Oprogramowanie wspomagające zarządzanie firmą

W bieżącym zestawieniu prezentujemy programy wspomagające zarządzanie firmą. Przedstawiona oferta pochodzi ze styczniowych targów Komputer Expo '94 oraz od tych twórców, którzy nadesłali swe katalogi i cenniki pod adres redakcji. Aby nie powtarzać wcześniejszych zestawień (patrz rubryka Cennik w CW nr. 40, 41,42 z 93 r. oraz CW nr.2 z b.r.), prezentujemy dzisiaj tylko te pakiety, o których albo jeszcze nie pisaliśmy lub też ich cena zmieniła się istotnie w porównaniu z wcześniej podaną ofertą.

W bieżącym zestawieniu prezentujemy programy wspomagające zarządzanie firmą. Przedstawiona oferta pochodzi ze styczniowych targów Komputer Expo '94 oraz od tych twórców, którzy nadesłali swe katalogi i cenniki pod adres redakcji. Aby nie powtarzać wcześniejszych zestawień (patrz rubryka Cennik w CW nr. 40, 41,42 z 93 r. oraz CW nr.2 z b.r.), prezentujemy dzisiaj tylko te pakiety, o których albo jeszcze nie pisaliśmy lub też ich cena zmieniła się istotnie w porównaniu z wcześniej podaną ofertą.

Obok popularnych systemów jednostanowiskowych pod DOS/Windows czy sieciowych typu NetWare przedstawiamy dzisiaj kilka wielodostępnych systemów unixowych. Ze względu na możliwość implementacji na różnych platformach sprzętowych, z różną liczbą procesorów, terminali, stacji roboczych, cena takiej oferty zależy od konfiguracji zaprojektowanej instalacji. Stąd też bardzo trudno jest w sposób całkowicie jednoznaczny podać, ile taki unixowy system kosztuje.

Wynika to z polityki cenowej, jaką od lat prowadzą twórcy systemów unixowych, w tym producenci systemów baz danych jak Oracle, Informix, Sybase czy Ingres. Cena licencji na korzystanie z rekordów tych baz zależy od takich czynników jak liczba użytkowników czy rodzaj oraz liczba wykorzystywanych procesorów. Od niedawna sytuacja taka zaczyna się zmieniać - firma Informix Software zdecydowała się uzależnić ceną swojej bazy danych wyłącznie od liczby potencjalnych użytkowników, pomijając całkowicie wpływ platformy sprzętowej.

Jest to pierwsza jaskółka, która być może zwiastuje znaczne uproszczenie wieloparametrycznych reguł ustalania cen systemów unixowych i pozwoli na ich łatwe porównywanie ze sobą. Póki co, przesłankami, które pomagają w wyborze właściwej oferty dla średniej i dużej firmy jest lista referencyjna i wstępne negocjacje cenowe. Dopiero one pozwalają na ustalenie właściwych kosztów dla konkretnej konfiguracji.

Przykładem firmy o dobrych refencjach jest krakowski Fortech. Na jej liście referencyjnej znajduje się m.in. fabryka KFAP w Krakowie, Woj. Szpital w Lublinie, hotel FORUM w Warszawie czy firma Optimus w Nowym Sączu lub Aam w Warszawie. Inna z omawianych firm, decsoft, jest twórcą systemu wykorzystywanego przez Elektrim w Warszawie. Są to systemy, które "wystają" ponad powszechnie stosowane technologie mikrokomputerowe. Dla odmiany firma Metekon prezentuje system zrealizowany w środowisku SCO Unix, przeznaczony właśnie na platformę 486.

Na targach Komputer Expo '94 można było, obok oferty dla małej i średniej firmy, podziwiać większe systemy, które mogą wspomóc pracę dużych organizacji przemysłowych.

Unixowy system Comet firmy Siemens Nixdorf, oferowany jest na rynku krajowym przez Computer Studio Kajkowski (Sopot, tel. 51 64 38). Comet skłąda się z z kilku systemów funkcjonalnych, z których większość jest już dzisiaj spolonizowana. Dla 8 użytkowników na platformę 486 cena oprogramowania systemowego Sinix (Unix w wykonaniu Siemens Nixdorf) oraz pakietu Comet wynosi ok. 47 tys. DM, zaś dla 32 użytkowników na platformę R4400 cena ta wynosi ok. 75 tys. DM. System Comet jest związany z platformą sprzętową firmy Siemens Nixdorf, przy czym możliwa jest także jego praca na platformach IBM RS/6000 i HP9000.

Skandynawska firma software'owa, IFS (Industrial and Financial Software) wprowadziła na rynek polski zestaw pakietów dla przemysłu maszynowego, chemicznego, elektrowni lub kopalń. Zestaw System 4 składa się z takich głównych modułów jak Finanse, MRP (do sterowania produkcją i przepływem materiałów), Remonty (integrujący działalność służb utrzymania ruchu), Service (serwis, nadzór, konsultacje). Na liście klientów IFS znajdują się największe szwedzkie przedsiębiorstwa jak: Volvo, ABB, SAS, SAAB-SCANIA. W Polsce System 4 już działa w Elektrowni Łaziska, jako projekt pilotowy Systemu Finansowego oraz moduł Systemu Remonty. W kraju System 4 jest oferowany przez IFS Poland (Warszawa, tel. 693 30 16).

Kompleksową komputeryzację przedsiębiorstwa na platformie AS/400 (a od II kw. 1994 r. także dla HP 9000) proponuje firma Idom Poland (Warszawa, tel. 635 81 27). Przedmiotem jej oferty jest system BPCS (Business Planing and Control System) amerykańskiej firmy SAA (System Software Associates). Jest to modułowy system informacyjny dla sterowania produkcją i zarządzania przedsiębiorstwem, stosowany przez ponad 60% przedsiębiorstw z listy 500 największych firm czasopisma Fortune. Wszystkie, zintegrowane moduły korzystają z jednej bazy danych, ktorą jest RDBM na OS/400 lub Informix dla Unix. System BPCS ma grupę produktów programowych systemu EDI, co umożliwić może połączenie z klientami i sprzedawcami w sieci EDI.

Na zakończenie należy wspomnieć o znajdującym się w ofercie Unicorn Consultants PL (Warszawa, tel. 635 48 11) oprogramowaniu CA-CAS/Unix. Jest to zintegrowany pakiet wspomagający procesy produkowania i dystrybucji oraz związane z tym operacje finansowe. W swej pracy wykorzystuje również systemy EDI. Jak się dowiedzieliśmy od przedstawiciela Unicorn Consultants istnieją duże szanse na wdrożenie CA-CAS w polskim przemyśle - a to z kolei może zainicjować prace związane z polonizacją oprogramowania.

Po przejrzeniu ostatnich pozycji ofert dla firm narzuca się pytanie, czy duże, krajowe przedsiębiorstwa znajdą się na listach referencyjnych jej twórców? Będziemy czynili wszelkie starania, aby informacje o próbach zaimplementowania tych systemów w nasze realia znalazły się na łamach CW. Już sam fakt pojawienia się tego typu ofertykierowanej pod adresem dużych zakładów przemysłowych jest czynnikiem budzącym otuchę. Można to łączyć z rosnącą na rynku liczbą inżynierskich pakietów typu CAD. Czyżby gdzieś przewidziano, iż przemysł krajowy stać będzie na zakup i wdrożenie tych systemów i że będą to pieniądze, które zwrócą się w produkcji?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200