyć konto w serwisie, a następnie wykupić jeden z trzech rodzajów abonamentu: brązowy, srebrny lub złoty. Wszystkie publikacje dostępne w serwisie umieszczono w trzech kategoriach. Abonament brązowy pozwala uzyskać dostęp tylko do jednego z nich. Złoty - do wszystkich.

Wszystkie książki dostępne są również w opcji Ekspress. Nie trzeba wówczas wykupywać abonamentu. Usługa ta jest oferowana wyłącznie posiadaczom kart kredytowych. Wystarczy wówczas zadzwonić do centrum telefonicznego, podając tytuł książki i informacje o karcie. Po dokonaniu autoryzacji transakcji, klient otrzyma hasło umożliwiające pobranie książki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200