Ostatnie przetargi

Zakończył się proces demonopolizacji polskiego rynku telefonii lokalnej. Przyznano ostatnie sześć koncesji.

Zakończył się proces demonopolizacji polskiego rynku telefonii lokalnej. Przyznano ostatnie sześć koncesji.

Ministerstwo Łączności przyznało koncesje operatorom lokalnym w kolejnych, już ostatnich 6 województwach, w tym w warszawskim. Zakończył się tym samym prawie dwuletni okres demonopolizacji lokalnego rynku telekomunikacyjnego. W styczniu 1999 r. resort ogłosi przetarg na licencje dla operatorów międzymiastowych. Pełne otwarcie polskiego rynku telekomunikacyjnego nastąpi dopiero w styczniu 2003 r.

W województwach warszawskim i płockim przetarg wygrały spółki należące do Elektrim SA - odpowiednio: Regionalne Sieci Telekomunikacyjne El-Net i Elektrim TV-Tel. Spółki Elektrimu będą działać w siedmiu województwach. W województwie łódzkim Ministerstwo Łączności wybrało natomiast Telefonię Lokalną SA (łącznie 7 koncesji), w której udziały mają KGHM Polska Miedź i Telenergo. Województwo kieleckie przypadło Telefonom Brzeskim SA, a skierniewickie firmie Środkowo-Zachodnie Telefony Polskie SA. Obie należą do konsorcjum Poland Telekom Operators. Dzięki decyzji przedstawicieli resortu ma ono koncesję na działalność w 16 województwach, wyprzedzając tym samym Grupę Netii Telekom (15). Województwo częstochowskie przypadło Telefonii Południe Potel Sp. z o.o. (2 koncesje).

Za licencję na działalność w dwu najbardziej atrakcyjnych województwach, warszawskim i łódzkim, operatorzy zapłacą odpowiednio: 245 mln ecu i 82,4 mln ecu. Łączna kwota opłat licencyjnych, które do końca listopada 2003 r. zapłacą firmy telekomunikacyjne Skarbowi Państwa, wyniesie 461 mln ecu. Spółki zobowiązały się do podłączenia w ciągu 5 lat 800 tys. abonentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200