Ostatnia mila w powietrzu

W IV kwartale br. TP SA zaoferuje bezprzewodowy dostęp w technologii LMDS do sieci Polpak-T.

W IV kwartale br. TP SA zaoferuje bezprzewodowy dostęp w technologii LMDS do sieci Polpak-T.

Telekomunikacja Polska SA wdroży system telekomunikacyjny Mini-Link BAS firmy Ericsson, co umożliwi udostępnienie usług radiowego dostępu do sieci transmisji danych Polpak-T. Rozwiązanie ma być stosowane przede wszystkim tam, gdzie konieczne będzie szybkie podłączenie klienta do sieci, a jednocześnie nie będzie niezbędnej ku temu infrastruktury kablowej. "Obecnie cykl inwestycyjny związany z doprowadzeniem infrastruktury do budynków stojących w szczerym polu trwa od pół do roku. Terminy takie są trudne do zaakceptowania przez klientów, którzy zazwyczaj potrzebują komunikacji natychmiast. Właśnie ten problem pozwoli rozwiązać komunikacja radiowa w standardzie LMDS" - mówi Euzebiusz Sowa, dyrektor ds. obsługi klienta TP SA - Centrum Systemów Teleinformatycznych - Polpak. Komunikacja radiowa w standardzie LMDS (Local Multipoint Distribution System) będzie oferowana również tym klientom TP SA, którzy - oprócz posiadanych łączy naziemnych - wymagają alternatywnej komunikacji awaryjnej.

Ostatnia mila

System do obsługi komunikacji w standardzie LMDS zostanie zrealizowany na razie wyłącznie w Warszawie. Umożliwi on TP SA oferowanie klientom łączy radiowych o przepustowości analogicznej, jak w przypadku łączy naziemnych - od 64 Kb/s do 2 Mb/s.

"W Warszawie zostaną zainstalowane cztery stacje bazowe. Obecnie trwają prace projektowe, dotyczące określenia ich optymalnej lokalizacji" - mówi Euzebiusz Sowa. Transmisja między siecią Polpak-T a stacjami komunikacyjnymi będzie realizowana za pomocą łączy naziemnych.

Rozlokowane w Warszawie stacje komunikacyjne umożliwią radiowy dostęp w promieniu ok. 2,5 km od anteny. Pole zasięgu jednej anteny dzielone jest na cztery równej wielkości sektory radiowe. Komunikacja LMDS realizowana w paśmie radiowym 26 GHz umożliwia równoczesną obsługę do 64 punktów abonenckich w jednym sektorze, z których każdy wykorzystuje pasmo 2 Mb/s.

Konkurencyjne ceny

Komunikację radiową w standardzie LMDS oferuje już w Warszawie firma Formus. Zapewnia ona jednak bezprzewodowy dostęp do Internetu, podczas gdy TP SA planuje skupić się nie tyle na oferowaniu dostępu do Internetu, ile na udostępnianiu możliwości budowy firmowych sieci wirtualnych o wymaganej przez klientów przepustowości.

Oferta TP SA jest interesująca, ponieważ koszt instalacji i eksploatacji linii radiowej LMDS u klienta ma być porównywalny z kosztami łącza naziemnego o tej samej przepustowości. Cennik na tę usługę, zgodnie z planami TP SA, ma być udostępniony w IV kwartale br. "Ostateczny kształt cennika będzie zależeć od rzeczywistych kosztów instalacji i utrzymania sprzętu po stronie TP SA i pomieszczeń, w których się on będzie znajdował itp. Ale chcemy, by był on atrakcyjny w stosunku do oferty konkurencji" - zapewnia Euzebiusz Sowa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200