Opóźnienia kontrolowane

Amerykańska edycja konferencji TechEd, zamiast premier, przyniosła głównie zapowiedzi.

Amerykańska edycja konferencji TechEd, zamiast premier, przyniosła głównie zapowiedzi.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Microsoft nie przedstawił na konferencji TechEd wersji Beta serwera baz danych SQL Server o nazwie kodowej Yukon.

Ten od dawna oczekiwany produkt, mający w przyszłości stanowić zrąb nowoczesnego systemu plików WinFS opartego na technologii XML, trafi na rynek najwcześniej w drugiej połowie 2004 r. Firma twierdzi, że dzięki opóźnieniu będzie w stanie zintegrować środowisko CLR (Common Language Runtime) ze środowiskiem bazy danych i dostarczanymi wraz z nią narzędziami do budowy aplikacji. Wśród najbardziej oczekiwanych nowości Yukon znalazły się funkcje związane z analizą danych i raportowaniem, a także z bezpieczeństwem.

Opóźnienia nie uniknęła także premiera serwera pracy grupowej Exchange 2003. Obecna wersja Release Candidate 1 (RC1) ma przejść bowiem dodatkową rundę testów. Dla klientów, którzy podpisali umowy korporacyjne uprawniające do hurtowego zakupu licencji, ostateczna wersja będzie dostępna w ciągu sześciu do ośmiu tygodni. Wersja "pudełkowa" pojawi się w czwartym kwartale br. Microsoft twierdzi, że obecna wersja RC1 nadaje się do wdrożeń pilotażowych, ponieważ aktualizację do ostatecznej wersji będzie można przeprowadzić bez konieczności usuwania z dysku wersji RC1.

Wśród zalet nowego serwera wymienia się większą oszczędność w gospodarowaniu pasmem sieciowym (z wykorzystaniem klientów Outlook 2003) oraz możliwość elastycznego synchronizowania danych między serwerem a klientem Exchange. Nowy serwer pocztowy będzie można instalować w strefie DMZ - nie tylko w wersji Enterprise, jak miało to miejsce w przypadku Exchange 2000, ale również w wersji Standard. Tworzenie instalacji klastrowych nadal będzie jednak możliwe tylko w wersji Enterprise.

Nie przedstawiono też wersji Beta 2 pakietu Office 2003. Jak twierdzą jej przedstawiciele - z powodu błędów - termin został przesunięty na drugą połowę czerwca br.

Garść zapowiedzi

Microsoft przedstawił zarys swoich planów perspektywicznych. W 2004 r. pojawi się kolejna wersja Visual Studio "Whidbey", współpracująca z bazą Yukon i zawierająca rozszerzone wsparcie dla usług Web, a także dodatkowe narzędzia do tworzenia aplikacji dla środowiska Office. Zmiany mają się też pojawić w środowisku IDE. W 2005 r. ukaże się kolejna wersja Visual Studio o nazwie "Orcas", umożliwiająca tworzenie aplikacji dla systemu Longhorn, następcy Windows XP.

W 2005 r. na rynek ma trafić pakiet o nazwie Jupiter, łączący nowy BizTalk Server z innymi aplikacjami, np. SQL Server, Commerce Server czy Content Management Server. Na razie pod koniec br. na rynku powinna się pojawić nowa wersja środowiska do integracji aplikacji - BizTalk Server. Nie jest chyba jeszcze przesądzone, czy w dłuższej perspektywie BizTalk Server pozostanie w ofercie jako samodzielny produkt. W 2005 r. ma też ukazać się SharePoint Server 3.0.

Podczas konferencji Microsoft po raz kolejny informował o zmianie nazwy .Net. Platforma firmy, której podstawą jest Windows Server 2003, będzie się nazywać Windows Server System. Według zapowiedzi kolejna wersja serwerowego systemu operacyjnego pojawi się w 2006 r. Natomiast we wrześniu br. na rynek trafi Windows Storage Server 2003 - specjalna wersja Windows Server 2003 przeznaczona do zarządzania i udostępniania systemów pamięci masowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200