Okno zamiast telefonu

Microsoft planuje przystosować system Windows NT do pracy jako serwer usług telefonicznych. Pierwsze rozwiązania sprzętowe pojawią się jeszcze w I połowie tego roku.

Microsoft planuje przystosować system Windows NT do pracy jako serwer usług telefonicznych. Pierwsze rozwiązania sprzętowe pojawią się jeszcze w I połowie tego roku.

Inicjatywę Microsoftu popierają Hewlett-Packard, Intel, Nortel Networks. Podczas konferencji Computer Telephony Expo firmy zawarły porozumienie o współpracy nad realizacją rozwiązań telefonicznych, opartych na serwerach intelowskich i platformie Windows NT. Otworzą one również wspólne centrum testowe w siedzibie Nortela w Santa Clara, w którym będą opracowywać i testować rozwiązania komunikacyjne oparte na systemach Microsoftu.

Celem HP, Intela, Nortela i Microsoftu jest zapewnienie pełnej integracji telefonii z najpopularniejszą platformą systemową Windows i Internetem. Umożliwi ona realizację (po kliknięciu odpowiedniej ikony) bezpośrednich połączeń telefonicznych z poziomu przeglądanych stron WWW. Połączenie takie będzie można uzyskać zarówno za pomocą Internetu, jak i zwykłej sieci telefonicznej.

Jedynym warunkiem będzie posiadanie na stacji klienckiej najnowszej wersji oprogramowania NetMeeting, a na serwerze - oprogramowania serwerowego Microsoftu.

Pierwszy krok

Zanim jednak wizja ta będzie mogła się ziścić, Microsoft i jego nowi partnerzy muszą dostarczyć infrastrukturę niezbędną do realizacji tego typu usług. Pierwszy krok w tej dziedzinie uczyniły firmy Hewlett-Packard i Nortel Networks. Podczas CT Expo zaprezentowały dedykowany serwer pracujący pod kontrolą Windows NT 4.0 i wyposażony w oprogramowanie komunikacyjne CallPilot firmy Nortel Networks.

Pakiet umożliwia realizację na bazie systemu Windows NT profesjonalnych usług telefonicznych. Jest zintegrowany z systemami poczty elektronicznej Lotus Notes i Microsoft Exchange oraz oprogramowaniem klienckim Microsoft Outlook, a także pakietami IMAP4 - Netscape Messenger, Outlook Express i Eudora Pro. Umożliwia nagrywanie i rozsyłanie komunikatów głosowych oraz faksów w formie załączników do poczty elektronicznej. Pozwala także bezpośrednio wywoływać numery telefoniczne rozmówców z książek adresowych programów pocztowych.

Wspólne rozwiązanie HP i Nortela zostanie udostępnione komercyjnie jeszcze w pierwszej połowie br. Pozycjonowane jest jako bardziej zaawansowana i lepiej zintegrowana z infrastrukturą informatyczną przedsiębiorstwa centrala telefoniczna, mająca uzupełnić tradycyjne, ograniczone PBX-y. Na razie współpracuje wyłącznie z centralą Nortela Meridian 1, ale w ciągu br. Nortel zamierza przystosować je do obsługi rozwiązań telekomunikacyjnych innych producentów.

Rola Microsoftu

Największe wyzwania dotyczące realizacji komputerowej telefonii stoją jednak przed Microsoftem, który jest dostawcą platformy systemowej, będącej podstawą usług realizowanych przez sprzęt i oprogramowanie HP, Nortela i Intela.

Podstawą dla nowej generacji usług telefonicznych ma być system Windows 2000, który będzie wyposażony w trzecią wersję interfejsu TAPI. Microsoft zapewnił też, że - w ramach zestawu poprawek dla Windows 98 - dostarczy TAPI 3.0.

Podstawowym oprogramowaniem klienckim, które będzie pośredniczyć w realizacji usług telefonicznych, ma być pakiet NetMeeting 3.0. Jego wersję beta Microsoft zaprezentował podczas CT Expo. Będzie on zintegrowany z nową technologią IVR (Interactive Voice Response), realizującą integrację między serwisami WWW a systemami aplikacji głosowych, umożliwiającymi np. skierowanie rozmowy do pracownika wsparcia technicznego, działu obsługi klienta bądź systemu automatycznych zapowiedzi i nagrywania komunikatów.

Niezależnie od umowy z HP, Nortelem i Intelem, Microsoft podpisał także porozumienia z firmami Dialogic i Genoa Technology. Od pierwszej z nich producent z Redmond będzie licencjonować oprogramowanie serwerowe CT Media, umożliwiające tworzenie aplikacji telefonicznych, przeznaczonych dla Windows NT. Druga z firm zajmie się certyfikacją rozwiązań telefonicznych, oferowanych przez niezależnych producentów. Będzie też oceniać, czy zasługują one na tytuł Designed for Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200