Pakiet inaczej zapakowany

Zanim pakiet BackOffice 2000 pojawi się na rynku, Microsoft wprowadza istotne zmiany w strategii sprzedaży produktów serwerowych.

Zanim pakiet BackOffice 2000 pojawi się na rynku, Microsoft wprowadza istotne zmiany w strategii sprzedaży produktów serwerowych.

Microsoft zdecydował o zmodyfikowaniu sposobu sprzedaży swoich serwerów aplikacyjnych i zrezygnowaniu z promowania ich pod wspólnym logo BackOffice z wyjątkiem rozwiązań pakietowych dla małych i średnich firm. Jest to spowodowane tym, że logo BackOffice przestało jednoznacznie identyfikować produkty serwerowe Microsoftu, a część z nich, poza tym pakietem, będzie sprzedawana niezależnie. Te produkty to m.in. Commerce Server i BizTalk Server, które mają trafić na rynek jeszcze w tym roku.

Dwa pakiety i luźne pudełka

Jesienią br. na rynek trafi pakiet BackOffice Server 2000. Będzie on przeznaczony dla firm średniej wielkości, zatrudniających 50-1000 użytkowników. W przypadku większych klientów poszczególne pakiety serwerowe będą dostarczane niezależnie, co - zdaniem Microsoftu - lepiej ma odzwierciedlać ich zapotrzebowanie. Licencja na BackOffice Server zakłada bowiem instalacje kilku pakietów serwerowych na jednym serwerze, a duże firmy stosują raczej dedykowane serwery do realizacji określonych zadań, np. przesyłania poczty elektronicznej.

Dla najmniejszych spośród klientów Microsoftu, zatrudniających do 50 użytkowników, będzie przeznaczony tak jak dotychczas pakiet Small Business Server. Microsoft nie poinformował jednak, kiedy należy spodziewać się nowej wersji tego rozwiązania, opartej już na serwerze Windows 2000.

BackOffice 2000

Podstawową nowością pakietu BackOffice Server 2000 będzie Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2000 (opisywany już w CW 25/2000), pakiet umożliwiający serwerowi Windows 2000 pełnienie funkcji serwera buforującego, firewall i serwera VPN. W pakiecie znajdą się również najnowsza wersja systemu operacyjnego Windows 2000 Server i serwerów Exchange Ser-ver 2000 i SQL Server 2000.

Istotną zmianą jest także modyfikacja licencjonowania poszczególnych komponentów pakietu BackOffice. Nabywcy wersji 2000 będą mogli rozproszyć oprogramowanie serwerowe pomiędzy maksymalnie trzy serwery (dotychczas w ramach jednej licencji można było wykonać instalację tylko na jednym serwerze) z tym zastrzeżeniem, że każdy komponent, np. Exchange Server 2000, będzie można zainstalować tylko na jednym z trzech serwerów (nie będzie można zwielokrotniać instalacji). Ponadto klienci będą musieli nabyć niezależne licencje na system operacyjny Windows 2000 dla każdego dodatkowego serwera, na którym będą zamierzali instalować komponenty BackOffice.

Microsoft zwiększy liczbę dodatkowych rozwiązań dla nabywców pakietu BackOffice, nie dostępnych dla klientów kupujących pojedyncze licencje serwerowe. W pakiecie dostarczane będą rozwiązania umożliwiające realizację serwera faksowego, współdzielenie modemów, a także zdalne zarządzanie serwerami. Microsoft włączy również do BackOffice narzędzie HealthMonitor 2.1, umożliwiające analizowanie poprawności pracy serwerów i tworzenie raportów dotyczących ich dostępności.

Inaczej liczone

Wraz z nową generacją aplikacji serwerowych, oznaczonych numerem 2000, Microsoft wprowadza również nowy sposób ich licencjonowania.

Dotychczas w przypadku wszystkich swoich produktów firma uzależniała wysokość opłaty licencyjnej od liczby użytkowników korzystających z danej aplikacji serwerowej. Model ten sprawdzał się w czasach, gdy każdego użytkownika było łatwo zidentyfikować, ale w przypadku nowoczesnych aplikacji internetowych, z których korzysta wielu użytkowników - niekiedy jednokrotnie, model ten nie funkcjonuje poprawnie.

Dlatego produkty, takie jak SQL Server 2000, Host Integration Server 2000, BizTalk Server 2000, Commerce Server 2000, ISA Server 2000 i Application Center 2000, mają być licencjonowane w zależności od liczby procesorów, w jakie jest wyposażony obsługujący je serwer. Według zapewnień Microsoftu, w związku ze zmianą modelu cenowego małe i średnie firmy nie powinny odczuć różnicy.

Jedynym nowym produktem, który został wyłączony z tej grupy i jest licencjonowany na starych zasadach (w zależności od liczby użytkowników), jest Exchange Server 2000. Produktem traktowanym dwojako będzie SQL Server 2000, który będzie można zakupić zarówno z licencją na procesory, jak i na użytkowników (klient będzie wybierać odpowiedni dla niego model). SQL Server 2000 Enterprise Edition z licencją na jeden procesor będzie koszto-wać ok. 20 tys. USD. Za taki sam serwer z 25 licencjami klienckimi trzeba zapłacić 11 tys. USD. Dla porównania, SQL Server 7.0 Enterprise Edition z 25 licencjami klienckimi kosztuje ok. 8000 USD, a za każde dodatkowe 5 licencji trzeba zapłacić ok. 750 USD.

Microsoft poinformował również o cenach serwera Exchange 2000. Dostępny ma być on na rynku w trzech wersjach. Exchange Server 2000 będzie kosztować ok. 700 USD za pełną wersję i 350 USD za uaktualnienie, Exchange 2000 Enter- prise Server - 4000 USD za pełną wersję i 2000 USD za uaktualnienie, a Exchange 2000 Conferencing Server - 4000 USD. Licencja dostępowa CAL (Client Access License) będzie kosztować 67 USD w przypadku nowej licencji i 34 USD - jej aktualizacji.

Nabywcy, którzy zakupią Exchange Server 5.5 pomiędzy 15 czerwca br. a 30 sierpnia br., otrzymają bezpłatnie licencje na serwer Exchange 2000 i uaktualnienie zakupionych w tym okresie licencji klienckich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200