Optyczne karty bankowe

Jednym z nowszych rozwiązań utrudniających życie elektronicznym złodziejom magnetycznych kart bankowych jest system optycznych nośników pamięci dla takich kart.

Jednym z nowszych rozwiązań utrudniających życie elektronicznym złodziejom magnetycznych kart bankowych jest system optycznych nośników pamięci dla takich kart.

Powszechnym sposobem kodowania dostępu do informacji zawartej na karcie jest system rozpoznający linie papilarne jej właściciela. Automat bankowy, wyposażony w specjalny czytnik, umożliwiający "wczytanie" obrazu linii papilarnych, w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem stanowi dość skuteczny system zabezpieczający. Po przeprowadzonej personalizacji, karta może być używana wyłącznie przez jej właściciela. Nie wystarczy "pokazanie" czytnikowi fotografii (nawet bardzo dobrej) linii papilarnych - obraz musi być trójwymiarowy. Czytnik potrafi także rozpoznać, czy palec należy do żywej osoby, czy nie, ma bowiem czujnik, reagujący na biopole, które jest emitowane wyłącznie przez żywe organizmy.

Karta laserowa, rozmiarami swojego banku pamięci przewyższa wszystkie swoje konkurentki: pozwala (w zależności od formatu zapisu danych) pomieścić maksymalnie od 2,8 do 4,1 MB informacji.

Nie jest to jeszcze zbyt powszechna technologia w bankowych systemach transakcyjnych, dlatego też jak na razie, jedynym bankiem, w krajach dawnego tzw. bloku wschodniego, który tę technologię zastosował u siebie jest Universal Banka s.a. w Prerov w Czechach. Instalacji i wdrożenia systemu dokonała czeska firma Hanza Card (750-02 Prerov, Dluhonoska ul. 43).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200