Otwarte rozwiązania dla otwartych umysłów

Codzienna praca nowoczesnych przedsiębiorstw jest zależna na całym świecie od natychmiastowego dostępu do danych komputerowych. Tymczasem powszechne korzystanie ze złożonych środowisk komputerowych powoduje, że informacja taka może być umiejscowiona na wielu różnych platformach, sieciach lokalnych czy komputerach typu host. Jak dotrzeć do tej informacji?

Codzienna praca nowoczesnych przedsiębiorstw jest zależna na całym świecie od natychmiastowego dostępu do danych komputerowych. Tymczasem powszechne korzystanie ze złożonych środowisk komputerowych powoduje, że informacja taka może być umiejscowiona na wielu różnych platformach, sieciach lokalnych czy komputerach typu host. Jak dotrzeć do tej informacji?

Wśród problemów, jakie niesie za sobą korzystanie z wielu środowisk komputerowych są także i te, aby w trakcieprzechodzenia do rozwiązań klient/serwer można było zachować aplikacje już wypróbowane w działaniu na komputerach typu host. Jak zdyskontować dotychczasowe nakłady finansowe i nabyte doświadczenie przy obsłudze wypróbowanych aplikacji?

Wraz ze zwiększającą się mobilnością społeczeństw coraz więcej osób chce zdalnie uzyskać dostęp do informacji -przykładowo z siedziby daleko położonej, kooperującej firmy, z własnego domu czy nawet z trasy podróży. Wykorzystywane przez użytkowników systemy informatyczne powinny zabezpieczać możliwość łatwego dostępu do zasobów danych będących własnością np. zrzeszenia firm - bez względu na to, gdzie informacje te się znajdują i gdzie mogą przebywać ich przyszli użytkownicy. Jak to zrealizować?

Przykładem odpowiedzi na tego typu pytania jest oferta amerykańskiej firmy DCA, zajmującej się oprogramowaniemkomunikacyjnym, które pozwala sięgać po informację, bez względu na jej położenie i rodzaj komputera z któregokorzysta użytkownik. Jednocześnie produkty z oferty DCA mogą służyć pomocą przy takim opracowywaniu aplikacji, aby można było z nich korzystać w coraz popularniejszych rozwiązaniach typu klient/serwer.

Strategie DCA

Mając za sobą ok. 20 lat doświadczeń w dziedzinie połączeń międzysystemowych DCA jest w stanie umożliwić użytkownikom mikrokomputerów czy sieci LAN dostęp do większej liczby środowisk niż jakikolwiek inny producent. Można tu wyliczyć możliwości komunikacji z takimi systemami jak mainframe'y IBM i Unisys, komputery średnich rozmiarów jak AS/400, VAX, HP 9000 (czy inne unixowe), dostęp do skrytek poczty elektronicznej typu BBS, czy też korzystanie z różnego typu usług informacyjnych oraz współpracę praktycznie każdym z typów sieci LAN - bez względu na posiadane systemy operacyjne czy stosowane topologie połączeń.

Ponieważ DCA rozeznała w pełni problemy i trudności, jakie występują w heterogenicznym środowisku komputerów typu desktop, w jej ofercie są kompletne i sprawdzone rozwiązania dla komputerów Mac, DOS czy OS/2. Na dodatek główną problematyką w DCA jest zapewnienie łączności z odległymi użytkownikami - na równi z użytkownikami bliższymi czy lokalnymi.

DCA oferuje wreszcie wiele narzędzi dla programistów, którzy dzięki nim mogą dostosować aplikacje uruchamiane nakomputerze typu host do pracy w rozproszonym środowisku komputerowym.

Wszystkie rozwiązania DCA są opracowane z myślą o wspólnym celu. Jest nim zasadnicza poprawa przetwarzania danych w firmie czy urzędzie poprzez zapewnienie dostępu do informacji (i wspomaganiu dzięki temu procesom decyzyjnym) w sposób możliwie efektywny i bez zauważalnych granic łączenia różnych systemów.

Przechodzenie w stronę architektury klient/serwer, przy zachowaniu działania sprawdzonych aplikacji, pracujących na komputerze typu host, nie zawsze jest zadaniem, które można wykonać w krótkim czasie. Oferta DCA umożliwia takie łagodne przejście - począwszy od emulacji terminali a skończywszy na implementacji architektury typu klient/serwer.

Aby zrealizować te zamierzenia DCA opracowała architekturę UCA (Universal Communications Architecture). Umożliwia ona komunikowanie się z komputera typu desktop poprzez aplikacje klient/serwer oraz pozwala na integrację systemów opartych na komputerze typu host z nowym środowiskiem klient/serwer. UCA stosuje w swej pracy standardy - zarówno otwarte jak i te, które stosowane są często tylko przez jednego producenta - w celu zdefinowania modelu komunikacji między różnymi systemami.

Za pośrednictwem UCA firma DCA oferuje pełną rodzinę oprogramowania dla obsługi połączeń mikrokomputer - host czy LAN - host, co pozwala na dostęp do danych położonych praktycznie na każdym rodzaju komputera typu host, przy użyciu dowolnego protokołu komunikacyjnego i z praktycznie każdego komputera typu desktop czy systemu operacyjnego LAN. Poniesione dotychczas nakłady na komputeryzację firmy są w związku z tym wykorzystywane także wtedy, kiedy zapadnie decyzja co do przesunięcia strategii rozwoju w kierunku nowych technologii i środowisk.

Przykładem tej oferty jest zestaw IRMA WorkStation dla Windows. Pozwala on na dostęp z komputera typu desktop dodanych z systemów IBM 3270, AS/400 czy DEC przy wykorzystaniu wielu protokołów, w tym także TCP/IP. Zestawten może odgrywać rolę klienta dla praktycznie wszystkich dostępnych serwerów - w tym NetWare for SAA, SNA Server for Windows NT czy produktu DCA - IRMALAN/EP. W celu ułatwienia suportu czy szkolenia przyszłych użytkowników a także uproszczenia instalacji pakietu IRMA WorkStation jest on wyposażony w interfejs współpracujący z komputerami pod kontrolą Windows, Windows NT, DOS, Macintosh i OS/2.

W skład UCA wchodzą również takie narzędzia, przy użyciu których można opracować nowe aplikacje dla architektury klient/serwer. Aplikacje takie integrują informacje, które są przetwarzane na komputerze typu host i na stacji roboczej PC.

Jednym z tego typu produktów jest QuickApp for Windows - narzędzie typu middleware, które pozwala programistom,korzystającym z narzędzi klient/serwer w środowiskach z GUI na integrację informacji wziętych z systemów opartych o hosty - takie jak 3270, AS/400 i Unisys - ze swoimi aplikacjami biznesowymi. QuickApp generuje w sposób automatyczny kod komunikacyjny do treści aplikacji, co pozwala programiście skupić się niemal wyłącznie na problemach typowych dla przetwarzania biznesowego. Programista może wybrać jedno z takich zestawów narzędziklient/serwer jak: Visual Basic, Power Builder, C++, SQL Windows czy ObjectView.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200