Open Desktop firmy SCO łączy się z Windows 3.0

Santa Cruz Operation (SCO) wypuszcza w tych dniach na rynek Open Desktop zgodne z Windows 30 i obiecuje szybkie połączenie Lan Manager pod kontrolą UNIX-a.

Santa Cruz Operation (SCO) wypuszcza w tych dniach na rynek Open Desktop zgodne z Windows 30 i obiecuje szybkie połączenie Lan Manager pod kontrolą UNIX-a.

Trwają wielkie manewry wokół UNIX-a. W kilka dni po zgrupowaniu się przy AT&T firm Interactive Systems i Intel, Microsoft i Santa Cruz Operation (SCO) sondują środowiska informatyczne, wypuściwszy wiadomość, że Open Desktop - środowisko graficzne i myszy SCO - powinien szybko stać się zgodny z zastosowaniami rozwiniętymi dla Windows 3.0.

Wiele wskazuje na to, że Microsoft - niekwestionowany władca w świecie DOS-a - konsekwentnie chce się wedrzeć do świata UNIX-a, mając prosty i niepodważalny argument w postaci obszernej biblioteki aplikacji uruchamianych pod Windows 3.0.

Niektórzy specjaliści zachowują jednak rezerwę, uważając, że Microsoft przeprowadza jedynie rozpoznanie po niepowodzeniach związanych z OS/2 i PM/ X (Presentation Manager for UNK), który miał podstawy, żeby należycie zastąpić Windows, dziś natomiast robi wrażenie porzuconego także przez SCO i Hewletta-Packarda. Ta ostatnia firma rezygnuje chyba zresztą z wszelkich wpływów na UNIX-a.

SCO dodaje do Open Desktop 1.1 liczne rozszerzenia, umieszcza 256 MB RAM w miejsce 16 MB w wersji poprzedniej. Adaptuje -nareszcie - PostScript na drukarki graficzne. Instaluje faktycznie szybsze dyskowe urządzenia wejścia/wyjścia.Desktop 1.1 miał być dostępny już w lutym za ok. 1100 USD.

SCO deklaruje również gotowość wypuszczenia w marcu na rynek po raz pierwszy długo oczekiwanego Lan Manager pod kontrolą UNIX-a. LM/X będzie funkcjonował pod firmowym UNK System V.3.2, wykorzysta Open Desktop i zostanie wyposażony w liczne rozszerzenia, wśród których należy odnotować nośnik protokołu (zbioru reguł sterujących wymianą informacji między dwoma lub wieloma niezależnymi urządzeniami i procesorami) Netbuei z IBM, „rejestracje" („loginy") i terminale wirtualne oraz możliwość symultanicznego działania wielu protokołów" sieci. LM/X firmy SCO będzie także zdolny do wykorzystania wieloprocesorowych systemów UNK funkcjonujących pod MPX-em.

LM/X zostanie dostarczony razem z modułami dla węzłów (serwerów) i użytkowników, które odpowiadać będą w większości obecnie używanym konfiguracjom. Będzie kosztował ok. 1300 USD w wersji z pięcioma stacjami, a ok. 1500 USD w wersji z dziesięcioma stacjami.

Równocześnie SCO zapowiada nową wersję swojego środowiska sieci Xenix Net, która pozwala łączyć węzły i użytkowników pracujących pod kontrolą UNIX-a, XENK-a, DOS-a i OS/2. Xe-nix Net kosztuje ok. 700 USD, a dla użytkowników wersji poprzedniej - o 150 USD taniej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200