Ósme słońce

Sun Microsystems rozpocznie od marca br. sprzedaż unixowego systemu operacyjnego Solaris 8. Firma pozycjonuje go jako bezpośrednią konkurencję dla Windows 2000.

Sun Microsystems rozpocznie od marca br. sprzedaż unixowego systemu operacyjnego Solaris 8. Firma pozycjonuje go jako bezpośrednią konkurencję dla Windows 2000.

Solaris 8 zostanie udostępniony bezpłatnie dla użytkowników, którzy będą używać systemu na komputerach i serwerach wyposażonych w mniej niż 8 procesorów Intel lub Sparc. Klienci wykorzystujący duże serwery, takie jak Sun Enterprise 10000, wyposażone w większą liczbę procesorów, będą nabywać system operacyjny w cenie zbliżonej do wersji Solaris 7.

Bezpłatnie, bez konieczności wnoszenia opłat licencyjnych, użytkownicy końcowi będą mogli również wykorzystywać kod źródłowy nowego Solarisa. Opłaty licencyjne będą musieli jednak wnosić twórcy oprogramowania, którzy zechcą wykorzystać kody źródłowe Solarisa w celu komercyjnym. Zasady udostępnienia kodu Solarisa są inne niż w przypadku coraz bardziej popularnego Linuxa. Ten drugi system jest rozprowadzany w ramach publicznej licencji GNU, która nie przewiduje opłat i pozwala producentom na dowolne modyfikacje kodu.

Według zapewnień Suna, brak opłat za wykorzystanie systemu jest konsekwencją przechodzenia firmy do modelu polegającego na świadczeniu usług płatnych. Odpłatnie mają być również dostępne aplikacje pracujące na platformie Solaris. Ich pełny katalog można znaleźć na nowym serwerze dla administratorów o adresiehttp://www.sun.com/sysadmin .

Nowe funkcje

Najważniejsze nowości oferowane przez Solarisa 8 można podzielić na kilka grup: usprawnienia w zakresie usług internetowych, usprawnienia w zakresie dostępności systemu, jego zarządzania i bezpieczeństwa.

Solaris 8 obsługuje w pełni protokół IPv6, włącznie z możliwością tunelowania protokołu IPv6 w obecnie dostępnej i spopularyzowanej wersji IPv4. Wyposażony został również w nową maszynę wirtualną Java HotSpot (Java2), która zawiera poprawioną obsługę wątków, dzięki czemu może być skalowana do obsługi 15 procesorów. Solaris 8 może pełnić funkcję klienta i serwera LDAP. Funkcja ta jest realizowana za pośrednictwem oprogramowania serwera usług katalogowych iPlanet Directory Server, opracowanego wspólnie przez Suna i Netscape'a.

Standardowym wyposażeniem nowego Solarisa jest serwer buforujący (SNCA) Solaris Network Cache Accelerator. Sun zaleca jego konfigurację wtedy, gdy serwer ma pełnić funkcję serwera WWW, pracującego np. na bazie oprogramowania Apache (dołączonego bezpłatnie) lub iPlanet Web Server. SNCA pośredniczący w transmisji pomiędzy przeglądarką użytkownika a serwerem WWW pracującym na platformie Solaris dzięki inteligentnym mechanizmom buforowania może czterokrotnie przyspieszyć ściąganie stron internetowych.

Dostępność

Nowy Solaris może działać w konfiguracjach klastrowych łączących 4 serwery, z których każdy będzie wyposażony maksymalnie w 64 procesory. Do końca br. firma dostarczy zaktualizowaną wersję systemu umożliwiającą połączenie w klaster do 8 maszyn. Na razie klastry Solaris 8 nie umożliwiają budowania konfiguracji "widocznych" zarówno dla aplikacji, jak i dla użytkowników jako jednolity system (Global Single System Image). Funkcja ta będzie dostępna dopiero w dziewiątej wersji Solarisa.

Sun wprowadził do systemu wiele funkcji mających na celu zmniejszenie liczby koniecznych przestojów w pracy serwera. System wyposażono w funkcję Automatic Dynamic Reconfiguration, umożliwiającą m.in. wymianę komponentów serwera, takich jak pamięci, procesory, płyty główne (gdy jest więcej niż jedna), bez jego wyłączania. Pozwala również dzielić system pracujący na jednej wydajnej maszynie na kilka instancji (partycji) działających równolegle niezależnie od siebie.

Restartów nie wymaga również nowy mechanizm instalowania "łat" systemowych - HotPatching. Sun zastosował także nowy mechanizm Live Upgrade, umożliwiający aktualizowanie do kolejnej wersji systemu bez przerywania jego pracy.

Bezpieczeństwo

Większość rozszerzeń dotyczących bezpieczeństwa jest związana z najnowszymi standardami internetowymi w tej dziedzinie. Solaris 8 obsługuje protokół IPSec w wersji dla IPv4. Do końca br. firma planuje także udostępnić obsługę IPSec w wersji dla IPv6.

Obsługuje również standard autoryzacji Kerberos w wersji piątej. Dzięki temu możliwe będzie np. stworzenie środowiska pojedynczego logowania (Single Sign-on) w sieciach mieszanych obsługujących ten standard (w jego obsługę ma być wyposażony Windows 2000).

Jądro systemu Solaris wzbogacono w obsługę technologii firewall, dzięki czemu lokalny system może być skutecznie zabezpieczany przed atakami przeprowadzanymi z sieci.

Po raz pierwszy standardowa wersja Solarisa umożliwia również delegowanie niektórych uprawnień administracyjnych dla użytkowników, którzy nie są administratorami (dotychczas była to cecha systemu Trusted Solaris produkowanego na potrzeby amerykańskiej administracji rządowej).

Konkurencja z Microsoftem

Sun nie kryje, że udostępniając bezpłatnie nowego Solarisa rozpoczyna walkę z systemem operacyjnym Windows NT 4.0 i wprowadzanym na rynek Windows 2000. W zestawie aplikacji dołączanych do systemu standardowo znajduje się oprogramowanie PC NetLink, umożliwiające systemowi Solaris pełnienie funkcji kontrolerów PDC i BDC w domenach budowanych na bazie systemu Windows NT 4.0.

Bezpłatny system ma być uzupełniony w maju br. darmową polską wersją pakietu biurowego StarOffice 5.2, co - według Suna - powinno zwiększyć zainteresowanie polskich użytkowników Solarisem.

Za darmo użytkownik Solarisa otrzymuje również bazę danych Oracle 8i wraz z narzędziem Oracle Migration Workbench, umożliwiającym migrację z Microsoft SQL Server.

Nie tylko system

Solaris 8 to nie tylko system operacyjny, lecz pakiet, w ramach którego, oprócz systemu, są dostarczane (również bezpłatnie) dodatkowe aplikacje, takie jak oprogramowanie biurowe Sun StarOffice, oprogramowanie serwerów WWW iPlanet Web Server i Apache Web Server, a także baza danych Oracle8i.

Za cały pakiet nabywca musi zapłacić jedynie 82,5 USD, co ma pokrywać koszt nośników, na których znajduje się Solaris 8 w dziesięciu wersjach językowych, płyta z Solaris Software Companion oraz oprogramowanie dodatkowe.

Solaris 8 będzie dostępny na początku marca br. Kod źródłowy systemu zostanie udostępniony pod koniec marca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200