Pirat ścigany z urzędu

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw autorskich za miesiąc trafi do Sejmu.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw autorskich za miesiąc trafi do Sejmu.

Przedstawiciele ochrony praw autorskich w Europie wystąpili w ubiegłym tygodniu do władz Unii Europejskiej (UE) o uznanie walki z produkcją i sprzedażą pirackich programów komputerowych, płyt kompaktowych i kaset wideo za jeden z warunków przystąpienia Polski (i innych krajów kandydujących) do UE. W Europie Środkowej i Wschodniej poziom piractwa wynosi ok. 77%, podczas gdy w Europie Zachodniej ok. 39%.

Tymczasem już pod koniec ubiegłego roku producenci oprogramowania w Polsce zrzeszeni w Koalicji Antypirackiej złożyli na ręce prezydenta i marszałka Sejmu petycję z prośbą o zwiększenie nacisku na walkę z piractwem. Przedstawiono wówczas również projekt nowelizacji ustawy opracowany przez Koalicję. Do Sejmu gotowy projekt miał trafić jeszcze w ubiegłym roku. Jednak Ministerstwo Kultury i Sztuki przesłało nowelizację do uzgodnień międzyresortowych dopiero pod koniec lutego br. Najpóźniej za miesiąc zostanie skierowana do Sejmu. Uwzględnia ona większość poprawek zaproponowanych przez Koalicję Antypiracką.

Nowy projekt przewiduje, że z rozdziału dotyczącego odpowiedzialności karnej będzie wyeliminowany prywatno-skargowy tryb ścigania przestępstw, który zamieniony zostanie na tryb publiczno-skargowy. Dzięki temu piraci, w tym także osoby mające duże ilości nielegalnego oprogramowania czy kaset wskazujące na przeznaczenie handlowe, będą ścigani z urzędu przez prokuratorów, a nie - jak do tej pory - na drodze procesów cywilnych. Do ustawy dodano również przepis wprowadzający sankcję karną za wytwarzanie, posiadanie, zbywanie, a także wykorzystywanie przedmiotów przeznaczonych do usuwania zabezpieczeń technicznych przed odtwarzaniem czy kopiowaniem utworów (programów).

Zakładane są dwa etapy wchodzenia w życie proponowanych zmian. Te najpilniejsze (w tym regulacje dotyczące odpowiedzialności karnej) weszłyby w życie po 3-miesięcznym vacatio legis. Reszta zmian nastąpiłaby z chwilą, gdy Polska stałaby się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200