Partnerstwo dla Pioniera

Komitet Badań Naukowych pracuje nad przekształceniem projektu budowy Polskiego Internetu Optycznego w formalny dokument.

Komitet Badań Naukowych pracuje nad przekształceniem projektu budowy Polskiego Internetu Optycznego w formalny dokument.

W tym roku zakończy się realizacja "Programu rozwoju infrastruktury informatycznej dla polskich środowisk naukowych", dzięki któremu zbudowano obecną sieć internetową wykorzystywaną przez środowisko naukowo-akademickie oraz kilka ośrodków obliczeniowych Komputerów Dużej Mocy. Następnym etapem ma być realizacja Pioniera - Polskiego Internetu Optycznego. Projekt ten na początku br. przygotował 5-osobowy zespół pod kierunkiem prof. Jacka Rychlewskiego. Na bazie internetowej sieci optycznej o dużej przepustowości, którą należy dopiero zbudować, mają być testowane i wdrażane "zaawansowane aplikacje, usługi i technologie dla społeczeństwa informacyjnego".

Na początku czerwca odbyła się konferencja, na której o projekcie dyskutowali przedstawiciele sieci MAN, jednostek KDM i użytkownicy. Wszyscy byli zgodni, że projekt Pionier jest niezbędny. KBN nie dysponuje wystarczającymi środkami budżetowymi na pokrycie planowanych inwestycji związanych z wdrożeniem projektu Pionier, wyrażono więc zgodę na przyjęcie formuły wspólne-go finansowania poszczególnych jego podprojektów przez zainteresowane firmy czy jednostki administracji samorządowej i rządowej. Byłoby to wspólne przedsięwzięcie "operatorów naukowych" i inwes-torów. KBN zostałby wówczas inicjatorem działań (przyjęta formuła po części przypominałaby założenia finansowania w ramach 5. Programu Ramowego Unii Europejskiej). Celem jest budowa nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej we współdziałaniu z podmiotami gospodarczymi (na wzór np. programu Tiger Leap, realizowanego w Estonii). Uczestnicy spotkania uznali również, że priorytetem powinien być udział Polski w międzynarodowych programach TEN-155 i GEANT, na co mają być przeznaczone dotacje celowe. Pod koniec czerwca br. Komitet Badań Naukowych ma zaakceptować projekt, co powinno doprowadzić do powstania formalnej uchwały w sprawie programu Pionier we wrześniu br.

Autorzy projektu zakładają wykorzystanie obecnie istniejącej infrastruktury sieciowej. Chodzi np. o doposażenie funkcjonujących połączeń światłowodowych o urządzenia DWDM (zwie- lokrotniania długości fal optycznych), które radykalnie zwiększą przepustowość łączy. W latach 2003-2004 jest planowane przekształcenie akademickich sieci MAN w rozproszone punkty wymiany usług (GigaPOP), gdzie w sieci szkieletowej powinno uzyskać się przepustowości rzędu gigabajtów. W tym czasie połączenie z USA powinno być realizowane z wykorzystaniem łącza 2 x 622 Mb/s.

Autorzy projektu Pionier podkreślili, że w najbliższych 2 latach w Europie będą realizowane programy budowy sieci naukowo akademickich nowych generacji. W tej sytuacji zachwianie lub nieciągłość rozwoju infrastruktury informatycznej nauki polskiej spowoduje dystans Polski wobec reszty Europy, wyrażający się opóźnieniem w wymiarze nawet dwóch generacji technologicznych. Komitet Badań Naukowy zdaje sobie sprawę z tych zagrożeń i w ramach posiadanych środków finansowych i mechanizmów ich wydawania zamierza prowadzić realizację programu Pionier. Przekształcenie tego przedsięwzięcia w narodowy program budowy infrastruktury dla społeczeństwa informacyjnego wymagałoby wydzielenia osobnych środków z budżetu państwa. Do tego konieczna byłaby zaś wola Sejmu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200