Pierwsza w historii

Olivetti zakończył prace nad Net3, pierwszą w historii kartą umożliwiającą standardowemu notebookowi (wyposażonemu w złącze PCMCIA) łączność bezprzewodową z konwencjonalną bądź bezprzewodową siecią LAN. Użycie karty zapewni podróżującemu użytkownikowi dostęp do sieciowych zasobów firmy.

Olivetti zakończył prace nad Net3, pierwszą w historii kartą umożliwiającą standardowemu notebookowi (wyposażonemu w złącze PCMCIA) łączność bezprzewodową z konwencjonalną bądź bezprzewodową siecią LAN. Użycie karty zapewni podróżującemu użytkownikowi dostęp do sieciowych zasobów firmy.

Karta Net3 jest całkowicie zgodna ze standardem DECT i zaprojektowano ją jako część firmowego systemu sieciowego. Może pracować z sieciami Ethernet i Token Ring, zaś do łączności bezprzewodowej (w paśmie 1880-1900 MHz z mocą 250 mW) używa małej, demontowalnej antenki, która po zamontowaniu w najkorzystniejszym miejscu zwiększa zasięg systemu. Karta może pracować z prędkością transmisji 1 Mb/s.

Podłączenie do bezprzewodowej sieci zachodzi za pomocą "inteligentnego" koncentratora, który może obsługiwać 7 radiołączy (każde pokrywa obszar 5-10 tys. m2). Koncentrator może także współpracować z sieciami przewodowymi Ethernet i Token Ring.

Unikalna, komórkowa architektura systemu Net3 sprawia, że sieć oparta na nim pokrywa znaczny obszar. Producent twierdzi, że konkurencyjne systemy, oparte na technologii spektrum rozproszonego, mają "jednokomórkową" architekturę oraz bardzo ograniczony zasięg.

Zgodnie z oświadczeniem firmy, karta sieciowa Net3 całkowicie spełnia wymagania standardu DECT i może być używana we wszystkich krajach Wspólnoty Europejskiej bez żadnych modyfikacji i konieczności uzyskiwania homologacji. Wykorzystywane pasmo radiowe jest zarezerwowane dla transmisji zgodnych z DECT i powinno być wolne od zakłóceń. Olivetti utrzymuje, że technologie spektrum rozproszonego używają pasm, które nie są dostępne we wszystkich krajach, są koncesjonowane, zaś sprzęt może wymagać homologacji.

Techniki bezprzewodowe

Wzrost rynku przenośnych komputerów osobistych stworzył zapotrzebowanie na elastyczny dostęp do lokalnych sieci. Obecnie możliwych jest wiele rozwiązań bezprzewodowych (istotnych zwłaszcza w miejscach, gdzie sieć tradycyjna jest zbyt kosztowna bądź trudna do instalacji). Rozwiązania pozwalają m.in. na:

*akwizycję danych wewnątrz fabryk, magazynów i hurtowni

*bezpośredni dostęp do historii choroby pacjentów w szpitalach

*dostęp do E-mailu, faksu i usług internetowych dla użytkowników notebooków

*emulację przenośnego terminala 3270 do wykonywania zapytań i transakcji komputera centralnego

*instalację na podnośnikach widłowych w magazynach celem uzyskania dostępu do centralnego komputera

*dostęp do sieci w obrębie miasteczka akademickiego

*czasowy, stały bądź okazjonalny dostęp do LAN

*uzyskanie dostępu do dedykowanych systemów informacyjnych np. na dworcu kolejowym, w porcie bądź na terminalu lotniczym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200