Opis programów

Program Czarodziej Faktur, pracujący na bazie Borland Database Engine, napisany przy użyciu Borland Delphi 2.0, eliminuje problemy związane z fakturowaniem VAT i wystawianiem rachunków uproszczonych.

Czarodziej Faktur wersja 1.1e

Program Czarodziej Faktur, pracujący na bazie Borland Database Engine, napisany przy użyciu Borland Delphi 2.0, eliminuje problemy związane z fakturowaniem VAT i wystawianiem rachunków uproszczonych. Szybko działający, niewielki objętościowo (dwie dyskietki instalacyjne, zajmuje nieco ponad 3 MB na dysku twardym) program umożliwia wystawianie faktur VAT i rachunków uproszczonych, prowadzenie kartoteki kontrahentów, towarów, tworzenie rejestrów sprzedaży i zestawień zbiorczych w definiowanych przez użytkownika zakresach i przekrojach. Specyfikacje faktury mogą być wprowadzane z kartoteki towarów i usług lub ręcznie.

Zaletą programu jest elegancka forma wydruku dokumentów. Czarodzieja Faktur wyposażono w specjalny edytor układu dokumentu. Przy użyciu tego narzędzia można opracować układ dokumentu (paragonu, faktury eksportowej itp.) wraz z określeniem kolorystyki, wczytaniem logo, wyborem ramki, zastosowaniem różnej wielkości czcionek czy rozmieszczeniem pól do wpisywania danych.

W testowanej wersji Czarodzieja Faktur 1.1 pojawił się opcjonalny moduł Magazyn, prezentujący zmiany zachodzące w magazynie i wartości towarów. Według producenta, na ponad 1300 wdrożeń programu w ponad 200 znalazł się moduł Magazyn. Również nowością tej wersji jest możliwość wystawiania faktur na towary nie objęte podatkiem VAT (np. licencje na oprogramowanie), wprowadzenie pola do wpisania zaliczki, rejestracja zapłaty części faktury czy udoskonalony (skompresowany lub nie) zapis danych w formie kopii zapasowej na dysku lub dyskietkach. Istnieje też możliwość filtrowania przeglądanych dokumentów, co znacznie ułatwia analizę działania firmy.

Program Czarodziej Faktur jest stosowany w sklepach, zakładach usługowych, a także w szkole języków obcych i prywatnych lecznicach. Program może pracować w wersji kilkustanowiskowej.

Program ten jest jednym z niewielu programów do obsługi sprzedaży, który podczas procesu tworzenia nowego dokumentu wyświetla wiele okien dialogowych, negocjujących z użytkownikiem szczegóły powstającego dokumentu (praca w popularnym w wielu aplikacjach trybie Wizard - stąd też nazwa programu).

Zapowiadana jest już kolejna wersja programu, która pojawi się w I kwartale br. Wersja ta ma zawierać nowe moduły, które umożliwią obsługę kasy (druk KP i KW) oraz pozwolą na rejestrację poleceń przelewu (wraz z drukowaniem tzw. zbiorówek).

Vendo firmy ATI

Program Vendo firmy ATI to niezwykle prosty w obsłudze i nie wymagający sprzętowo produkt, który zawiera wszystkie niezbędne funkcje, automatyzujące proces wystawiania dokumentów sprzedaży (wraz z obsługą kasy i wpłat gotówkowych). Dzięki temu może być punktem odniesienia dla innych, często droższych i bardziej rozbudowanych, programów. Może funkcjonować w sieci Novell Net-Ware i udostępniać wielu użytkownikom jednocześnie zawartość bazy danych z szablonami dokumentów i treścią prowadzonych rejestrów. Program korzysta z dostępnego w sieci Novell systemu TTS (system śledzenia transakcji), dzięki czemu nawet zanik napięcia zasilającego nie powoduje uszkodzeń i utraty danych. Jest programem, który pracuje w trybie tekstowym pod kontrolą DOS, lecz może także działać w DOS emulowanym przez Windows 95. Napisano go przy użyciu Clippera i procedur assemblerowych.

Instalacja Vendo jest prosta - należy jedynie zaakceptować katalog, w którym będzie zainstalowany program. Cały program zmieszczono na jednej dyskietce instalacyjnej.

Po uruchomieniu programu Vendo na ekranie pojawia się główne menu (rozwijane w boczne okna), obsługiwane tylko z klawiatury (brak obsługi myszy). Ułatwieniem dla początkującego użytkownika jest każdorazowe ukazanie się w dolnej części ekranu opisu działania podświetlanej opcji. Dokładny wykaz klawiszy funkcyjnych i tzw. skrótów klawiszowych, które dotyczą wybranej pozycji menu, zawarty jest w pliku pomocy, wywoływanym na ekran po naciśnięciu klawisza F1.

Przy użyciu Vendo można tworzyć rejestry zawierające informacje o towarach, ich producentach i klientach. Są to rejestry, które mogą być pomocne w obsłudze procesu sprzedaży. W trakcie wystawiania dokumentu VAT wystarczy na przywołanej liście towarów, producentów lub nabywców wybrać odpowiedni rekord, żeby związane z nim informacje wypełniły puste pola na druku faktury.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200