Pampersy na palmach

W polskim biurze Procter & Gamble pracuje zespół tworzący własne programy dla urządzeń Palm.

W polskim biurze Procter & Gamble pracuje zespół tworzący własne programy dla urządzeń Palm.

Pracownicy Procter & Gamble (P&G) korzystają z komputerów naręcznych już od 5 lat. Obecnie na całym świecie - z wyjątkiem USA - handlowcy firm dystrybucyjnych, współpracujących z P&G, posługują się komputerami działającymi pod kontrolą systemu PalmOS. W Polsce używanych jest ok. 250 tych urządzeń. I tu także powstaje oprogramowanie dla nich. Aplikacje na komputery Palm są tworzone przez czterech informatyków w warszawskim centrum kompetencyjnym.

Od DOS-a do PalmOS-a

Pierwsze komputery naręczne wykorzystywane przez przedstawicieli P&G pochodziły z firmy Norand. Urządzenia z serii 4500 przypominały wyglądem grubą książkę. Działały pod kontrolą okrojonej wersji DOS. Oprogramowanie dla nich tworzyła firma z Czech. W 1997 r. Procter & Gamble zdecydowała się wprowadzić kolejny model - Norand 6100, pracujący pod kontrolą Windows 3.11. Tym razem opracowanie oprogramowania zlecono informatykom z warszawskiego biura firmy.

"Staraliśmy się zachować to, co najlepsze z funkcjonalności czeskiej wersji, wprowadzając jednak własne udoskonalenia. Aby uprościć późniejszą lokalizację, zdecydowaliśmy się wykorzystać Windows 3.11 i kompilatory C/C++ Microsoftu" - tłumaczy Leszek Smoliński, kierownik Centrum Kompetencyjnego ds. Systemów Dystrybucyjnych w Procter & Gamble Polska. Po 5 miesiącach prac rozpoczęły się pierwsze wdrożenia. Dystrybutorzy nie kwapili się jednak do zmiany stosowanych rozwiązań. Każdy komputer Norand, wraz ze stacją dokującą i drukarką, kosztował bowiem ok. 4 tys. USD.

W 1998 r. stało się jasne, że konieczne jest znalezienie tańszej alternatywy. Oprócz ceny, pod uwagę brane były także: stabilność systemu operacyjnego, możliwość pracy w różnych językach, łatwość komunikacji z komputerami PC, a także - w miarę możliwości - odporność na czynniki zewnętrzne. Ostatecznie wybrano komputer Palm Pilot. Na decyzji zaważył stosowany w tych komputerach system operacyjny PalmOS.

"PalmOS spełniał wszystkie nasze wymagania. Bardzo ważne okazało się także to, że na rynku były dostępne urządzenia różnej klasy, wykorzystujące ten sam system, proste Palm III i przeznaczone do pracy w trudnych warunkach urządzenia Symbol" - mówi Leszek Smoliński. We wczesnej fazie testów pod uwagę brane były także urządzenia wykorzystujące Windows CE i system EPOC. "Przyszłość Windows CE wydawała się niepewna. Natomiast urządzenia wykorzystujące EPOC - komputery Psion - były dla nas zbyt drogie. Miały także klawiaturę alfanumeryczną, zbędną w codziennej pracy handlowców" - przekonuje szef centrum kompetencyjnego P&G.

System od zera

System MARS (Mobile Automated Retail Sales) stworzony przez informatyków Procter & Gamble nie jest typowym rozwiązaniem CRM. Aplikacja do zarządzania systemem MARS umożliwia pracownikom działu sprzedaży definiowanie prostych formularzy. Podczas synchronizacji danych są one ładowane do komputerów naręcznych. Następnie handlowcy wypełniają je w czasie wizyt u klientów. Na pytania zawarte w formularzach można odpowiadać tak/nie, procentowo lub wpisując tekst. System MARS służy jednak przede wszystkim do zbierania zamówień i wystawiania faktur. Przechowuje także informacje o produktach P&G i ich dostępności. Umożliwia sprawdzanie sald kredytowych klientów i terminów płatności.

System MARS trzeba było stworzyć od podstaw. Mimo że CodeWarrior - środowisko programistyczne na platformę Palm - wykorzystuje język C, to okazało się, iż kodu napisanego wcześ-niej za pomocą Visual C/C++ nie można było przenieść. Programiści P&G nauczyli się obsługi nowego narzędzia, korzystając z dostępnej dokumentacji.

Stacja robocza i Palm

System składa się z dwóch części. Dane z systemów biznesowych są przeka- zywane do stacji roboczej, na której pracuje aplikacja administracyjna. Działa ona w środowisku Microsoft Access. Umożliwia nadanie użytkownikowi komputera naręcznego odpowiednich uprawnień i przesłanie do niego danych pobranych z systemów ewidencyjnych.

Drugą część stanowi oprogramo- wanie funkcjonujące na komputerach Palm. Do przechowywania danych służą odpowiednio sformatowane pliki binarne. Za wykonywane na nich operacje logiczne odpowiada stworzo- ny przez P&G niewielki moduł (Conduit). Aby wymieniać dane, moduł ten komunikuje się z dostarczanym przez Palm oprogramowaniem HotSync Manager. Za jego pośrednictwem dokonywana jest synchronizacja z zewnętrznymi źródłami danych. Może się ona odbywać poprzez wbudowany port szeregowy, modemy analogowy lub GSM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200