Opis produktów

CYBERsitter AntiSpam, HeadHunter, MailTalkX, SpamKiller.

CYBERsitter AntiSpam, HeadHunter, MailTalkX, SpamKiller.

CYBERsitter AntiSpam

Program CYBERsitter AntiSpam (CAS) umożliwia selekcję przychodzących listów elektronicznych. Stosowane w tym celu techniki filtracyjne wykorzystują słowa kluczowe, nazwy domen istniejące i nie istniejące. Program CAS jest niewielkim serwerem proxy, obsługującym protokół POP3, zainstalowanym na komputerze internauty.

Kiedy na serwerze pojawi się nowa poczta, CAS zatrzymuje ją i sprawdza, który list może być dalej przesłany. Warunkiem przepuszczenia poczty jest zgodność z kryteriami, zdefiniowanymi przez użytkownika.

Użytkownik ma do dyspozycji kilka opcji filtrujących, takich jak: skanowanie nagłówków otrzymywanej poczty, skanowanie kilku pierwszych linijek tekstu listu (liczbę wierszy można samodzielnie ustalić), blokowanie przesyłek, które nie są adresowane do domeny adresata, blokowanie przesyłek, które pochodzą z nie istniejących domen, przyjmowanie bez sprawdzania listów pochodzących od nadawców, których listę uprzednio ustaliliśmy (tzw. lista osób godnych zaufania), przyjmowanie przesyłek tylko z listy zaufanych. Kolejna opcja filtrująca to usuwanie przesyłek, których nadawcy znajdują się na dołączanej do wersji licencjonowanej programu "czarnej liście adresowej". Może ona być automatycznie aktualizowana za pośrednictwem Internetu.Konfigurowanie filtrów oferowanych przez program jest bardzo proste, a ich skuteczność - zadowalająca.

CYBERsitter AntiSpam współpracuje z wszystkimi programami stosującymi protokół POP3 (Post Office Protocol). Są wśród nich takie programy pocztowe, jak Eudora, MS Outlook, MS Outlook Express, Netscape Mail, Pegasus. Niestety, program nie obsługuje takich serwisów internetowych, jak oferowane przez AOL, Hotmail czy Yahoo Mail, które nie korzystają z POP3.

CYBERsitter AntiSpam można pobrać z witryny Solid Oak Software w 10-dniowej wersji testowej. Program działa pod Windows 95, w przygotowaniu jest wersja dla Windows 98. Do programu dołączono dość szczegółowy plik pomocy wzbogacony o przykłady.

HeadHunter

Funkcje programu HeadHunter nie ograniczają się tylko do blokowania spamu - podstawową właściwością programu jest obsługa grup dyskusyjnych i zarządzanie adresami internetowymi. Program może pobierać nazwy i adresy z list dyskusyjnych i przechowywać je we własnej bazie danych (może ona obsłużyć ponad 6 mln adresów). Dla zarejestrowanych użytkowników jest oferowana, stworzona przez producenta, baza danych adresów grup dyskusyjnych Usenet. Tak dołączone czy pobrane adresy można przeszukiwać i sortować (wg nazwiska, adresu e-mail, nazwy grupy). Do programu dołączono zestawy filtrów, możliwy jest eksport do bazy zewnętrznych rekordów w formatach dBase, ASCII i innych akceptowanych przez popularnych klientów pocztowych.

Baza danych programu dzieli się na dwie części - obie zostały skonstruowane w formacie systemu Paradox. Pierwsza dotyczy grup dyskusyjnych, druga - adresów e-mail. W pierwszej zawarte są informacje o nazwie serwera grupy ze wskazaniem na wiadomości ostatnio uzyskane z tej listy. W drugiej umieszczono nazwiska, adresy e-mailowe i czasami nazwę grupy dyskusyjnej, z której uzyskano adres.

Wśród wielu możliwości powiązanych z przetwarzaniem zawartości obu baz danych są i takie, które pozwalają na prowadzenie filtrowania antyspamowego. Po określeniu zawartości filtru (kombinacja rekordów połączona operatorami logicznymi oraz wyszukiwanie frazy charakterystycznej dla spamów) adresy w bazie e-mail można pogrupować w kolumny - w tym także takie, które zawierają adresy Usunięte (Remove) i Wyłączone (Excluded) z dalszej korespondencji.

Program HeadHunter w wersji próbnej można pobrać z Internetu (ograniczonej do 1000 rekordów w bazie danych). Do jego zainstalowania potrzeba co najmniej 10 MB wolnego miejsca na dysku twardym. Program pracuje pod kontrolą Windows 9x i NT.

MailTalkX

Podobnie jak program HeadHunter, także i MailTalkX nie został zaprojektowany wyłącznie jako narzędzie antyspamowe. Jest programem monitorującym e-maile i pozwalającym na filtrowanie poczty. Jego główne funkcje polegają na audiowizualnym informowaniu użytkownika o nowych listach w skrzynce pocztowej. Użytkownik ma możliwość przyporządkowania przychodzącym listom, w zależności od ich nadawcy, różnych rodzajów sygnałów (WAV, MID, AVI), a rodzaj odtwarzanego dźwięku można uzależnić od tematu e-maila.

Program pozwala na obsługę dowolnej liczby skrzynek pocztowych. Zarówno jego instalowanie, jak i konfigurowanie jest łatwe. Wystarczy podać hasło, dane użytkownika, dane serwera pocztowego i informację, jak często ma być sprawdzana nowa poczta. Po zainstalowaniu programu, na listwie zadań (Task Bar) pulpitu Windows pojawia się niewielka ikona. MailTalkX rozpoczyna pracę od sprawdzenia poczty bez ładowania załączników i pełnej treści listów - sprawdzane są tylko nagłówki. Program nie korzysta z własnej książki adresowej czy z narzędzi formatujących, ma natomiast wbudowane szybkie i skuteczne narzędzia do filtrowania. Odczytywanie nadchodzącej poczty jest możliwe jako odczyt nagłówków, treści z załącznikami lub treści ze szczegółową informacją o routingu.

Konfigurowanie filtru jest łatwe. Należy wybrać elementy filtrów z załączonej listy. Przy jego konfiguracji (na podstawie pól: From, To, Cc, Bcc, Subject itd.,) do dyspozycji użytkownika są tylko 4 warunki (zawiera, równy i ich negacje). Dla wybranego filtru można zaplanować dalsze działanie. Na przykład dla filtru: pole Subject zawiera słowo cash (gotówka) - do nadawcy automatycznie wysyłany jest zredagowany wcześniej tekst, a list zostaje usunięty.

Możliwe do zdefiniowania reakcje programu w wypadku zgodności listu z odpowiednim filtrem to: Play, Open, Mark, Delete, Reply, Forward, Forward/Delete. Dla każdej obsługiwanej skrzynki może być ustalony inny zestaw filtrów.

Program jest 32-bitową aplikacją dla Windows 9x, NT 4/5, opracowaną w kilku wersjach językowych (angielska, niemiecka, francuska).

SpamKiller

SpamKiller jest programem specjalizowanym do zwalczania spamu, bardzo skutecznym i łatwym w użyciu. Może sprawdzać wiele kont pocztowych, korzystając z bezpośredniego połączenia lub połączeń telefonicznych, w ustalonych przez użytkownika odstępach czasu lub bezpośrednio po włączeniu komputera albo na polecenie użytkownika programu. Filtrowanie korespondencji pod kątem wykrycia spamu może być realizowane poprzez sprawdzanie wybranych elementów listu elektronicznego: adresu nadawcy, tematu informacji, tekstu listu, kraju, skąd nadano list i nagłówka. Do filtrów możliwe jest przypisanie odpowiedniej reakcji programu: Zaznacz, Usuń, Zaakceptuj, Zignoruj. W przypadku Usuń możliwe są trzy warianty: tylko Usuń; Usuń z jednoczesnym wysłaniem upomnienia do nadawcy i skargi do jego administratora; Usuń po wysłaniu do nadawcy żądania zaprzestania dalszej korespondencji i prośby do jego administratora o wykreślenie adresu z listy mailingowej. Zarówno skarga, jak i żądania są uprzednio redagowane przez użytkownika programu.

Filtry można edytować korzystając z okna ustawień programu (Settings) lub za pośrednictwem Kreatora Filtrów (Filter Wizard). Program wyposażony jest także w filtry stałe, nieusuwalne przez użytkownika, np. Usuń, jeżeli adres nadawcy nie odpowiada formatom, przyjętym w Internecie; Zaznacz, jeżeli adres nadawcy nie jest taki sam, jak adres do korespondencji zwrotnej; Zaznacz, jeżeli adres To i From jest taki sam (jest to częsta praktyka przy wysyłaniu spamów - wysłanie takiego listu do nadawcy kończy się ponownym wysłaniem do samego siebie); Zaznacz, jeżeli adres docelowy nie jest adresem odbiorcy. Każde działanie SpamKillera czy zmiana opcji programu jest zapisywana w oddzielnym pliku. Program może być chroniony hasłem.

Jedną z jego ważniejszych właściwości jest możliwość korzystania z tzw. listy przyjaciół (Friend List). Wiadomości, wysyłane przez nadawców z adresami zapisanymi na tej liście, są dostarczane do skrzynki pocztowej z pominięciem innych filtrów. Na liście przyjaciół można zapisywać adresy konkretnych osób, wszystkich osób nadających z konkretnej domeny lub zapisanych na jednej liście adresowej (mailing list). Listy przyjaciół można importować z innych programów e-mailowych, takich jak MS Outlook, MS Outlook Express, Netscape Communicator, Eudora czy Pegasus.

Do zalet SpamKiller należy także możliwość aktualizacji listy typowych filtrów (włącznie z adresami zabronionymi), opracowanej przez Novasoft (producenta SpamKillera). Jest ona dołączona do programu i może być nawet codziennie automatycznie aktualizowana.

Program pracuje pod kontrolą Windows 9x/NT i obsługuje konta POP3 i MAPI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200